Nowości Sabian już dostępne, a wśród nich ROCKTAGON!

Dodano: 07.07.2024
Autor: Staszek Piotrowski

Kanadyjski producent talerzy wypuścił kilka pojedynczych nowości talerzowych, które są już dostępne dla polskich perkusistów.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Ciekawe nowości od Sabian. W zeszłym roku pojawiła się zupełnie nowa seria blach Stratus, o której mówiliśmy >TUTAJ. Teraz przyszedł czas na pojedyncze, okolicznościowe nowości, wliczając w to legendarny talerz Rocktagon. Przedstawiamy blachy, które możemy już wciągnąć na swoją listę...

AAX Rocktagon 18”

Inspiracją dla tej blachy, tak mocno kojarzonej z Sabian, był talerz Octagon z roku 1978, nieistniejącej już marki Tosco (która została w dużej mierze częścią Sabian). W roku 1984 Sabian wprowadził Rocktagon w jasnej serii AA, czym z pewnością przyciągnął uwagę bębniarzy, biorąc pod uwagę specyfikę ko(s)micznych lat 80. Teraz na 40-lecie wraca w nowszej odsłonie poczciwej AA, czyli jakże szanowanej i pożądanej AAX. Sabian postanowił też poprawić jakość brzmienia tego modelu. Kształt powoduje, że blacha szybko wybrzmiewa, jest cieńsza od swojego protoplasty, chociaż główka jest dość konkretna. Sabian jest tak zadowolony z jakości tej blachy akcentowej, że przywrócił ją na „pełen etat” do katalogu. Ciekawe jakby pokombinował coś na niej Michał Dąbrówka.

Talerz jest do sprawdzenia i kupienia >TUTAJ

HHX Tempest 22”

Seria HHX. Nic dziwnego! Jest to jedna z najciekawszych serii Sabian i jedna z najbardziej uniwersalnych serii na świecie w ogóle. HHX Tempest ze swoimi 22 calami jest blachą bardzo uniwersalną. Bardzo klasyczny wygląd, bez żadnych zbędnych oznaczeń czy innych „fajerwerków”. Tak jak wszystkie HHX wykonany z brązu B20. Wszystko w nim jest w wersji „medium”, czyli będziemy mieć do czynienia ze stonowanym talerzem o wyrównanym brzmieniu, doskonałym do długich przebiegów z racji średniego wzbudzenia. Do tego dochodzi ciemny i ciepły odcień, co daje nam szansę na wykorzystanie jej w ciaśniejszych pomieszczeniach. Doskonała do studia. A może tak Czarek Konrad?

Talerz jest do kupienia >TUTAJ

HHX BFM World ride 22”

Opracowany we współpracy ze wspaniałym Brianem Frasier-Moore, którego swego czasu gościliśmy na klinikach w Warszawie, gdzie mogliśmy się przekonać o niesamowitym kunszcie perkusisty Madonny czy Pink. Nie bez przyczyny podajemy te artystki, ponieważ opisuje to również stylistykę i środowisko muzyczne w jakim operuje Brian, a tym samym możemy domyślać się właściwości jego World ride. Średniej wagi blacha z wyraźną kopułką. Mocno młotkowany, ciemne, ale wyraźne brzmienie (brąz B20), głośny. Bardzo elegancki wygląd. Doskonały do rocka, popu, gospel, rnb i innych gatunków wymagających konkretnego, ale kontrolowanego brzmienia. Oskar Podolski? Co Ty na to?

Talerz jest do kupienia >TUTAJ

W oczekiwaniu - 20” HHX Dominator chinese

Sabian zaprezentował również blachę, która dedykowana jest pamięci nieodżałowanego Doma Famularo. Dom grał niezmiennie na Sabian od 1985 roku. Bardzo lubił kolorową grę na blachach, a jego china postawiona niemal pionowo była jednym z jego znaków rozpoznawczych. Na tę chwilę talerz nie jest jeszcze dostępny, więc ciężko opisać jego faktyczne właściwości, chociaż powinno to być dokładnie to, co słyszymy na nagraniach muzyka.

Przygotował: Staszek Piotrowski

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.