Open Minded Drumming 23 – znów fantastycznie!

Dodano: 11.09.2023
Autor: Staszek Piotrowski

W dniach od 7 do 11 sierpnia tego roku, w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbyła się kolejna, już siódma, edycja warsztatów Open Minded Drumming.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Organizatorzy tej cyklicznej, międzynarodowej imprezy muzycznej, Szymon Fortuna i Justyna Janik, od lat zapraszają do Żywca światowej klasy perkusistów i edukatorów, by zarażać pasją i szerzyć wiedzę na najwyższym poziomie. W poprzednich latach gośćmi warsztatów byli między innymi: Dom Famularo, legendarny nauczyciel perkusji z Nowego Jorku, Anika Nilles, która dzięki swojej wyjątkowej grze zdobyła sławę w internecie, a niedawno zagrała trasę koncertową z Jeffem Beckiem i Johnnym Deppem, oraz Claus Hessler, wybitny nauczyciel, w branży często nazywany Jodą gry na perkusji, wykładowca na Uniwersytetach we Frankfurcie, Keimyung Univeristy w Korei Południowej, Royal Academy w Londynie, Shanghai Conservatory of Music w Chinach, Berklee College of Music w Bostonie. Claus już od siedmiu lat co roku odwiedza Żywiec i nie zabrakło go również tym razem.Tegoroczna edycja była jednak wyjątkowa. Do uczestnictwa w warsztatach po raz pierwszy organizatorzy zaprosili nie tylko perkusistów, ale również basistów. To za sprawą gości specjalnych: Derrick McKenzie (perkusja) oraz Paul Turner (gitara basowa) - członkowie legendarnego brytyjskiego zespołu JAMIROQUAI! Tematem głównym warsztatów była praca w sekcji rytmicznej, czyli jak sprawić, żeby perkusja i gitara basowa tworzyły solidną bazę, która leży u podstaw każdego zespołu. Właśnie tego uczestnicy mogli uczyć się od mistrzów. Ich groove’y są fundamentem jednego z najbardziej charakterystycznych funkowych zespołów, który na swoim koncie ma nie tylko wiele hitów z pierwszych miejsc list przebojów, ale również nagrodę Grammy i aż 15 BRIT Awards. Jak się uczyć, to od najlepszych!

Ta niesamowita kadra ściągnęła do Żywca muzyków z całego świata. Wśród 40 uczestników znalazły się osoby z Niemiec, Austrii, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Holandii i Republiki Południowej Afryki. Oczywiście nie zabrakło również zdolnych osób z całej Polski i z samego Żywca.

Podczas pierwszego dnia organizatorom udało się przygotować dla uczestników niespodziankę. Na specjalne zaproszenie camp odwiedził jeszcze jeden wyjątkowy gość, Ramon Montagner, fenomenalny perkusista z Ameryki Południowej, który swoim Masterclassem otworzył wydarzenie i zabrał uczestników w muzyczną podróż do Brazylii skąd pochodzi i gdzie koncertuje od wielu lat.


Dzięki wsparciu Miejskiego Centrum Kultury, które gości i wspiera to wydarzenie już od pierwszej edycji, sala widowiskowa zamieniła się w magiczne miejsce, pełne muzyki i inspiracji, gdzie od godzin porannych aż do wieczora odbywały się zajęcia, wykłady, sesje ćwiczeniowe i mini występy, podczas których uczestnicy mogli pograć z wykładowcami i wysłuchać cennych uwag dzięki, którym mogli ulepszyć swój warsztat.Dodatkowo, we współpracy z firmą Mapex Polska, podczas warsztatów odbył się konkurs dla wszystkich uczestników wydarzenia. Zadaniem było stworzenie krótkiego filmiku na jeden z zadanych tematów związanych z campem. Twórcy najlepszych filmików walczyli o wyjątkowe nagrody: werbel Mapex Black Panther Cherry Bomb, godzinną lekcję indywidualną z Paulem Turnerem i roczną subskrypcje do platformy edukacyjnej Open Minded Drumming. Zwycięzcy zostali wyłonieni w drodze głosowania i szczęśliwymi wybrańcami zostali Tymon Łuszcz, Szymon Węglarz, Damian Krawczyk i Gady Schonfeld.

W przyszłym roku kolejna edycja i kolejne niespodzianki. Wszystko ubrane bardzo profesjonalnie i przede wszystkim niezwykle merytorycznie. Wydarzenie godne inwestycji. Pomaga nie tylko w samej nauce gry na perkusji, ale też otwiera i ośmiela. Open Minded Drumming Camp jest obecnie najbardziej esencjonalnym obozem nauki perkusji w Polsce. A może nie tylko w Polsce?

Opracował: Staszek Piotrowski

Zdjęcia: Justyna Janik

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.