Istanbul Agop Signature 22" Ride

Dodano: 05.02.2013
Rodzaj sprzętu: Blachy

Turecki producent talerzy słynie z olbrzymiej palety brzmień. Odpowiedniki wielu z nich ciężko szukać w ofercie innych firm. Tak jest właśnie z naszym ridem.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Istanbul Agop Signature Ride to talerz sygnowany imieniem założyciela fabryki - Agopa Tomurcuka. Czy jest to instrument wyjątkowy? Oczywiście. Pierwsza rzecz to wspaniałe wykończenie instrumentu, bardzo tradycyjne z doskonale widocznymi śladami ręcznego kucia. Świadczy to także o tym, że każdy z wykutych modeli będzie talerzem jedynym w swoim rodzaju. Zamieszczona na płycie próbka dźwiękowa jest więc reprezentatywna jedynie do naszego redakcyjnego modelu blachy. Charakter będzie - rzecz jasna - zbliżony, ale żaden z modeli nie będzie identyczny. Dla wielu perkusistów jest to prawdziwa esencja w kompletowaniu talerzy do zestawu. Wszyscy zagorzali poszukiwacze, którzy uwielbiają grzebać w zasobach sklepowych lub wśród aukcji na portalach internetowych wiedzą, o co chodzi i nasz Agop jest właśnie takim typem talerza.

Jak wspomnieliśmy, piękne rzemieślnicze wykonanie okraszone jest zielonymi napisami, które dodają znacznie charakteru "vintage". Jest to talerz dość płaski o mało wydatnej główce, co już może nam nieco sugerować charakter brzmienia (piasek). Dodatkowe sugestie nasuwa jego grubość. Blaszka jest dość cienka i zważywszy na jej spory rozmiar (22") wydaje się być nieco giętka.

BRZMIENIE


Wszystkie wymienione powyżej elementy mają swoje przełożenie na brzmienie. Talerz nie przypomina klasycznego ride?a z delikatnym tyknięciem i uwydatnioną główką. Nasz Agop to ciemne, ciepłe blaszysko z dość rozmytym brzmieniem. Bardzo bogaty harmonicznie, praktycznie pozbawiony ataku. Główka jest praktycznie niewyczuwalna i "wyciśnięcie" z niej czegokolwiek będzie bardzo trudne. Bardzo piaszczysty talerz, niezbyt głośny, doskonale brzmi uderzony jako crash. Otrzymujemy soczyste, równie piaszczyste brzmienie, przypominające popularne obecnie "dziurawe" blaszki. Brak "gongowatości" jeszcze bardziej uszlachetnia nasz wyjątkowy instrument.

PODSUMOWANIE


Signature Agop nie jest talerzem dla muzyków rockowych, o mocniejszych gatunkach nie wspominając. Jest to talerz, który - umiejętnie wykorzystany - idealnie sprawdzi się w jazzie. Nie jest to talerz łatwy w obsłudze. Skierowany jest do świadomych muzyków, posiadających już doświadczenie i umiejących wykorzystać możliwości instrumentu w odpowiedniej sytuacji.

Sygnatura założyciela fabryki zobowiązuje i tak też jest w przypadku tego ride?a. Można pokusić się o stwierdzenie, że pełnia wykorzystania możliwości talerza to prawdziwy test dojrzałości dla muzyka. Fenomenalny instrument dla prawdziwych muzyków, lubujących się w ciemnych, ciepłych klimatach jazzu z niespotykanym już u nas dymem papierosowym, unoszącym się w klubie.

Test ukazał się w numerze październik 2012.

Dystrybucja Istanbul Agop w Polsce: SoundTrade (www.soundtrade.pl)

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.