Testy Werbli Tama – S.L.P. Fat Spruce

Dodano: 10.05.2023
Rodzaj sprzętu: Werble
Piotr Pniak

Trzeci odcinek serii prezentującej możliwości werbli Tama, w którym to dr Piotr Pniak gra na werblu wykonanym z drewna „z Prus”.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Dość oryginalnie - spruce, czyli świerk, tak zbudowany jest niniejszy werbel. Co ciekawe, etymologia angielskiej nazwy tego drewna jest dokładnie taka, jak to jest napisane w nagłówku. Ale nie na zajęciach z językoznawstwa tu jesteśmy tylko sprawdzamy jakość i parametry instrumentu perkusyjnego. Jak ocenił go nasz ekspert? 

 

Opinia Piotra Pniaka: Witam serdecznie miłośników perkusyjnych nowinek! Przedstawiam dziś kolejny instrument TAMA z serii S.L.P. Werbel posiada obręcze dedykowane dla ośmiu śrub, co daje efekt brzmieniowy zupełnie odmienny od prezentowanego wcześniej dziarskiego G-Kapur. Turkusowy, świerkowy korpus brzmi bardzo ciepło i miękko, co może przypaść do gustu miłośnikom wszelkich charakterów "vintage" oraz ich dzisiejszym form. Z pewnością werbel ten będzie idealnym narzędziem pracy dla miłośników takich gatunków jak jazz, rock, czy gospel oraz innych perkusistów oczekujących zdecydowanie krągłych i pozbawionych agresji tonów.

Znam wiele osób, które zakładają, że werbel powinien być pozbawiony szklistości, co ułatwia uzyskanie, podczas akustycznych wykonań, barw o iście pastelowym charakterze. Jak widać na samym tylko wstępie działań "Snare Drum Project", seria S.L.P. posiada olbrzymią wręcz rozpiętość brzmień. Właśnie dzięki temu każdy perkusista może znaleźć dla siebie odpowiedni kolor i dynamikę, by jak najlepiej zaprezentować swój muzyczny charakter wykonań na scenie i w studio nagraniowym!

Właśnie! Tu, w nagraniu słychać, że zarówno delikatna gra, jak również ta bardziej dynamiczna i oparta na akcentach brzmi bardzo atrakcyjnie. Wszystkie dźwięki są pod względem barwowym pięknie wyrównane.

Werbel sprawdza się doskonale zarówno tłumiony plastikowym pierścieniem jak i będąc pozbawionym tłumika, kiedy to brzmi w sposób otwarty. Warto zwrócić uwagę na fakt, że występujące w bardzo atrakcyjnych cenach werble serii S.L.P. posiadają świetne jakościowo obręcze, które pozwalają na utrzymanie stroju instrumentów przez dłuższy czas. Oczywiście, bardzo dynamicznie grający perkusista wybierze prawdopodobnie werbel posiadający dziesięć gniazd na śruby, bo odporność na ciosy i uderzenia typu "rimshot" jest tu zdecydowanie większa, ale w przypadku wersji obręczy posiadających jedynie 8 gniazd, czyli np. naszego werbla Spruce, widać perfekcję i solidność Tamy. I tu ode mnie duży plus!

Świerkowy korpus instrumentu? No, właśnie. Usiłuję sięgnąć pamięcią do początków mojej przygody z perkusją i napotykam na problem, by dokonać jakiegokolwiek porównania. Pamiętam werble wykonane ze stali, a jeśli już z drewna, to budulcem był raczej buk. „Buk wie” i nie to jest dziś najważniejsze, ale co, jeśli nawet udałoby się zestawić takie instrumenty? Zestawić w jednym miejscu i czasie zakładając, że ich wymiary oraz grubość korpusów są identyczne, to sam osprzęt oraz lakier, czyli obciążenie korpusu będące jego tłumieniem, mogłyby spowodować dosyć poważne różnice. 

Jedno wiem na pewno, w odróżnieniu od werbli drewnianych z czasów moich początków, werbel S.L.P. Spruce brzmi bardzo okrągło i przyjemnie, a to jest bardzo ważna informacja dla perkusistów.

Jest to werbel bardzo uniwersalny i prawdopodobnie ze względu na walory brzmieniowe, jak i wizualny "wdzięk osobisty", znajdzie się w zestawach zarówno początkujących pałkerów, jak i bardzo dociekliwych profesjonalistów poszukujących wielu różnych charakterów dźwięku. Serdecznie dziękuję za uwagę i gorąco polecam wypróbować ten wyjątkowy instrument.

Dane techniczne werbla

Rozmiar: 14”x6”

Kolor: Turquoise, jednak obecnie najczęściej dostępny w naturalnym Wild Satin Spruce

Korpus: Świerk, 8 warstw o łącznej grubości 7 mm

Krawędź: Profilowana na zewnątrz do kołnierza naciągu

Obręcze: odlewane, czyli Die-Cast (8 śrub)

Lug: podłużne MTL60

Maszynka: MLS50A/MLS50B

Sprężyny: MS20RL14C

 

Cena: 2016 zł

Strona domowa werbla: LSP146

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.