Paiste Formula 602

Dodano: 20.05.2020
Rodzaj sprzętu: Blachy
Dostarczył: PAISTE
Maciej Nowak

Nie słabnie popularność sprzętu określanego mianem vintage. Dotyczy to głównie zestawów i werbli, a mniej talerzy z prozaicznego powodu ich zużywania.

Nie oznacza to jednak, że firmy talerzowe nie grają kartą „vintage” lub odniesieniami bezpośrednimi do historii. Podobnie jest z Paiste Formula 602. Nie będziemy tu zastanawiać się nad tematem „vintage”, mimo, że jest to bardzo ciekawy wątek. Skupmy się na samej serii 602, nowych modelach, faktycznej wartości i przeznaczeniu.

Paiste prezentując modele wprowadzone w 2020 roku bardzo mocno podkreśla aspekt historyczny talerzy. Jest to oczywiście z premedytacją szarpana struna, związana z popularnością starych instrumentów. Ma to szczególny wydźwięk w przypadku firmy Paiste, która nie jest utożsamiana (co jest nieporozumieniem) z ręczną robotą, jak to jest w przypadku talerzy tureckich rzemieślników. Co ciekawe jednak, więcej czynności wykonywanych jest ręcznie w Paiste niż chociażby w Zildjian.

Mimo wszystko w ogólnej świadomości perkusistów Paiste uważane jest jako firma powtarzalna, co znów ma być wyrazem jej masowości i seryjności produkcji. Błąd. Najwyższe serie Paiste tworzone są ręcznie, oczywiście często przy użyciu różnych urządzeń, z których korzysta się poprzez wyczucie i oko. Przez to tym bardziej trzeba docenić ich fachowość, skoro potrafią zrobić tak równe sobie produkty. O tych różnicach także można napisać wielki elaborat, dlatego wróćmy do 602.

Ten artykuł przeczytasz jedynie w ramach pełnego dostępu cyfrowego. Dołącz do grona naszych czytelników i korzystaj z pełnej zawartości serwisu!
Perkusista - online
Promocja! Miesiąc za "piątaka"
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"