XII Międzynarodowy festiwal perkusyjny "Źródła i Inspiracje"

Dodano: 18.09.2018

Kolejna edycja bardzo uznanego, a jednocześnie niezwykle oryginalnego festiwalu perkusyjnego dla bębniarzy otwartych na różnorodność.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

W Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się już 12. edycja festiwalu perkusyjnego "Źródła i Inspiracje". Festiwal będzie trwał 4 dni - 7-10 listopada.

Dyrektor festiwalu Jan Pilch zaprasza:

"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kontynuujemy kolejne edycje  krakowskiego festiwalu perkusyjnego „ Źródła i Inspiracje”, który po kilkuletniej przerwie został wznowiony w zeszłym roku. Powołany do życia w 2004 roku przez Jana Pilcha – perkusistę i wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie –  znalazł swój dom w murach krakowskiej Uczelni.

W tej edycji festiwalu planowane są cztery koncerty w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul św. Tomasza 43. Program całego wydarzenia jest jeszcze w trakcie dopracowywania ostatnich szczegółów. Wiadomo już na pewno, że 7 listopada rozpoczniemy wspólnym koncertem dwóch grup perkusyjnych: krakowskiej Amadrums i grupy perkusyjnej Hochschule fr Music Nurnberg pod kierownictwem prof. Radosława Szarka. Program koncertu wypełnią utwory kameralne na różne składy instrumentalne – nie tylko perkusyjne. Usłyszymy m.in. rzadko wykonywane utwory Andre Joliveta i Tan Duna z udziałem wybitnych młodych solistów. Ponadto zostanie wykonany wspólnie, przez połączone grupy perkusyjne, utwór Siderals  Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcje świetlną. Oprócz tego kompozycje J.Psathasa, M. órzMellita, Vallero–Castellesa, czyli zapowiada się bardzo różnorodny i ciekawy koncert.

Kolejne dni to goście których nie słyszeliśmy jeszcze na scenie tego festiwalu, a więc: Ernesto Simpson , kubański perkusista na stałe mieszkający w Londynie i występujący z całą plejadą gwiazd muzyki jazzowej, soulowej i afro- kubańskiej jak np. Omar Sosa czy Candy Dulfer. Program jego krakowskiego koncertu jest jeszcze ustalany i będzie to z pewnością premierowy skład personalny. Równie ciekawie zapowiada się wizyta Amira Breslera i Liquid Saloon z Tel Awiwu. To młodzi, utalentowani muzycy grający bardzo nowoczesny, taneczny, elektro – jazz z elementami muzyki klubowej. W piątek, 9 listopada usłyszymy dwa bardzo różne tria. Pierwsze z nich to firmowany przez Vladislava Nadishanę zespół w międzynarodowej obsadzie, z wiolonczelą i perkusją w składzie instrumentalnym oraz  liderem grającym na hang drums i fletach. Już sam skład jest na tyle oryginalny, że może budzić zaciekawienie. Drugie trio to Panu Savolainen i jego koledzy z Helsinek. Bywalcy festiwalu być może pamiętają znakomity występ młodego wibrafonisty w składzie z Penthim Lahti i Laszlo Sule sprzed 5-ciu lat?  Jeśli nie, to gorąco zachęcam! Już wtedy wywarł on wielkie wrażenie na wszystkich swoja wirtuozerią, precyzją i muzyczna wyobraźnią. Obecnie jest liderem własnych zespołów i mimo że w Polsce mniej znany to w Finlandii cieszy się dużym uznaniem. Na ostatni dzień zaplanowaliśmy prezentację Młodej Polskiej Perkusji czyli koncert w wykonaniu studentów klas perkusji polskich uczelni muzycznych. Gościem specjalnym koncertu będzie Dalbergia Duo, duet dwóch absolwentek klas perkusji Akademii Muzycznych Łodzi i Krakowa, które w ostatnim czasie bardzo udanie wchodzą na międzynarodowa scenę perkusyjną. Szczegółowy program tego koncertu jest w trakcie ustalania. Ponadto jak zawsze odbędą się zajęcia warsztatowe prowadzone przez artystów występujących na festiwalu. Zapraszam zatem wszystkich – nie tylko perkusistów – miłośników muzyki perkusyjnej. Jestem przekonany, że wśród tej różnorodności każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie."

 

KALENDARZ KONCERTÓW

Środa 7 listopada

18:00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie

„Współczesna kameralistyka perkusyjna – wcale nie taka trudna w odbiorze”

Amadrums Percussion Group /Kraków                                                                             

 • Jacek Dwojak
 • Bartosz Sałdan
 • Filip Klasa
 • Aleksander Wnuk
 • Stanisław Żovtoholowy
 • Maciej Hałoń
 • Vladyslav Płohcinski
 • Mateusz Garstecki
 • Tomasz Młóciński 

Soliści: Justyna Adamczyk – flet  Cecylia Stanecka – wiolonczela,

Dyrygenci: Błażej Kozłowski, Jan Pilch

 

Nrnberg Percussion Group /Norymberga

Kierownictwo: Radosław Szarek 

 • Ferdinand Reitberger
 • XiXiao Wang
 • Philipp Mohr
 • Tim Weidig

Program: John Psathas: Kyoto Quintett; Irwon Bazelon: Fourscore; Andres Valero Castells: RRRRR! na cztery werble; Iannis Xennakis: Rebonds B; Marta Ptaszyńska: Siderals; Andre Jolivet: Suite en concert pour flûte et percussion;Tan Dun: Snow in June

 

Czwartek 8 listopada

19:00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie

„Perkusja zmienną jest… różne oblicza tego samego instrumentu”


Ernesto Simpson – Special Edition /Londyn/Kuba

 • Joachim Mencel - fortepian
 • Maciej Adamczak - kontrabas

 

Amir Bresler & Liquid Saloon /Izrael

 • Roy Avivi
 • Elyasav Bishari
 • Josef Zisling
 • Havkin Noami Nadan

 

Piątek 9 listopada

19:00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie

„Perkusyjni melodycy”

Panu Savolainen Trio /Helsinki

 • Panu Savolainen – wibrafon
 • Juuso Rinta - bass
 • Tuomas Timonen - perkusja

 

Vladislav Nadishana Trio /Berlin

 • Naidshana – hang, flety
 • Stephan Braun – wiolonczela
 • Peter Somos – perkusja

 

Sobota 10 listopada

18:00 - Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie

„Młoda polska perkusja – nadzieje na przyszłość”

Studenci polskich uczelni muzycznych

Gość specjalny: Dalbergia Duo - Anna Rutkowska, Julianna Siedler-Smuga – marimby

 

KALENDARZ  WARSZTATÓW

 

Czwartek 8 listopada

10:00 Sala Koncertowa AM

Ernesto Simpson- bębny /Kuba

12:00 Sala Koncertowa AM

Amir Bresler - bębny /Israel

 

Piątek 9 listopada

10:00 Sala Koncertowa AM

Vladislav Nadishana – hang drum /Berlin

 

Sobota 10 listopada

10:00 Sala Koncertowa

Panu Savolainen – wibrafon /Helsinki

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.