Testy Werbli Tama – Starphonic Maple Concert

Dodano: 31.03.2023
Rodzaj sprzętu: Werble

W pierwszym odcinku serii prezentującej możliwości werbli Tama, dr Piotr Pniak od razu wszystkich zaskakuje!

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego w katalogach firm, w oddzielnej kategorii, znajdują się werble koncertowe. Czym się różnią, że konieczne jest takie rozróżnienie? Poniższa prezentacja, połączona z opisem wrażeń, powinna wiele wyjaśnić. 

 

Opinia Piotra Pniaka: „Werbel Tama Starphonic Concert to bardzo ciekawy instrument przeznaczony dla muzyków orkiestrowych. Czym różni się taki instrument od stosowanych powszechnie, w zestawach perkusyjnych, werbli?

Jego brzmienie jest z pewnością bardzo okrągłe i plastyczne, a połączenie takich właśnie cech z ekstremalną czułością na najdelikatniejsze nawet uderzenia daje specyficzny efekt i wrażenie dźwiękowej elegancji. Krągłość brzmieniowa wynika zapewne z materiału, z którego wykonany jest werbel, a tu korpus wykonany został z klonu. Wrażliwość i czułość są zasługą bardzo cienkiego korpusu oraz rodzaju użytych w tym modelu kilku rodzajów sprężyn, a w tym konkretnym przypadku cienkich strun. Dodatkowym atutem jest możliwość szybkiej zmiany membran dzięki systemowi obręczy i śrub charakterystycznemu dla serii Starphonic. Jestem przekonany, że ten wyśmienity, pod względem muzycznym, i bardzo ekskluzywnie wyglądający instrument, choć przeznaczony dla muzyków grających w orkiestrach symfonicznych, spotka miłośników również wśród perkusistów grających na zestawie, zwłaszcza tych, poszukujących subtelności. I podobnie jak w przypadku dodanego do perkusji tamburynu, tak dodanie symfonicznego werbla nie będzie zawężeniem możliwości brzmieniowych i aranżacyjnych, a ich rozwinięciem. Nie ma tu znaczenia, czy będzie to muzyka jazzowa, rockowa, gospel, czy electro. A w stylistyce reggae? - ktoś zapyta. - Czemu nie!

Nie czekaj, bądź pierwszy i pochwal się efektami! W mojej opinii Tama Starphonic Concert to absolutny mistrz uroczystego brzmienia i wyjątkowej elegancji. Gorąco polecam!”

Dane techniczne werbla

Rozmiar: 14”x6”

Kolor: Gloss Cherry Red (dostępny jest też kolor Piano Black)

Korpus: klon, 7 warstw o łącznej grubości 6 mm, trzy otwory wentylacyjne

Krawędź: profilowana na zewnątrz do kołnierza naciągu

Obręcze: Grooved Straight Hoop (10 śrub)

Lugi: Freedom Lug

Maszynka: MLS50AC Linear-Drive Strainer (zabezpieczająca przed „klapnięciem” sprężyn)

Sprężyny: Hybrid Snare Wire (MS12NN14L), czyli:
- Nickel Wound Round Guitar String (6 w środku)
- Black Nylon Coated Stainless Steel Wire (po 3 na zewnątrz)

Naciągi firmowe: Remo Renaissance Diplomat (uderzeniowy) i Remo Diplomat Hazy (dolny)

Cena: 3050 zł

Strona domowa werbla: CMP146

 

 

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.