Zjednoczone Stany Perkusji: Jan A.P. Kaczmarek i Rapsodia Śląska

Dodano: 17.12.2019
Autor: Jacek Pelc

Scena: prawie 50 metrów szerokości, 38 metrów wysokości, muzycy rozstawieni w pięciu szeregach – od przodu akordeoniści i chór Śląsk, perkusiści, dalej w trzech szeregach orkiestra i chór Filharmonii.

Perkusiści (patrząc od widowni): skrzydło prawe – panie, skrzydło lewe – panowie. Skrzydłowi: Beata Polak i Jacek Pelc – szef grupy. To właśnie temu wybitnemu muzykowi oddajemy głos, jak wyglądał aspekt perkusyjny Rapsodii Śląskiej.

Odrobina historii u źródeł projektu. W lutym 2017 w hali Gdynia Arena miał miejsce specjalny koncert. Oprócz Orkiestry Symfonia Kameralna z Sopotu i połączonych chórów wzięło w nim udział 10 perkusistów, grających na 10 zestawach bębnów. Graliśmy dzieło Jana A.P. Kaczmarka zatytułowane „Emigra – Symfonia Bez Końca” z uwzględnieniem naszej autonomicznej perkusyjnej odsłony. Sytuację opisałem na łamach Magazynu Perkusista, a w międzyczasie otrzymaliśmy od Kompozytora nazwę: Stany Zjednoczone Perkusji. Po tamtym koncercie Kompozytor odniósł się do fantazji, inwencji i dyscypliny perkusistów z największym uznaniem. Jego wyrazem był telefon, który odebrałem w czerwcu tego roku. Dzwoniła pani z firmy Bongo Media z pytaniem, czy zająłbym się zorganizowaniem grupy 20 perkusistek i perkusistów do realizacji dzieła, o którym mowa w tytule. Odpowiedziałem, że zająłbym się. W późniejszej sympatycznej rozmowie z Janem A.P. Kaczmarkiem ustaliliśmy, że nasz udział ma się odbyć na zasadach analogicznych do Emigry.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.