Krakowski festiwal perkusyjny wraca!
Z wielką przyjemnością informujemy o kolejnej edycji krakowskiego festiwalu perkusyjnego „Źródła i inspiracje”. Wydarzenie ciekawe, oryginalne i… inspirujące.
Festiwal wraca do muzycznego kalendarza po trzyletniej przerwie. Rok temu pożegnaliśmy profesora Jerzego Pilcha, który przez lata tworzył to niezwykle ważne muzyczne wydarzenie. Festiwal swoim kolorytem i różnorodnością prezentuje wielorakie oblicza perkusji rozumianej w najszerszym znaczeniu. Dlatego też mamy do czynienia nie tylko z typowym zestawem perkusyjnym, ale też ujęciem klasycznym, czy też bębnieniem o charakterze egzotycznym z różnych rejonów świata. Stąd taka właśnie nazwa, która świetnie opisuje kształt wydarzenia. Tym samym impreza doskonale wpisuje się w charakter miejsca, gdzie jest organizowana.
Informacje ogólne
XIV Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła I Inspiracje” odbędzie się w dniach 27-31 października w Krakowie. Koncerty i warsztaty odbywają się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej.
- Dokładny plan festiwalu znajduje się pod tym linkiem PLAN FESTIWALU
- Link do wydarzenia na Facebook FESTIWAL PERKUSYJNY
Tegoroczne „Źródła i inspiracje”
Dyrektor festiwalu, dr hab. Maciej Hałoń tak opisuje plan koncertów i warsztatów:
W tegorocznej edycji usłyszymy trzy zróżnicowane koncerty:
Dzień pierwszy - „Nowe brzmienie perkusji” - czyli trochę muzyki eksperymentalnej, z elementami elektroniki, ale także klasyka perkusyjna w wykonaniu wieloosobowych formacji. Tego dnia zaprezentują się dla Państwa Dominik Dołęga, na co dzień tworzący i koncertujący w Szwajcarii w projekcie Lithops, Stefan Raczkowski w swoim najnowszym projekcie Superminimalism z muzyką improwizowaną i elektroniką oraz grupa perkusja Amadrums, która zrzesza perkusistów AMKP.
Dzień drugi - „Ach ten jazz” - jazzowa odsłona festiwalu, w której zaprezentują się znakomici artyści: Paweł Dobrowolski - perkusja, Radosław Szarek - wibrafon oraz wykładowcy Katedry Jazzu AMKP. Koncert zwieńczy występ Big-Bandu AMKP pod kierownictwem znakomitego lidera i aranżera Wojciecha Groborza.
Na finał - „Powrót do korzeni”, koncert pełen energii, tradycyjnych rytmów brazylijskich i muzyki bliskiego wschodu wykonywanej na ludowych instrumentach. A to wszystko w wykonaniu zespołów Bloco Pomerania oraz Hamdam.