Druga część DRUMS FUSION przed nami, a tam Jojo Mayer i… wejściówki do wygrania!

Dodano: 27.07.2021
Autor: Staszek Piotrowski

19 sierpnia startuje w Bydgoszczy druga - po wiosennej – odsłona największego polskiego festiwalu poświęconego sztuce perkusyjnej - DRUMS FUSION.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Gwiazdami tegorocznej edycji będą: legenda perkusji Jojo Mayer i charyzmatyczna wokalistka jazzowa Anna Maria Jopek. Fani dobrych brzmień usłyszą także, m.in. duet Młynarski/Masecki, duńskiego artystę Lasse Matthiessena i najciekawszych wykonawców polskiej sceny rapowej, w tym BISZA. Jak co roku zaprezentuje się także Bydgoska Szkoła Perkusyjna. (Oczywiście wszystko uzależnione jest od sytuacji pandemicznej w Polsce.)

XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION 2021 - CZĘŚĆ II 19- 22 sierpnia / 29 sierpnia Bydgoszcz

To będzie wielkie święto muzyki. Startujemy 19 sierpnia od koncertów pod szyldem „Zrobione w Bydgoszczy”, na których zaprezentują się najlepsi wykonawcy polskiej sceny rapowej. Na Placu Teatralnym zagra B.O.K Band, multiinstrumentalny bydgoski zespół zrzeszający muzyków wywodzących się z najróżniejszych gatunków - od jazzu, soulu i funku przez muzykę klasyczną do rocka, punku i hip-hopu. Wystąpią także Maic Bandit & Steve Nash, DJ Paulo, Breakdance, Freestyle Battle oraz BISZ&BŁOTO. Ten ostatni to jeden z najciekawszych zespołów jazzowych młodego pokolenia, łączący w swojej twórczości muzykę improwizowaną z hip-hopowymi korzeniami, połączony z gościnnym udziałem bydgoskiego rapera Bisza, który zaprezentuje swoje najbardziej znane utwory w nowych aranżacjach.

Jak co roku na Drums Fusion zaprezentujemy kolejną odsłonę Bydgoskiej Szkoły Perkusyjnej (20 sierpnia). Wystąpią Mateusz Krawczyk, Patryk Dolepski, Zosia Karandyszowska – wszyscy to wychowankowie Piotra Biskupskiego, który towarzyszyć będzie muzykom podczas występów. Wykonają utwory znakomitych kompozytorów takich jak: William Schinstine, Nebojsa Jovan Zivkovic, Giovanni Solima czy Steve Reich. Tym samym odkryją przed słuchaczami całą paletę możliwości instrumentów perkusyjnych.

Szykujemy także OPEN DUB SESSION BDG z zespołem DUBSKA w roli głównej (20 sierpnia), podczas której do muzyków dołączą perkusiści z innych składów.

Przed bydgoską publicznością zaprezentuje się także duński artysta Lasse Matthiessen (21 sierpnia), którego znakiem firmowym jest niski, głęboki głos i piękne melodie. Jego muzyka to połączenie prostoty i piękna, a także mieszanka mrocznych nastrojów i subtelnych rytmów.

Niezwykłym wydarzeniem będzie koncert wirtuoza perkusji Jojo Mayera wraz z zespołem The Nerve. Mayer to prawdziwa legenda, wybitny producent muzyczny, kompozytor i instrumentalista pochodzący ze Szwajcarii. Występuje na najlepszych scenach świata, w tym, m.in. na New York Jazz Festival, Glastonburry Open Air, Montreal Jazz Festival. Od wielu lat występuje na żywo i nagrywa płyty z zespołem The Nerve. Początkowo polem działań tej formacji były eksperymentalne interakcje między DJ-ami, artystami wizualnymi, muzykami i publicznością. Z czasem grupa postawiła na muzykę łączącą instrumentalne improwizacje z programowaną muzyką elektroniczną. Zespół przyswoił szerokie spektrum stylów: od oldschoolowego Jungle, Dub Step, Glitch czy Tech House, po wszystkie rejony dźwięków, które umykają opisom gatunkowym.

Wejściówki na koncert i masterclass Jojo Mayera!

Jojo Mayer otworzy nowy cykl DRUMS FUSION pn. „New York Sessions in Bydgoszcz”. W ten sposób chcemy przybliżać publiczności legendarne sylwetki ze świata perkusyjnego, zapraszając muzyków wywodzących się z Nowego Jorku lub związanych muzycznie z tym niezwykłym miastem.

Wirtuoz poprowadzi także Masterclass w Miejskim Centrum Kultury (22 sierpnia, godz. 18.00, w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy). Wejściówki na koncert i masterclass Jojo są do wygrania na profilach Facebook i Instagram Perkusisty.
Kiedy?
Profile należy śledzić od 28 lipca.  

22 sierpnia spotykamy się na płycie Starego Rynku na PODWIECZORKU TANECZNYM. Wystąpią wybitny pianista Marcin Masecki wraz z Janem Emilem Młynarskim, czyli Jazz Band Młynarski/Masecki. Muzycy powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. Artyści niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Ich aranżacje nadają całości zupełnie nowy wymiar, czyniąc tę muzykę niezwykle aktualną.

Na zakończenie tegorocznego festiwalu wystąpi Anna Maria Jopek. 29 sierpnia w Filharmonii Pomorskiej zobaczymy i usłyszymy tę niezwykle charyzmatyczną polską wokalistkę. Artystka wystąpi z repertuarem stworzonym w ramach najnowszego projektu pn. „Przestworza” prezentując premierowe utwory, ale też dobrze znane jej fanom kawałki z poprzednich płyt. Towarzyszyć jej będzie muzyczny skład stworzony z wyjątkowych artystów, m.in. Dominika Wanię, Macieja Sikałę czy Pawła Dobrowolskiego. Kierownictwo muzyczne nad projektem przejął kompozytor i wirtuoz trąbki, Piotr Wojtasik. 

Koncerty Jojo Mayer&The Nerve oraz Anny Marii Jopek dostępne będą także odpłatnie na naszej platformie KULTUREO.PL. Bilety na koncerty live już dostępne w przedsprzedaży (bilety24.pl).

Podczas sierpniowej odsłony DRUMS FUSION zakończymy także projekt Kultura ProNatura, czyli cykl plenerowych wydarzeń skupionych wokół zagadnień ekologii, recyklingu, szacunku dla przyrody, pokory wobec Natury. W Wakeparku w Myślęcinku odbędą się koncerty BIG BAND ORCHESTRA oraz Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej. 

Program - DRUMS FUSION 2021

19 sierpnia

godz. 17.30 - „ZROBIONE W BYDGOSZCZY”: MAIC BANDIT & STEVE NASH, B.O.K. BAND/DJ Paulo/Breakdance&Freestyle Battle oraz BISZ & BŁOTO (Plac Teatralny)

20 sierpnia

godz. 19.00 – Bydgoska Szkoła Perkusyjna (MCK w Bydgoszczy)
godz. 20.00 – OPEN DUB SESSION BDG (Plac Teatralny)

21 sierpnia

godz. 14.00 -  LASSE MATTHIESSEN (amfiteatr przy ul. Grodzkiej)
godz. 20.00 - New York Session in Bydgoszcz: JOJO MAYER &THE NERVE – koncert (MCK w Bydgoszczy)

22 sierpnia

godz.12.00 – Kultura ProNatura – zakończenie projektu (Wakepark, Myślęcinek)
godz. 16.00 -
PODWIECZOREK TANECZNY – JAZZ BAND MŁYNARSKI/MASECKI (Stary Rynek)
godz. 18.00 – JOJO MAYER, Masterclass (MCK w Bydgoszczy)

29 sierpnia

godz. 19.00 – IKONY POLSKIEGO JAZZU: Anna Maria Jopek – koncert (Filharmonia Pomorska)

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.