101 najważniejszych polskich bębniarzy wszech czasów

Dodano: 20.04.2017

Muzyczny wpływ na polską perkusję, czyli jak wybieraliśmy 101 najważniejszych polskich bębniarzy.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.


Wybór 101 najważniejszych polskich bębniarzy wszech czasów nie był rzeczą prostą. Przede wszystkim sam fakt wstawienia się w ramy liczby 101. Bo dlaczego nie 74 albo 114? Oczywiście chyba każdy wie, że chodzi tu efektowność listy, jednak tak czy inaczej musi iść za tym również efektywność i tutaj zaczęły się schody.

Bardzo często pojawiały się pytania "A dlaczego ten, skoro jest tamten?". Musieliśmy przyjąć konkretny klucz, tymczasem im dalej wgłębialiśmy się w temat, tym bardziej sprawa się komplikowała. Całości nie ułatwiał przede wszystkim sam polski rynek muzyczny. Jak wiadomo wiele rzeczy jest niedopowiedzianych lub nieznanych szerszej publiczności. Zresztą tak, jak wszędzie, więc polska perkusja nie jest tu jakimś wybitnym wyjątkiem.

Co ciekawe, najmniejszy problem był z różnorodnością stylistyczną i w pewnym momencie postanowiliśmy, że tak naprawdę ta różnorodność jest bardzo dobrym drogowskazem i to jej trzeba się trzymać. To swoiste multi kulti, jak mało kiedy, stało się bardzo pomocne, wręcz kluczowe. W związku z tym wielu perkusistów nie wolno ze sobą porównywać, zarówno pod kątem umiejętności, jak i dorobku. Wiemy o tym wszyscy doskonale i często powtarzamy, jak różnorodny jest świat bębnów z racji funkcji, jaką pełni perkusista. Pomijając same gatunki, mamy też różne formy pracy, jak muzyka w programach telewizyjnych, muzyka filmowa, granie warsztatów i pokazów, praca muzyka sesyjnego czy też granie ze swoim własnym zespołem.

Zatem pierwszym elementem klucza było wyróżnienie się w swojej półce tematycznej. Drugim elementem jest wpływ, jaki wywarli i wywierają poprzez swoją twórczość. Paweł Markowski za sam wstęp do To Tylko Tango powinien mieć tu miejsce pewne bez mrugnięcia okiem, podobnie Igor Falecki, który przecież nie nagrał żadnej płyty z autorską muzyką, ale poprzez grę (to ważne) zainspirował ogromne rzesze bębniarzy - nie tylko w Polsce. Z drugiej strony perkusiści tacy, jak Michał Dąbrówka i jego działalność sesyjna, która nie jest przecież tak bezpośrednia jak solowa ścieżka bębnów, ale cała Polska kiwała się w rytm jego gry i niejednemu z nas zdarzało się pytać "Zerknij no, kto gra na tej płycie?".

Za to bardzo ostro potraktowaliśmy temat szkół video, nagrywanych przez bębniarzy. Uznaliśmy je jedynie jako dodatek do całości, stąd Dariusz Henczel i Łukasz Krzesiewicz znaleźli się poza naszą listą główną. Trzecim elementem jest świadomość czasu. Kilku perkusistów na niniejszej liście to bębniarze, którzy mają dawno swoje lata świetności za sobą i młode pokolenie może w ogóle nie wiedzieć, że ktoś taki istnieje. Stąd zrozumienie określenia "wszech czasów". Paru bębniarzy zajmuje się teraz czymś zupełnie innym, jednak w okresie swojej wzmożonej aktywności byli bacznie obserwowani przez kolegów "po pałce". Jest to ważny element naszego klucza, który warto odróżnić od słowa "nadzieja". Jest wspaniałe grono perkusistów, którzy przy okazji następnej edycji takiego zestawienia za parę lat, znajdą się na liście bez żadnego problemu, wszystko zależy od tego, czy wschodzące gwiazdy bębnów wykorzystają szansę, jaką mają np. Michał Łysejko, ale też doświadczony Bartek "Szopix". Istotne też jest zrozumienie rzeczywistości, jaką byli otoczeni, bo przecież jak ma się Jerzy Skrzypczyk do Daraya?

Początkowo lista zapełniała się powoli, pojawiające się kolejne nazwiska wywoływały efekt domina - skoro jest to konkretne nazwisko, to powinno być też i to. Tym sposobem lista zapełniła się do prawie 150 perkusistów, którzy faktycznie mają lub mieli wpływ na polską scenę muzyczną, a przez to też na scenę perkusyjną. Aż w pewnym momencie powiedzieliśmy "dość". Trzeba było wrzucić wsteczny bieg i zacząć dokonywać wyboru setki perkusistów na podstawie wymienionego powyżej klucza: wyróżnienia, wpływu, czasu. W naszej wyliczance znalazły się takie świetne nazwiska, jak: Michał Bryndal, Jarek Dubiński, Andrzej Dylewski, Wiesław Gola, Marcin Gołębiewski "Ząbek", Robert Hajduk, Dariusz Henczel, Jose Manuel Alban Juarez czyli Manolo, Łukasz Klaus, Przemysław Knopik, Jacek Kochan, Marcin Korbacz, Łukasz Krzesiewicz, Karol Ludew, Jerzy Markuszewski, Tomasz "Żaba" Mądzielewski, Mateusz Modrzejewski, Bartosz Niebielecki, Marek Olma, Aleksander Ostrowski, Leon Paduch, Marcin Papior, Mariusz Parol, Andrzej Rajski, Szymon Jędrol, Łukasz Jeleniewski, Andrzej Rajski, Łukasz "Icanraz" Sarnacki, Agnieszka Trzeszczak, Piotr Wysocki, Włodzimierz "Vlodi" Tafel. Drodzy Państwo, Wy wszyscy jesteście fantastyczni i dzięki Wam ta scena muzyczna jest tak kolorowa.

Mając tak jasno przedstawiony klucz musimy mimo wszystko poruszyć oddzielnie jedną kwestię. Chodzi tu o funkcje "perkusisty" i "osobowości". W czerwcu zeszłego roku tematem przewodnim Perkusisty były właśnie osobowości polskiego rynku, gdzie klucz był zupełnie odwrotny i nie uwzględniał bębniarzy, którzy są osobowościami z racji swej gry. Nie ma więc na naszej liście chociażby Agnieszki Trzeszczak, mimo, że jest grającą perkusistką. Na szerszą skalę znana jest jako organizatorka imprez, campów i perkusyjnego festiwalu.

Podobnie jest z nauczycielami, zarówno tymi akademickimi, jak Jan Pilch, Stanisław Proksa, Piotr Sutt lub Adam Buczek, ale też i prywatnymi, jak Piotr Czyja, Karol Nabożny, Paweł Ostrowski lub Grzesiek Krawczyk, a przecież to świetni muzycy i bębniarze. I do tego fajni ludzie. Wreszcie dochodzimy do świata perkusjonistów, gdzie musimy przynajmniej tu na wstępie wspomnieć o takich osobach: Jose Torres, Sławek Berny, Piotr Jackson Wolski, ale też przecież często przecinający swe muzyczne drogi z zestawowcami wielki mistrz wibrafonu Bernard Maseli. Tych panów chcielibyśmy tutaj bardzo mocno zaznaczyć i podkreślić, że pamiętamy o nich!

A co z muzykami zagranicznymi? Tutaj niektórzy mogą być zaskoczeni. Kilka słynnych nazwisk ma polskie korzenie (w tym paru z nich ma korzenie żydowskie) bliższe lub dalsze, a są to: Jason Bittner, Bobby Jarzombek, Steve Jocz, Paul Mazurkiewicz, Marco Minnemann, Rod Morgenstein, Gary Novak, Dave Ratajczak, Aaron Solowoniuk. Konkret! Ale tylko jedna osoba znalazła się na naszej liście, na specjalnym honorowym miejscu.

Materiał został przygotowany przez redakcję magazynu Perkusista przy współpracy z kilkoma znajomymi perkusistami, z których paru znajduje się na naszej liście. Dziękujemy za pomoc i opinie.

101 NAJWAŻNIEJSZYCH POLSKICH BĘBNIARZY WSZECH CZASÓW


Panteon Polskiej Perkusji

Czesław Bartkowski "Mały"
Andrzej Dąbrowski
Michał Dąbrówka
Tomasz Goehs
Kazimierz Jonkisz
Cezary Konrad
Zbigniew Lewandowski "Levandek"
Robert Luty
Jerzy Piotrowski "Keta"
Krzysztof Raczkowski "Docent"
Maciej Starosta "Ślimak"
Janusz Stefański
Marek Surzyn
Piotr Szkudelski
Jarosław Szlagowski
Tomasz Zeliszewski
Eugene Krupa

B
Piotr Biskupski, Dariusz Brzozowski "Daray", Jan Budziaszek,

C
Sławomir Ciesielski, Adam Czerwiński,

D
Łukasz Dmochewicz "Samba", Paweł Dobrowolski, Wawrzyniec Dramowicz "Vaaver", Leszek Dziarek, Krzysztof Dziedzic,

F
Igor Falecki, Piotr Falkowski "Fala", Wojciech Fedkowicz,

G
Hubert Gasiul, Michał Giercuszkiewicz "Gieru", Ireneusz Głyk, Maciej Gołyźniak, Krzysztof Grabowski, Grzegorz Grzyb,

H
Artur Hajdasz, Józef Hajdasz, Paweł Herbasch,

J
Kuba Jabłoński, Marcin Jahr, Paweł Jaroszewicz "Pavulon", Michał Jastrzębski-Szwed "Dimon",

K
Marek Kapłon, Witold Kiełtyka "Vitek", Gerard Klawe, Wojciech Kowalewski, Piotr Kozieradzki, Adam Kram, Zbigniew Kraszewski, Wojciech Kuderski "Lala", Krzysztof Krupa, Tomasz Krzyżaniak "Krzyżyk", Przemysław Kuczyński "Benbeneq",

L
Marian Lichtman, Robert Ligiewicz, Jarosław Lis "Dżery", Ireneusz Loth,

Ł
Tomasz Łosowski,

M
Amadeusz Majerczyk "Kuba", Artur Malik, Robert Markiewicz, Paweł Markowski, Adam Marszałkowski, Michał Miśkiewicz, Jan Młynarski, Mariusz Mocarski, Wojciech Morawski, Mirosław Muzykant,

O
Jacek Olejarz, Jacek Olter, Wojciech Owczarek, Radosław Owczarz,

P
Krzysztof Patocki, Bartek Pawlus Piotr Pawłowski "Posejdon", Rafał Piotrowiak "Kuzyn", Jacek Pelc, Jan Pluta, Piotr Pniak, Beata Polak, Jarosław Polak "Sidney", Krzysztof Poliński, Zbigniew Promiński "Inferno", Krzysztof Przybyłowicz,

R
Robert Rasz, Piotr Remiszewski, Sławomir Romanowski, Andrzej Ryszka,

S
Jerzy Skrzypczyk, Arkadiusz Skolik, Wojciech Szadkowski, Zbigniew Szczerbiński, Andrzej Szymańczak "Szczota", Wojciech Szymański,

T
Adam Tkaczyk, Tomasz Torres,

U
Marcin Ułanowski "Ułan",

Z
Krzysztof Zawadzki,

Ż
Łukasz Żyta, Piotr Żyżelewicz "Stopa"

Artykuły opisujące sylwetki perkusistów można znaleźć w numerze Magazynu Perkusista ze stycznia 2017. Numer można kupić na stronie www.ulubionykiosk.plQuiz – Pieśń o Rolandzie
1 / 12
Na rozgrzewkę – Roland to firma, która została założona w latach 70 w:
Dalej !
Powiązane artykuły
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"