Pierwsi artyści wprowadzeni do Galerii Sław!

Dodano: 06.06.2024
Autor: Staszek Piotrowski

Galeria Sław Polskiej Perkusji została oficjalnie otwarta podczas 17 edycji festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy!

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Podczas gali otwarcia 17 Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion w Bydgoszczy, uroczyście ogłoszono powstanie Galerii Sław Polskiej Perkusji oraz wprowadzono pierwszych trzech perkusistów. Zaszczyt ogłoszenia nazwisk przypadł redaktorowi naczelnemu Perkusisty Maciejowi Nowakowi.

Wprowadzeni artyści otrzymali wyjątkowe „statuetki”, które są wygrawerowanymi talerzami perkusyjnymi, zrobionymi specjalnie na tę okazję przez fabrykę ISTANBUL AGOP. Istanbul Agop został patronem technicznym, który dostarczy nagrody również w kolejnych latach.

Nagrodę odbiera Czesław Bartkowski.

Pierwsi wprowadzeni

Galerię Sław Polskiej Perkusji otwierają:

  • Czesław Bartkowski – jeden z najwybitniejszych, najbardziej doświadczonych perkusistów polskiej sceny jazzowej. Uczestniczył w pierwszych zagranicznych nagraniach polskiego zespołu. Również jako pierwszy perkusista w Polsce wydał płytę solową („Drums Dream” Polish Jazz nr 50).

  • Cezary Konrad – artysta, który doskonale połączył pokolenia, współpracując zarówno z zasłużonymi artystami polskiej sceny jazzowej, ale też z tymi nowymi, obiecującymi, którzy stali się wielkimi nazwiskami nie tylko na naszej scenie. Cieszący się ogromną estymą od świata jazzu po ekstremalny metal.

  • Jerzy Piotrowski – pierwszy polski perkusista z oficjalnym kontraktem z zachodnim producentem sprzętu (Paiste), najnowocześniejszy polski perkusista swoich czasów. Olbrzymia inspiracja i jeden z pionierów gry na zestawach elektronicznych. Autor prawdopodobnie najpopularniejszej szkoły perkusyjnej.

Nagrodę z rąk dyrektora festiwalu Marka Maciejewskiego odebrał osobiście Czesław Bartkowski. Cezary Konrad z racji zobowiązań koncertowych pojawił się dzień później, gdzie odebrał nagrodę podczas Międzynarodowego Forum Perkusyjnego organizowanego przez Piotra Biskupskiego. Jerzy Piotrowski przebywa obecnie w USA, ale nagrał specjalną wypowiedź, która została wyemitowana na scenie Opery.

Dzień po oficjalnej gali na warsztatach, nagrodę odbiera Cezary Konrad.

Galeria Sław Polskiej Perkusji

Powstała przy festiwalu Drums Fusion i ma na celu propagowanie świata bębnów oraz podkreślenie znaczenia perkusistów na rodzimej scenie muzycznej. Po tegorocznej inauguracji, w kolejnych latach będą wprowadzani następni artyści z szeroko pojętego świata polskiej perkusji. Dotyczy to nie tylko tzw. „zestawowców”, ale też artystów instrumentów perkusyjnych czy też perkusistów klasycznych.

Jerzy Piotrowski nagrał specjalne podziękowania, które były puszczane ze sceny.

Wszyscy perkusiści wprowadzeni do Galerii Sław będą wkrótce prezentowani również na honorowej ścianie MCK w Bydgoszczy.

Zdjęcia: Dariusz Gackowski/Drums Fusion
Przygotował: Staszek Piotrowski

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.