Wielka Czwórka

Dodano: 18.02.2021

Tak się zwykło nazywać największych producentów talerzy perkusyjnych. Cztery firmy z głównymi siedzibami w czterech różnych krajach i wieloma mniejszymi biurami na całym świecie. Dwie europejskie i dwie amerykańskie. Co ciekawe, amerykańskie mają swoje korzenie w Turcji, podczas gdy europejskie są mocno związane z naszą częścią Europy.

Dlaczego Wielka Czwórka? Decyduje o tym wiele czynników, przede wszystkim jednak w skali światowej te cztery firmy mają kolosalną przewagę nad kolejnymi producentami, głównie tureckimi, ale też chińskimi. Przewaga ta przejawia się oczywiście w ilości sprzedawanych instrumentów, ale na to ma wpływ wiele działań i zależności. Obecność w oficjalnym katalogu artystów którejś z tych czterech firm jest marzeniem ogromnej większości bębniarzy. Ma na to wpływ nie tylko sama jakość produkowanego sprzętu, ale też często sentyment, związany z indywidualnymi inspiracjami każdego perkusisty. Do tego dochodzi niewątpliwy prestiż.

W ostatnim okresie zwiększonych możliwości samoprezentacji duże znaczenie ma obecność w mediach danego producenta, a także sama obecność w życiu firmy, przejawiana poprzez lojalność i zaangażowanie promocyjne. Oprócz rabatów i darmowych instrumentów, firmy wspierają artystów, promując osobę muzyka, jego twórczość i kolejne występy na żywo czy online lub też działalność edukacyjną, jeżeli ktoś obrał taką drogę zawodową. Ponadto firmy często samoorganizują warsztaty, koncerty, festiwale lub nawet całe trasy. W ogromnej ilości przypadków dokładają się także do organizacji poprzez pokrycie kosztów akomodacji, transportu, a także płacąc gażę. Wszystko uzależnione jest od polityki firmy na dany okres oraz – mówiąc oschle – wartości, jaką wnosi muzyk. Trzeba bowiem pamiętać, że mamy do czynienia z zarobkowymi producentami, a nie organizacjami charytatywnymi.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.