Rush wraca na scenę z…Aniką Nilles!

W 2026 roku zespół powróci na trasę koncertową, aby celebrować swoją 50-letnią historię. Za perkusją, w niełatwej roli zastępcy nieodżałowanego Neila Pearta, zasiądzie Anika Nilles.
Czy jest to wiadomość, na którą fani Rush czekali? Po ponad dekadzie przerwy i śmierci legendarnego perkusisty Neila Pearta, Geddy Lee (wokal/bas) i Alex Lifeson (gitara) ogłosili powrót na scenę! W 2026 roku wyruszą w specjalną trasę koncertową zatytułowaną "Fifty Something", mającą uczcić ponad 50 lat muzycznej spuścizny Rush.
Anika za bębnami!
Największym zaskoczeniem jest wybór nowego perkusisty. W oświadczeniu, Geddy Lee oficjalnie potwierdził, że do zespołu dołączy niemiecka perkusistka Anika Nilles, która światowe doświadczenie zbierała na trasie koncertowej z nieodżałowanym Jeffem Beckiem. Zaznaczamy – Anika nie jest w zespole Rush. Anika jest perkusistką koncertową, stąd na plakatach promocyjnych pojawiają się jedynie panowie Lee i Lifeson.
Geddy nie ukrywa, że zadanie zastąpienia Pearta jest zwyczajnie niemożliwe, ale nie kryje również zachwytu nad talentem Aniki i właśnie współpraca z Beckiem była jednym z kluczowych powodów, by przedstawić ją jakże wymagającej społeczności Rush. Mówi: „Życie jest pełne niespodzianek i poznaliśmy kolejną niezwykłą osobę; niesamowitą perkusistkę i muzyka, która dodaje kolejny rozdział do naszej historii."
Neil Peart zmarł w 2020 roku.
Uhonorowanie dziedzictwa Rush
Decyzję o powrocie wspiera również rodzina Neila Pearta. Wdowa Carrie Nuttall-Peart i córka Olivia Peart wyraziły swój entuzjazm dla trasy, która ma uczcić „wyjątkowe dziedzictwo Neila" jako perkusisty i tekściarza. Trasa "Fifty Something" ma objąć kilka miast Ameryki Północnej, a koncertowy skład ma zostać wkrótce poszerzony o dodatkowych muzyków, co ma dać duetowi (obecnie) Rush większą swobodę na scenie. Na tę chwilę nie ma żadnych informacji o tym, czy zespół ruszy do Europy, bo przypomnijmy, Rush NIGDY nie zagrało w Polsce.
Znamy Anikę Nilles dobrze
Anika to postać dobrze znana polskim fanom bębnienia – jest częstym wykładowcą Open Minded Drumming w Żywcu. Występowała na wielu festiwalach perkusyjnych, także tych tematycznych jak Tama czy Meinl. Gościliśmy ją wielokrotnie na pokazach i klinikach perkusyjnych.
Anika korzysta z:
Meinl Cymbals
Tama Drums
Evans Drumheads
Promark Sticks
Przygotował: Artur Baran