Testy Werbli Tama – TAMA 14" x 5,5" Woodworks

Dodano: 22.06.2023
Rodzaj sprzętu: Werble
Piotr Pniak

W niniejszym odcinku schodzimy cenowo niezwykle nisko, do tego sięgamy po werbel topolowy. Czy wytrzyma konfrontację z Dr Pniakiem?

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Cena, cena i jeszcze raz cena. W większości przypadków jest to decydujący element przy zakupie instrumentu. Coraz częściej musimy mierzyć siły na zamiary. Wiadomo, chciałoby się mieć ekskluzywny sprzęt, który kosztuje krocie, ale rzeczywistość bywa brutalna. Ale czy aby na pewno wszystko prezentuje się w tak ciemnych barwach?

 

Opinia Piotra Pniaka: Z pewnością zwrócicie uwagę na jego bardzo dobrą cenę, ale co z jakością wykonania, a co z brzmieniem? Zważywszy, że jest to tani werbel wykonany z drewna, a na dodatek z topoli. Większość tanich werbli można by podzielić pod względem jakości brzmienia na blaszane i… drewniane! Blaszane brzmią w miarę przyzwoicie, a drewniane...no cóż. Taka opinia wynika jedynie z moich dotychczasowych doświadczeń i wniosków. Czy w tym wypadku jest inaczej? 

Otóż tak! Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony fonicznymi właściwościami prezentowanego dziś instrumentu. Oczywiście, nie chcę tu powiedzieć, że znane mi inne werble marki Tama, jak np. Starclassic, Starphonic czy Star, to ta sama jakość wykonania i dźwięku, bo nie byłoby to zgodne z prawdą. Czuję się jednak w obowiązku, by podzielić się z Wami moim zachwytem, bo nigdy dotąd nie znałem tak dobrego brzmienia w tak doskonałej lub choćby zbliżonej cenie, a przypomnę tylko, że mowa tu o werblu przeznaczonym raczej dla początkujących perkusistów, a wykonanym z topoli, co jest poważnym wyzwaniem dla producenta. 

Charakter Tama Woodworks można by określić jako "vintage" lub "semi-vintage', choć w niektórych momentach werbel brzmiał bardzo tłusto i potężnie, co pretendowało go bardziej do "modern-vintage hard rock". Oczywiście mógłbym ponownie nawiązać do moich skojarzeń ciemniejszej barwy wynikającej z zastosowania jedynie 8 śrub w każdej obręczy i z pewnością taki fakt nie pozostaje, w przypadku testowanego instrumentu, bez znaczenia. Powtórzę też, że niklowanie, czy jakiekolwiek malowanie obręczy nie jest w mojej opinii sprawą wpływającą pozytywnie na walory brzmieniowe, ale rozumiem, że taki właśnie wygląd pozwala znaleźć wielu miłośników owych instrumentów.

Werbel Tama Woodworks występuje w dwóch rozmiarach:14”x6,5” oraz 14”x5,5”. Obecnie posiada dosyć skromną paletę wykończeń, być może nowe i żywsze kolory korpusów przypadłyby do gustu młodszym adeptom sztuki perkusyjnej, a taki właśnie werbel mógłby być wyśmienitym instrumentem na początek muzycznej podróży.

Ten supertani instrument brzmi bardzo, ale to bardzo przyzwoicie i cały czas nie mogę uwierzyć, że udało się zmienić moje zdanie na temat rodziny drewnianych werbli w bardzo niskiej i atrakcyjnej cenie. Można śmiało zagrać i "gospel", i "hard rock", a wygoda gry oraz miła reakcja na zmiany dynamiczne w kierunku od "p" do jeszcze lepiej brzmiącego "f" również przekonują do zakupu tego właśnie instrumentu. Gorąco polecam ten werbel na bardzo dobry start!

Dane techniczne werbla

Rozmiar: 14”x 5,5”

Kolor: Black Oak Wrap, najczęściej w katalogu przedstawiany w wersji Natural Zebrawood

Korpus: topola, 8 warstw o łącznej grubości 8 mm.

Obręcze: potrójne zakrzywiane, czyli Triple Flanged Hoop (8 śrub)

Lug: MSL60S

Maszynka: MUS65A/MUS60B

Sprężyny: 20 w wersji MS20R14S

Cena: ok. 660 zł

Strona domowa werbla: WP1455BK (wykończenie BOW lub NZW)

Do kupienia: TUTAJ

 

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.