PDP Black Wax i Concept Metal

Dodano: 08.03.2016
Rodzaj sprzętu: Werble

Marka "Pacific Drums and Percussion" jest bardzo ciekawym graczem na naszym rynku. Przyczajona gdzieś w cieniu swojego wielkiego brata DW potrafi kąsać coraz to ciekawszymi produktami. Jak to jest w przypadku prezentowanych werbli?

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


My tu sobie gaworzymy o cudach DW, tymczasem zestawy PDP Concept robią olbrzymią furorę (zasłużenie!) zarówno wśród bębniarzy amatorów, jak i profesjonalistów, szukających ekonomicznych alternatyw. Później pojawia się zabójcze PDP Concept Classic z drewnianymi obręczami, a teraz jeszcze rynek podbija malutki PDP New Yorker. W międzyczasie firma uzupełnia serię werbli, by w pełni pokryć zapotrzebowanie każdej stylistyki muzycznej.

Do naszej prezentacji firma PMI DW Drums Polska wytypowała dwa rodzaje instrumentów. Są to PDP Concept Metal i nowe PDP Black Wax, z których wzięliśmy na warsztat rozmiary 10" na 6" oraz 12" na 6".

Dlaczego taki wybór? Chcieliśmy porównać werble stalowe z klonowymi. Samo obijanie jednego werbla nie jest zbyt miarodajne, ponieważ na rynku jest cała armia instrumentów. Nie oszukujmy się - w wielu przypadkach "gra" nam etykieta, a nie instrument. Wielu perkusistów, aspirujących do miana profesjonalistów, knuje specjalne teorie odnośnie poszczególnych firm w momencie, gdy "ślepy test" udowodniłby, że tańsze instrumenty równie dobrze się sprawdzają w boju. A wszystko to dzięki bogactwu i różnorodności stylistyk muzycznych. Co mamy na statywach?

WERBLE


PDP Concept Metal to pięknie wykonane stalowe werble, niklowane, przez co wyglądają niesamowicie klasowo i dostojnie. Oczywiście paluchy od razu będą widoczne, ale trzeba przyznać, że taki werbel w zestawie będzie prezentował się wyśmienicie. Jest to 1 mm stal z chromowanym hardware i maszynką do sprężyny typu "Mag Throw-Off", czyli wysokiej jakości wykończenie.

PDP Black Wax to werble klonowe, ręcznie "malowane" celem impregnacji drewna (stąd nazwa), mają to samo "ubranko", co werble metalowe (maszynka, chrom, lugi) i podobnie jak Concept Metal mają założone naciągi firmy Remo z chińskiej fabryki. Black Wax składa się z 10 warstw klonu i ścięty jest na krawędziach pod kątem 45 stopni. Sprężyny w werblach to "dwudziestki", a oba modele mają śruby typu True-Pitch, czyli gęstsze i bardziej czułe przy strojeniu. Jak widać, kilka elementów (maszynka, śruby) w prezentowanych instrumentach to rzeczy, które można spotkać w renomowanym i drogim sprzęcie DW.

Oprócz rozmiarów 12" i 10" na 6" w rodzinie są jeszcze: 14"x5,5", 13"x7", 13"x5,5" i 14"x6,5" wśród Black Wax oraz: 14"x6,5" 14"x5,5", 13"x6,5" wśród Concept Metal.

W AKCJI


Mamy przed sobą identyczne rozmiary, więc bierzemy się za strojenie. Wszystko idzie przyzwoicie, chociaż śruby wymagają wsparcia jakimś smarowidłem. Werble szybko łapią strój. 12" stalowy Concept jest werblem idealnie wpisującym się w charakter budulca. Jest to kruchy i trzaskający przecinak - z ostrym atakiem, ale z wielką dawką ciepła, co czyni go werblem niesamowicie przyjaznym. Oznacz to, że przebije się doskonale przez ścianę gitar, ale nie rozkruszy rodzinnej zastawy stołowej. Jest wyrazisty i agresywny, ale nie bezczelny. Jest przy tym pełny i bogaty w alikwoty. Wyczuwalne jest to metaliczne tło. Gdy zestawimy go z 12" Black Wax od razu czuć różnicę, wynikającą z innych typów korpusów. 12" Black Wax ma podobne właściwości, ale jest zdecydowanie cieplejsza, bardziej miękka. Ma tak samo wyrazisty strzał i atak, ale jest to wszystko w cieplejszych barwach. Na korzyść Black Wax przemawia też większy zakres dynamiczny. Świetnie w obu przypadkach wychodzą "ghosty", a do tego w powlekanym naciągu wspaniale gra się miotełkami (szczególnie na Concept Metal).

W obu przypadkach można się pokusić o stwierdzenie, że są to samoistne werble tzn. takie, które mogą pełnić rolę głównego werbla, a nie tylko rolę werbla efektowego. Tak, czuć, że ich średnica jest mniejsza, ale nadrabiają głębokością, przez co tworzy nam się wielowarstwowy wiodący werbel. W powyższą charakterystykę idealnie wpisują się werble w wersji 10", zarówno Concept Metal, jak i Black Wax. Wszystkie cechy związane z typem brzmienia są identyczne, czyli mamy do czynienia z konsekwentną propozycją. Różnica polega na tym, że 10" są już werblami efektowymi i w ich przypadku nie pokusimy się o to, by oferować je jako werble główne. Czuć w nich tę cienką nutkę i bardziej kąśliwy głosik, natomiast kruchość i dynamika oraz kolor są identyczne.

PODSUMOWANIE


Werble Black Wax i Concept Metal w rozmiarach 12" i 10" na 6" to bardzo interesująca oferta dla wszystkich muzyków, którzy nie mają przesadnie wypchanego konta bankowego, a chcieliby wzbogacić swój zestaw o werble efektowe. Wersje 12" są na tyle bogate, że mogą też służyć jak werble główne, w takich rozmiarach porusza się wszakże sam wielki Gavin Harrison (na Sonorze). Obie serie tworzą szeroki wachlarz, gdzie można znaleźć spokojnie swojego faworyta. Przypominamy, że to raptem 4 instrumenty z 11, jakie są dostępne. PDP kolejny raz przyjemnie zaskoczyło, bo efekt wizualny i brzmieniowy naszej czwórki jest ponad przeciętny dla instrumentów klasyfikowanych w tym przedziale cenowym. Ciekawi jesteśmy wersji "dorosłych", czyli 14". Chyba poprosimy o kolejną dawkę PDP Concept Series Metal i PDP Black Wax Maple.

Dostarczył: PMI DW Drums Polska (www.dwdrums.com.pl)

{Podsumowanie Plusy:
+ staranna jakość wykonania,
+ wykorzystanie komponentów "premium",
+ werble 12" wykraczająca poza
ramy werbli efektowych,
+ szeroki wachlarz wyboru,
+ cena w okolicach 700 zł (drewniane)
i 900 zł (metalowe).
Pomiędzy:
+/- wymagają uprzedniego
przygotowanie (oliwienie,
dokręcanie)}

Test ukazał się w numerze grudzień 2015Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.