Drumset Academy - Shuffle – jazzowy ride

Drumset Academy
Piotr Czyja
Dodano: 10.09.2018

W poprzednim artykule (który znajdziesz w numerze 5/2018) poznaliśmy rytmy shuffle, oparte na ćwierćnutowym patternie talerza.

Uważam, że wyćwiczenie ich w szerokim zakresie tempa jest niezbędne, aby pójść dalej. Jeśli więc tamten sposób grania jest ci obcy, to odsyłam najpierw do zapoznania się z poprzednimi ćwiczeniami, a dopiero potem możesz zacząć pracę nad poniższym materiałem. Pamiętaj, że przy instrumencie nie ma drogi na skróty.

Wszystkie warianty rytmiczne stopy i werbla są takie same, jak w poprzednich ćwiczeniach. Różnica polega na innym akompaniamencie talerza. Przypomnijmy sobie jazzowy pattern talerza. Grany w połączeniu z hi-hatem, wygląda następująco:

Teraz połączymy talerz z prostym podziałem stopy i werbla. Ważne jest, aby szesnastka grana na talerzu była bliżej kolejnej nuty, wtedy pojawia się odpowiedni drive. Trzeba pograć to przez jakiś czas, aby uzyskać odpowiedni puls. W wolniejszych rytmach podział ten powinien bardziej przypominać szesnastkowy feeling, natomiast w szybszych będzie brzmiał triolowo. Dokładną różnicę usłyszysz w filmiku.

Dodajmy stopę, która pokryje nam się z szesnastką talerza po pierwszym werblu. Uwaga na koordynację, gdyż w drugiej części taktu stopa już nie gra z talerzem. Zwróć uwagę, aby talerz grał cały czas z tym samym odczuciem, bez względu na to, czy gra razem z nim stopa, czy też nie.

Ten artykuł przeczytasz jedynie w ramach pełnego dostępu cyfrowego. Dołącz do grona naszych czytelników i korzystaj z pełnej zawartości serwisu!
Perkusista - online
Promocja! Miesiąc za "piątaka"
Quiz – Pieśń o Rolandzie
1 / 12
Na rozgrzewkę – Roland to firma, która została założona w latach 70 w:
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"