Werble Tama S.L.P. (drewno)

Dodano: 27.12.2012
Rodzaj sprzętu: Werble
Dostarczył: TAMA

Sound Lab Project - po prostu. Taką nazwę nosi osiem zupełnie nowych modeli werbli japońskiego producenta. Od firmy Meinl Distribution - dystrybutora Tama w Polsce - dostaliśmy najpierw cztery metalowe modele, teraz przyszedł czas na drewniane.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


W numerze 2/12 Perkusisty prezentowaliśmy wam cztery metalowe werble z serii S.L.P. Każdy z nich miał dołączoną "metkę", sugerującą do jakiego gatunku muzyki jest przeznaczony. W niemal 99% procentach potwierdziły to nasze testy w studio, gdzie ostukiwaliśmy werble. Podobnie ma się sprawa z werblami drewnianymi. Każdy z nich również posiada sugerowaną półkę muzyczną, czy to się sprawdzi? Zobaczmy patrząc właśnie przez ten pryzmat. Poniżej możecie znaleźć specyfikację poszczególnych modeli i nią właśnie podczas opisu będziemy się posiłkować.

POWER MAPLE


Pierwszy instrument, który powędrował na nasz statyw to duży klonowy werbel o przepięknym ciemnym wykończeniu. Czarny hardware dodaje mu jeszcze więcej uroku. Werbel jest dość głęboki, bo 6,5-calowy. Firma zaopatrzyła go w 42 sprężyny, co dodatkowo utwierdza nas w przekonaniu, że jest to werbel przeznaczony przede wszystkim do hard rocka. Strzał w 10. Werbel jest głośny, ale z pewnością nie można mówić, że jest krzykliwy. Wyraźnie wyczuwa się ciepło klonu ułożonego w bardzo cienkich warstwach, do czego Tama nas już dawno przyzwyczaiła. Czuć jego kubaturę i doskonale wychodzi na nim tremolo. Porządny atak, dużo ciepła, donośność, głębokość i wielka przyjemność gry - hard rock jak w pysk strzelił. Hard rock w naprawdę dobrym wydaniu.

 

CLASSIC MAPLE


Classic jest tak klasyczny, jak to tylko jest możliwe. Od wyglądu po brzmienie. W porównaniu z poprzednikiem zastosowano tu zaledwie 20 sprężyn, jednak wersji Super Sensitive czyli super czułych i z pewnością da się to zauważyć. Werbel ma strasznie mocny "trzask" grany z rimem (gładkie Sound Arc), brzmienie ma głębokie pomimo klasycznych 5,5 cali, ale trochę szpilkowaty. Jego charakter jest jasny i dość kąśliwy. Instrument ze wszystkich czterech werbli jest najbardziej selektywny. Firma uznała, że najlepiej sprawdzi się w gatunkach rocka, bluesa i jazzu. Jest to dość trafna ocena, głównie ze wskazaniem na rock i jazz. Jasność i wyrazistość plus czułość i szpilkowaty charakter powinny działać na korzyść. W przypadku bluesa przydałoby się troszeczkę więcej mułu, co możemy znaleźć w kolejnym instrumencie, a mianowicie?

 

G-BUBINGA


Werbel bubingowy jest praktycznie najgrubszym z całej czwórki i dodatkowo ze względu na twardość budulca zdecydowanie najcięższym. Jeżeli chodzi o wykończenie to jest werbel przepiękny i wszyscy fani naturalnych bębnów będą zachwyceni. Do tego ponownie jak w Power Maple - czarny hardware. W odróżnieniu od swoich dwóch poprzedników werbel ma lugi niełączone góry z dołem. Teoretycznie więc jego korpus może lepiej rezonować. Bubinga ma jednak dość dziwną właściwość. O ile w całych bębnach znany jest jej ciepły charakter z piekielnym wręcz atakiem, tak w werblach często bywa, iż w porównaniu z klonowymi instrumentami atak ten jest nieco rozmyty. Tak było w serii Warlord, tak jest i tutaj. Samo brzmienie można nazwać eleganckim. Nie ma szpilki jak Classic Maple, ale atak jest wyczuwalny. Jego ciemny charakter powoduje, że nie jest aż tak selektywny, ale są to drobne różnice, więc nie bójcie się, nie ma tu rozmazanego dna stawu z karpiami... Tama uznaje, że werbel sprawdzi się w gatunkach: Pop, R&B, Rock, Country i ogólnie mieszanej muzyce. Zgadza się niemal w całości, dodając do tego cały wachlarz stylistyki bluesa.

 

G-MAPLE


Podobnie jak werbel bubingowy ma 10 mm grubości, jednak jego warstwy są cieńsze, bo ma ich 13 (przy 12 w bubindze). Jest to instrument bardzo głęboki, bo 7-calowy przy dodatkowo 13 calach średnicy. Daje to nam dość ciekawy widok w połączeniu z klasycznym wykończeniem. Podobnie do Power i Classic posiada lugi idące wzdłuż całości korpusu. Czy to był dobry pomysł zważywszy na 7 cali głębokości? Werbel mógłby swobodniej rezonować, ale zaufajmy inżynierom Tamy. Z pewnością czuć dość puszkową kubaturę, co jest wśród perkusistów elementem albo znienawidzonym, albo upragnionym. Ma zdecydowanie marszowy charakter, jest solidny i krótki. Tama wpisuje je w półkę: Funk, Pop-Punk, Gospel & Hip Hop, co jest trafnym przydziałem.



PODSUMOWANIE


Proponowane gatunki muzyczne, jak wspominaliśmy w prezentacji metalowych S.L.P. dwa numery Perkusisty temu, są tylko drobnymi sugestiami informującymi jednocześnie, jaki charakter ma dany werbel. To dobre posunięcie, ponieważ łatwiej sobie wyobrazić, jak brzmi kolejny instrument. Jakość samego brzmienia całej ósemki (czyli też 4 metalowych) jest wysoka, nie są to może instrumenty wybitne (jak DW Neila Pearta?), ale z pewnością warte swojej ceny. Mamy całą gamę werbli, spośród której każdy na pewno znajdzie z marszu co najmniej dwa dla siebie. Tama słynie z jakości wizualnej wytwarzanych instrumentów. S.L.P. w pełni to potwierdzają. To przepiękne werble w każdym detalu, do których użyto najlepszego arsenału komponentów, jakie posiada firma. Świetny strzał Japończyków. Zapraszamy do zapoznania się bliżej zarówno z tą czwórką, jak i czwórką werbli metalowych, ponieważ za niską cenę możemy mieć instrument najwyższej jakości.

POWER MAPLE - LMB1465MMB
Korpus: 9 warstw/7.5mm, Maple shell with Maple Burl outer ply
Rozmiar: 6.5 x 14"
Wykończenie: Midnight Maple Burl with Black Nickel hardware
Obręcz: Sound Arc Hoop
Lugi: Brass Tube Lugs
Sprężyny: 42 strand Carbon Steel Snappy snares
Cena: 1651,40

CLASSIC MAPLE - LMP1455ATM
Korpus: 8ply/7mm, All Maple shell
Rozmiar: 5.5 x 14"
Wykończenie: Antique Maple finish with Chrome hardware
Obręcz: Sound Arc Hoop
Lugi: Brass Tube Lug
Sprężyny: 20 Strand Super Sensitive Hi-Carbon Steel Snappy snares
Cena: 1508,80

G-BUBINGA - LGB146NQB
Korpus: 12ply/10mm, Bubinga shell with Quilted Bubinga outer ply
Rozmiar: 6 x 14"
Wykończenie: Natural Quilted Bubinga with Black Nickel hardware
Obręcze: Steel Mighty Hoop
Lugi: Starclassic Lug
Sprężyny: 20 strand Starclassic Carbon Steel Snappy snares
Cena: 1807,80

G-MAPLE - LGM137STA
Korpus: 13ply/10mm, Maple shell with Tamo Ash outer ply
Rozmiar: 7 x 13"
Wykończenie: Satin Tamo Ash with Chrome hardware
Obręcze: Die-Cast Hoop
Lugi: Brass Tube Lug
Sprężyny: 20 strand Starclassic Hi-Carbon Steel Snappy snares
Cena: 1784,80

Dostarczył: Meinl Distribution (www.meinldistribution.pl)

Test ukazał się w numerze wrzesień 2012.

{Podsumowanie Plusy:
+ jakość wykończenia,
+ stosunek jakości do ceny,
+ szeroka gama kolorów brzmień.
Minusy:
- brak firmowego pokrowca (zważywszy na jakość wykończenia sprzętu).}

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.