O perkusistach - Tomasz Wróblewski - Behemoth

Dodano: 29.07.2021
Autor: Maciej Nowak, Magdalena Dudek

Basista, który współpracuje z czołówką polskich silnorękich perkusistów spod znaku ognia i stali. Daray, Inferno, ale nie tylko. Jak podchodzi do pracy z bębniarzami i do bębnów w ogóle?

Znany przede wszystkim z gry w Behemoth, ale także zespołów Vesania i Black River. Potężna postura sceniczna budzi respekt, a bas w jego rękach wydaje się być zabawkową gitarą. Za jego plecami wielkie zestawy bębnów obrabiane przez mistrzów w swoim fachu. To nie jest miejsce na akademickie rozważania i książkowe analizy kątów, chwytu czy sylwetki. Tu liczy się czucie gry, energia i konkretny plan działania – skupienie na efekcie. Skutkiem tego, Tomasz ma przyjemność spacerować po ogromnych scenach festiwalowych całego świata, jak mało który polski muzyk. A tam, wiadomo, mielą najlepsi fizyczni tego globu.

Cały czas funkcjonujesz w nieustannym hałasie.

Tak, od dwudziestuparu lat. Ale wciąż słyszę co mówisz. To dobry znak, nie ogłuchłem jeszcze zupełnie (śmiech).

Twój styl gry to swoisty pomost pomiędzy pracą z bębnami a gitarami. Jak wygląda u ciebie praca z bębniarzem przy tworzeniu nowych utworów?

Tak naprawdę, nie mam żadnej wypracowanej metody, którą stosuję przy współpracy z perkusistami. Utarte schematy zabijają ducha sytuacji, gdy tworzy się nowy materiał. W rzeczywistości sposób pracy jest uwarunkowany tym, z jakim bębniarzem współpracuję i przy jakim projekcie, w każdym przypadku ta praca wygląda trochę inaczej. Czasem jest lepiej, kiedy zrobione zostały już jakieś podstawowe aranże bębnów, a czasami lepiej pracuje się oddzielnie, poświęcając więcej uwagi szczegółom. Najlepiej jest po prostu podchodzić do każdej sytuacji indywidualnie, aby wyciągnąć z niej to co najlepsze.

Ten artykuł przeczytasz jedynie w ramach pełnego dostępu cyfrowego. Dołącz do grona naszych czytelników i korzystaj z pełnej zawartości serwisu!
Perkusista - online
Promocja! Miesiąc za "piątaka"
Quiz – Co wiesz o Sabian?
1 / 16
Na rozgrzewkę - Sabian jest firmą…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"