Zestaw DW Performance

Dodano: 28.12.2011
Rodzaj sprzętu: Bębny

Po raz kolejny na łamach naszego magazynu mamy okazję przyjrzeć się zestawowi Drum Workshop. Amerykańska marka, doskonale znana z produktów topowej półki, marzenie niejednego perkusisty, przyzwyczaiła nie tylko do najwyższej jakości, ale - niestety - także do wysokiej ceny oferowanego asortymentu.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Fakt ten sytuował produkty DW poza zasięgiem wielu perkusistów, pozostając jedynie w sferze marzeń bębniarzy mniej zasobnych w gotówkę. Główną przyczyną wygórowanej ceny, obok świetnej jakości i najlepszych materiałów, jest w zasadzie pełne customowe wykończenie bębnów na zamówienie klientów, o czym nie wiedzą często nawet szczęśliwi posiadacze instrumentów rzeczonej marki.

Sprzęt, którego oględzinami zajmiemy się w dzisiejszym teście, ma zmienić sytuację, w której jego odbiorcą jest jedynie zasobna klientela. Zestaw Drum Workshop Performance to najwyższa, profesjonalna półka, jakościowo w żaden sposób nie odstająca od pozostałych zestawów DW. Różnicą jest cena, w której oferowane są DW Performance. Jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla zwykłych perkusyjnych "zjadaczy chleba". Koszty "cięto" przede wszystkim poprzez wprowadzenie taśmowej produkcji.

Dostępność kolorów została ograniczona do wyboru jedynie spośród pięciu. Podobnie z wymiarami, które zostały ograniczone do kilku setów oraz hardwarem oferowanym tylko w klasycznym chromowanym wykończeniu. Wszystkie te zabiegi w znaczącym stopniu obniżyły cenę, a zestawy, choć w ograniczonych opcjach wizualnych, dostępne są od ręki.

Wykończenie


Prezentowany zestaw składa się z typowych rozmiarów: centralka 22x18 cali, bez otworów na tom holdery, tomów 10x8 i 12x9, floor toma 16x14 oraz drewnianego werbla 14x5,5. Kolor to bardzo efektowny Ebony Stain - w zależności od oświetlenia przechodzący od szarości, grafitu po połyskującą czerń. Korpusy pokryte są lśniącym lakierem, spod którego widoczny jest wytwornie prezentujący się układ słojów klonowego drewna.

Grube korpusy wykonano ze wspomnianego ręcznie selekcjonowanego północnoamerykańskiego klonu, który umieszczono po osiem warstw w tomach i centrali i aż dziesięć w werblu, sprawiając, że waga poszczególnych części zestawu jest dość konkretna. Technologia HVX, użyta do zgrzewania warstw drewna to opatentowana przez Drum Workshop i dedykowana specjalnie serii Performance, polega na horyzontalnym ułożeniu zwojów drewna.

Hardware i system zawieszenia Suspension Tom Mounts to znane z wcześniej omawianych w naszym magazynie modeli. Różnica to jedynie pomniejszony rozmiar okrągłych lugów, rozpoznawalnych dla DW i stosowanych w zasadzie we wszystkich zestawach tej marki. Nowością są zaś lugi na werblu o wydłużonym kształcie, nawiązujące jednak designem do innych lugów. Obręcze to także znane nam Standard Triple Flanged Hoops. Zastosowano również opatentowane rozwiązanie True Pitch Rod System, polegające na zwiększeniu liczby zwojów w gwincie o około 20% w stosunku do powszechnie stosowanych śrub, co daje możliwość dużo precyzyjniejszego strojenia.

Wszystkie części hardware?u są chromowane i jest to wspomniana wcześniej jedyna opcja w zestawach DW Performance. Zestaw wyposażono w bardzo wysokiej klasy membrany Remo, dedykowane wyłącznie do zestawów DW, z charakterystycznymi pierścieniami tłumiącymi. W centrali znalazła się dodatkowo tłumiąca specjalna poduszka, zamocowana rzepami utrzymującymi pożądane ułożenie. Podsumowując wykończenie i wygląd bębnów, nie odnotowaliśmy najmniejszych uchybień, efekt wizualny jest bardzo efektowny, krótko mówiąc - najwyższa półka.

Brzmienie


Mając do czynienia ze sporą ilością zestawów w naszych testach przyzwyczailiśmy się, że bębny pewnej klasy, gdy odpowiednio zaadaptują się do pomieszczenia, po rozstawieniu, bez specjalnych zabiegów strojeniowych, po prostu "gadają". Takie pierwsze wrażenie zazwyczaj daje pojęcie o brzmieniu bębnów w kontekście całości i ukazuje ich charakter. W przypadku DW Performance mieliśmy - jak zwykle wobec tego producenta - wysokie oczekiwania i co tu dużo mówić, nie zawiedliśmy się w żadnym stopniu.

Po wspomnianym wcześniej rozstawieniu bębnów bez ingerencji w strój, kilka uderzeń i prosty groove, wywołały uśmiech zadowolenia na naszych twarzach i wiedzieliśmy, że mamy do czynienia ze świetnym instrumentem, z którym kontakt dostarcza tylko przyjemności.

Zestaw brzmi bardzo spójnie. Ma bardzo ciepły, okrągły sound z mocnym atakiem, projekcją i szerokim zakresem dynamicznym. Niezależnie od dynamiki obecny jest bardzo wyrazisty, mięsisty dół. Dzięki grubym korpusom mają bardzo energiczne, raczej rockowe usposobienie. Pełny, okrągły, klonowy ton uzyskujemy już przy niskiej dynamice, gdzie bardziej obecna jest "ciemna strona" brzmienia zestawu. Przy ciosie zza ucha otrzymujemy przejmujący i wyrównany rezonans, bez ciągnących się ogonów, za to z potężnym dołem i jaśniejszym "klaszczącym" atakiem. Wszystko razem jest doskonale zbalansowane.

Na specjalne wyróżnienie zasługuje centralka, która po prostu powaliła nas swoją mocą. Ma bardzo lubiany przez nas miękki rockowy atak z charakterystycznym strzałem - przyklaskiem z naciągu, pod którym pojawia się doskonale wyważony, masywny dół o umiarkowanej długości wybrzmienia. Spore możliwości daje zabawa z poduszką tłumiącą wewnątrz centrali, pozwalając na uzyskanie zarówno krótkiego, jaśniejszego metalowego strzału, jak i bardziej otwartego jazzowego soundu z bogactwem różnych alikwotów. Niezależnie od stroju, w najprostszym groovie na 4/4 wywołuje mimowolne bujanie się słuchaczy i uśmiech na twarzy bębniarza.

Tomy nie sprawiły żadnych kłopotów w strojeniu, momentalnie znaleźliśmy pożądany tembr. Nawet 12" tom nie wymagał specjalnej uwagi, jak to ma miejsce w zestawach, gdzie zazwyczaj sprawia największe kłopoty, także pod mikrofonem. Nam zdecydowanie do gustu przypadł potężny i okrągły, niski strój o mocno rockowym charakterze.

Bardzo solidnym punktem zestawu jest werbel, który spójnie wkomponował się w charakter całości. To typowy klonowy instrument o ciepłym, raczej jasnym charakterze. Brzmienie jest bardzo otwarte i wymaga precyzyjniejszego strojenia niż reszta zestawu, jeśli nie chcemy mieć kłopotu z nieokiełznanym przydźwiękiem. W zależności od preferencji niektórzy mogą uzyskać zadowalające brzmienie poprzez zastosowanie ringu lub innego patentu tłumiącego.


Podsumowanie


Zestaw Drum Workshop Performance dostarcza ogromnej frajdy z grania, jest łatwy w kontroli, ma świetne parametry dynamiczne i daje ogromne możliwości muzycznej ekspresji. Posiada wszystko to, co powinny mieć bębny z najwyższej półki. Z pewnością odnajdą się doskonale w warunkach zarówno studyjnych, jak i na scenie.

Według najnowszych informacji prosto z Oxnard, firma zapchana jest zamówieniami na ten sprzęt. Czyżby DW wytyczyło nowe standardy jakościowe w tej półce (ok. 8 tys. zł.) cenowej? Czas okaże, ale wcale by nas to nie zaskoczyło. Póki co najprościej można powiedzieć, że ten zestaw to jakościowy strzał w dziesiątkę!!!


{Podsumowanie Plusy:
+ uniwersalność całego zestawu,
+ jakość wykończenia wszystkich elementów,
+ jakość brzmienia tomów i centrali,
+ cena, która przy tym standardzie sprzętu jest bardzo przystępna.
Minusy:
- nieco odstający od zestawu werbel.}

Test ukazał się w numerze lipiec/sierpień 2011.

Dystrybutor: PMI - DW Drums Polska
Testowali: Łukasz Chmieliński, Maciej Nowak, Paweł Sapija

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.