Aquarian Response 2 Clear

Dodano: 21.03.2017
Rodzaj sprzętu: Naciągi
Dostarczył: AQUARIAN

Firma, która zawsze była w cieniu dwóch gigantów produkujących naciągi. Czy słusznie?

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.


Z jej usług korzysta spore grono świetnych perkusistów z całego świata we wszystkich gatunkach muzyki. Sprawdźmy jedną z popularniejszych serii Response 2.

Zamieszanie wokół naciągów nie słabnie. W sieci pojawiają się często różne teorie spiskowe w dużej mierze pseudo-ekspertów, a powstałe bzdury są powielane i puszczane dalej w środowisko jako życiowe prawdy. Z drugiej strony prawdziwa prawda chłoszcze boleśnie, a chodzi tu o ceny membran. Kiedyś, w okresie PRL, założyciel firmy Metal Mind, świętej pamięci Tomasz Dziubiński załatwiał membrany dla polskich perkusistów po prostu prosząc zagranicznych perkusistów, by nie wyrzucali swoich zużytych naciągów. Na szczęście aż taki regres nam nie grozi, ale perkusiści zaczęli mocno oszczędzać swoje "skóry" i wyciskać je do samego końca. Rynek zaczyna powoli reagować, ale nie czas i miejsce na ten temat, który pasuje do zupełnie innego działu.

AQUARIAN


Przyjrzyjmy się naciągom Aquarian, które dystrybutor Music Info (Aquarian, Sabian, Vic Firth) przekazał do testów. Zacznijmy najpierw od określenia, gdzie w ogóle się znajdujemy. Membrany Aquarian można podzielić na dwie główne kategorie. Są to naciągi akustyczne i elektro-akustyczne. O ciekawych naciągach elektro-akustycznych przyjdzie może nam kiedyś zrobić jakiś materiał, ale skupmy się teraz na naciągach akustycznych. Wśród naciągów akustycznych mamy po prostu serie dedykowane na tomy, werble, tomy i werble, centralki. Żadna większa filozofia. Na stronie firma oddzielnie daje naciągi typu vintage, ale to jest chyba raczej chęć lepszego wyeksponowania tych membran i podniesienia prestiżu. Dokładny opis poszczególnych serii też sobie tu odpuścimy, bo nie prezentujemy całej marki tylko serię Response 2, którą znajduje się wśród membran przeznaczonych na tomy, ale nie tylko.

RESPONSE 2


Już po samej nazwie można się domyślać, że chodzi tu o membrany dwuwarstwowe. Są to naciągi składające się z dwóch warstw o grubości 7 mil każda (ok. 0,18 mm) czyli dokładnie co do mila to, co mamy w Remo Emperor lub Evans G2. W rozmiarze od 6" do 26" dostępne są w wersjach: przezroczystej, powlekanej białej, powlekanej czarnej, przezroczystej z łatą wzmacniającą (tzw. Power Dot). Nie jest źle. Można oczywiście dodać tu jeszcze ze 3 rodzaje, ale mimo wszystko jest już w czym wybierać. Jak każda poważna firma perkusyjna także Aquarian ma jakąś dziwną nazwę z prawem ochronnym (mistrzami w znakach towarowych jest firma DW), a mianowicie Aquarian’s Vacuum Process. Tak nazwano proces, dzięki któremu obie warstwy mają przylegać mocno do siebie bez żadnych pęcherzyków. Jak to się przekłada w praktyce? Trzeba pojechać do fabryki i sprawdzić! Możliwe, że zrobimy to już niedługo.

NASZ WYBÓR


Do prezentacji wykorzystaliśmy następujący zestaw naciągów (polecamy film do ściągnięcia na media.avt.pl) - Response 2 Clear o wymiarach 10", 12", 14", 16" na tomy i floor tomy i Response 2 Coated 13" na werbel. Na centralkę założyliśmy już specjalny naciąg do bębna basowego Force 22". Mamy zatem przemyślany zestaw naciągów, bez żadnych prób siłowania się na zakładanie czegoś niedorzecznego na zupełnie niepasujący bęben.

W RĘKU


Ciężko opisywać brzmienie samych naciągów bez porównywania do innych serii. Na pewno mamy tu bardzo dobrą jakość wykonania, szerokie obręcze, dobrze wyprofilowany "film", który idealnie przylega do korpusu, oczywiście, jeżeli korpusy mamy równe i czyste. Luzem, jak i po założeniu, naciąg prezentuje się bardzo obiecująco. Nie ma większych problemów ze strojeniem. Wykorzystaliśmy zresztą w teście zestaw bębnów Sakae, który należy do perkusji z wysokiej półki. W AKCJI Jest to zdecydowanie wytrzymały naciąg, przyjemny w grze, uderzenia dobrze na nim leżą i samo czucie gry jest na najwyższym poziomie. Mamy pełny dźwięk ze średnim sustainem, dzięki czemu unikniemy chaosu. Brzmienie jest spójne z wyraźnie oznaczonym atakiem. Porównywanie do Remo czy Evansa nie ma tu większego sensu, ponieważ różnice na tych samych bębnach są po prostu uzależnione od naszego gustu. Spokojnie może znaleźć się w takich stylach, jak pop, szeroki rock, blues, funk, fusion. Słychać doskonale na nagraniu spójność zestawu, gdzie - jak wiadomo - na werblu wykorzystany został model powlekany 13". Naciąg centralki bardzo miękko komponuje się w całości.

 

WERDYKT


Zdaniem całego naszego konsylium testującego (osąd Grześka Krawczyka jest wykluczony w tym przypadku z racji braku obiektywizmu) Response 2 to membrany, które spokojnie mogą stanąć obok sztandarowych naciągów dwóch konkurentów. Trzeba więc tu bardzo głośno i stanowczo powiedzieć, że stwierdzenia np. "Tylko Emperor" (co często forsują realizatorzy nagrań - świadczy to tylko, że ich wiedza jest mizerna) nie mają pokrycia w praktyce. Naciągi Response 2 to w pełni profesjonalne membrany, przeznaczone do pracy w studio i na żywo. Wersja 14" kosztuje 60 zł, co w porównaniu do swego odpowiednika w wiodącej firmie jest tańsze o 16 zł (sprawdzone w warszawskim sklepie Pro Drum). Polecamy samemu zdecydować, czy nie przyszedł czas na skompletowanie sobie kilku egzemplarzy celem sprawdzenia w warunkach bojowych. Polecamy.

Dostarczył: Music Info (musicinfo.pl)
Sprawdź: www.aquariandrumheads.com

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"