10 porad nt naciągów perkusyjnych
Naciągi perkusyjne wydają się tylko jednym z wielu elementów w perkusji... mówi się jednak, że to właśnie od nich zależy 80% brzmienia bębnów! Przeczytaj 10 porad na temat naciągów perkusyjnych!
Redaktorzy czasopisma Rhythm Magazine stworzyli listę 10 krótkich porad na temat naciągów perkusyjnych.
1. Naciągi = brzmienie
Mówi się, że brzmienie bębnów w 80% uzależnione jest od używanych naciągów.
2. Różne naciągi = różne brzmienia
Jeśli chcesz brzmieć lepiej, zmień swoje naciągi na nowe i lepsze. Może okazać się to zabieg wystarczający, co zaoszczędzi Ci wydatków na nową perkusję.
3. Nie zapomnij o dolnych naciągach
Nie zapomnij o dolnych naciągach tylko przez to, że ciężko do nich sięgnąć. To one są często przyczyną problemów ze strojem lub niepożądanym dzwonieniem.
4. Zacznij stroić od dołu
Aby dobrze nastroić tomy, rozpocznij od zdjęcia ich ze statywów i położenia na płaskiej podłodze. Strojenie rozpocznij od naciągu dolnego.
5. Czucie kontra brzmienie
Wielu perkusistów mówi, że stroi swoje górne naciągi tak, aby uzyskać najlepsze ich wyczucie, zaś dolne w sposób zapewniający najlepsze brzmienie.
6. Użyj własnych rąk
Aby poprawnie dopasować nowy naciąg do bębna ułóż go w prawidłowej pozycji i delikatnie rękoma w kilku miejscach go dociskaj. Powinieneś usłyszeć charakterystyczny dźwięk "kliknięcia".
7. Co dają warstwy w naciągach
Naciągi jednowarstwowe mają jaśniejsze brzmienie i lepiej rezonują. Naciągi dwuwarstwowe charakteryzują się ciemniejszym brzmieniem, mają również więcej ataku przy uderzeniu, lecz krócej wybrzmiewają.
8. Pamiętaj o kątach
Postaraj się ustawić bębny pod takim kątem, aby końcówka pałeczki perkusyjnej nie pozostawiała trwałych śladów, dziur i zniekształceń w naciągach. Dzięki temu dłużej będą brzmieć jak nowe.
9. Spróbuj użyć... suszarki do włosów
Mówi się, że niewielkie zniekształcenia i wgniecenia w naciągach można wyeliminować dzięki suszarce do włosów. Sukces tą metodą osiągnęło jednak niewielu...
10. Czyść, ale nie za mocno
Naciągi myj za pomocą delikatnego środka czyszczącego w płynie oraz delikatną szmatką. Nie szoruj naciągów za mocno, gdyż stracą tarcie.