XII Międzynarodowy festiwal perkusyjny "Źródła i Inspiracje"
Kolejna edycja bardzo uznanego, a jednocześnie niezwykle oryginalnego festiwalu perkusyjnego dla bębniarzy otwartych na różnorodność.
W Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się już 12. edycja festiwalu perkusyjnego "Źródła i Inspiracje". Festiwal będzie trwał 4 dni - 7-10 listopada.
Dyrektor festiwalu Jan Pilch zaprasza:
"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kontynuujemy kolejne edycje krakowskiego festiwalu perkusyjnego „ Źródła i Inspiracje”, który po kilkuletniej przerwie został wznowiony w zeszłym roku. Powołany do życia w 2004 roku przez Jana Pilcha – perkusistę i wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie – znalazł swój dom w murach krakowskiej Uczelni.
W tej edycji festiwalu planowane są cztery koncerty w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul św. Tomasza 43. Program całego wydarzenia jest jeszcze w trakcie dopracowywania ostatnich szczegółów. Wiadomo już na pewno, że 7 listopada rozpoczniemy wspólnym koncertem dwóch grup perkusyjnych: krakowskiej Amadrums i grupy perkusyjnej Hochschule fὓr Music Nurnberg pod kierownictwem prof. Radosława Szarka. Program koncertu wypełnią utwory kameralne na różne składy instrumentalne – nie tylko perkusyjne. Usłyszymy m.in. rzadko wykonywane utwory Andre Joliveta i Tan Duna z udziałem wybitnych młodych solistów. Ponadto zostanie wykonany wspólnie, przez połączone grupy perkusyjne, utwór Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcje świetlną. Oprócz tego kompozycje J.Psathasa, M. órzMellita, Vallero–Castellesa, czyli zapowiada się bardzo różnorodny i ciekawy koncert.
Kolejne dni to goście których nie słyszeliśmy jeszcze na scenie tego festiwalu, a więc: Ernesto Simpson , kubański perkusista na stałe mieszkający w Londynie i występujący z całą plejadą gwiazd muzyki jazzowej, soulowej i afro- kubańskiej jak np. Omar Sosa czy Candy Dulfer. Program jego krakowskiego koncertu jest jeszcze ustalany i będzie to z pewnością premierowy skład personalny. Równie ciekawie zapowiada się wizyta Amira Breslera i Liquid Saloon z Tel Awiwu. To młodzi, utalentowani muzycy grający bardzo nowoczesny, taneczny, elektro – jazz z elementami muzyki klubowej. W piątek, 9 listopada usłyszymy dwa bardzo różne tria. Pierwsze z nich to firmowany przez Vladislava Nadishanę zespół w międzynarodowej obsadzie, z wiolonczelą i perkusją w składzie instrumentalnym oraz liderem grającym na hang drums i fletach. Już sam skład jest na tyle oryginalny, że może budzić zaciekawienie. Drugie trio to Panu Savolainen i jego koledzy z Helsinek. Bywalcy festiwalu być może pamiętają znakomity występ młodego wibrafonisty w składzie z Penthim Lahti i Laszlo Sule sprzed 5-ciu lat? Jeśli nie, to gorąco zachęcam! Już wtedy wywarł on wielkie wrażenie na wszystkich swoja wirtuozerią, precyzją i muzyczna wyobraźnią. Obecnie jest liderem własnych zespołów i mimo że w Polsce mniej znany to w Finlandii cieszy się dużym uznaniem. Na ostatni dzień zaplanowaliśmy prezentację Młodej Polskiej Perkusji czyli koncert w wykonaniu studentów klas perkusji polskich uczelni muzycznych. Gościem specjalnym koncertu będzie Dalbergia Duo, duet dwóch absolwentek klas perkusji Akademii Muzycznych Łodzi i Krakowa, które w ostatnim czasie bardzo udanie wchodzą na międzynarodowa scenę perkusyjną. Szczegółowy program tego koncertu jest w trakcie ustalania. Ponadto jak zawsze odbędą się zajęcia warsztatowe prowadzone przez artystów występujących na festiwalu. Zapraszam zatem wszystkich – nie tylko perkusistów – miłośników muzyki perkusyjnej. Jestem przekonany, że wśród tej różnorodności każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie."
KALENDARZ KONCERTÓW
Środa 7 listopada
18:00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie
„Współczesna kameralistyka perkusyjna – wcale nie taka trudna w odbiorze”
Amadrums Percussion Group /Kraków
- Jacek Dwojak
- Bartosz Sałdan
- Filip Klasa
- Aleksander Wnuk
- Stanisław Żovtoholowy
- Maciej Hałoń
- Vladyslav Płohcinski
- Mateusz Garstecki
- Tomasz Młóciński
Soliści: Justyna Adamczyk – flet Cecylia Stanecka – wiolonczela,
Dyrygenci: Błażej Kozłowski, Jan Pilch
Nὓrnberg Percussion Group /Norymberga
Kierownictwo: Radosław Szarek
- Ferdinand Reitberger
- XiXiao Wang
- Philipp Mohr
- Tim Weidig
Program: John Psathas: Kyoto Quintett; Irwon Bazelon: Fourscore; Andres Valero Castells: RRRRR! na cztery werble; Iannis Xennakis: Rebonds B; Marta Ptaszyńska: Siderals; Andre Jolivet: Suite en concert pour flûte et percussion;Tan Dun: Snow in June
Czwartek 8 listopada
19:00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie
„Perkusja zmienną jest… różne oblicza tego samego instrumentu”
Ernesto Simpson – Special Edition /Londyn/Kuba
- Joachim Mencel - fortepian
- Maciej Adamczak - kontrabas
Amir Bresler & Liquid Saloon /Izrael
- Roy Avivi
- Elyasav Bishari
- Josef Zisling
- Havkin Noami Nadan
Piątek 9 listopada
19:00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie
„Perkusyjni melodycy”
Panu Savolainen Trio /Helsinki
- Panu Savolainen – wibrafon
- Juuso Rinta - bass
- Tuomas Timonen - perkusja
Vladislav Nadishana Trio /Berlin
- Naidshana – hang, flety
- Stephan Braun – wiolonczela
- Peter Somos – perkusja
Sobota 10 listopada
18:00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie
„Młoda polska perkusja – nadzieje na przyszłość”
Studenci polskich uczelni muzycznych
Gość specjalny: Dalbergia Duo - Anna Rutkowska, Julianna Siedler-Smuga – marimby
KALENDARZ WARSZTATÓW
Czwartek 8 listopada
10:00 Sala Koncertowa AM
Ernesto Simpson- bębny /Kuba
12:00 Sala Koncertowa AM
Amir Bresler - bębny /Israel
Piątek 9 listopada
10:00 Sala Koncertowa AM
Vladislav Nadishana – hang drum /Berlin
Sobota 10 listopada
10:00 Sala Koncertowa
Panu Savolainen – wibrafon /Helsinki