X Festiwal Źródła i Inspiracje

Dodano: 03.07.2014

Przez dwa wakacyjne tygodnie (14-25 lipca) Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Jan Pilch, Dyrektor Artystyczny festiwalu zaprasza:

Po raz kolejny, już dziesiąty, a zarazem drugi w miesiącu lipcu, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny "Źródła i Inspiracje". Festiwal poprzedzony będzie III edycją Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów Festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów - perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore i Jana Pilcha.

Pierwszy koncert w środę 16 lipca będzie prezentacją utworów przygotowanych przez zespoły z poszczególnych uczelni, biorących udział w kursach i z pewnością dostarczy wielu ciekawych wrażeń.

Kolejnym dniem koncertowym będzie sobota 19 lipca, kiedy to wystąpią dwa duety: Drumbassadors z Holandii i Duet Maseli/Głyk z Polski. Drumbassadors to zespół od lat uznawany za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców, których koncerty na całym świecie cieszą się wielkim powodzeniem. Ci, którzy śledzą losy Festiwalu od początku zapewne pamiętają ich fantastyczny występ na koncercie pt. Drumtown w klubie Studio sześć lat temu. Ich sposób traktowania zestawów bębnów, na których grają i to, ile muzyki potrafią z nich wydobyć są naprawdę imponujące. Ponieważ po występie zespołu na zeszłorocznej edycji festiwalu napłynęło wiele pytań i próśb o kolejne zaproszenie, stąd ich obecność również w tej edycji Festiwalu. Drugi duet to bardzo dobrze znani polskiej publiczności koncertów jazzowych, znakomici wibrafoniści. Na co dzień występując w różnych formacjach jazzowych, okazjonalnie spotykają się, aby tworzyć dość nietypowy duet melodycznych instrumentów perkusyjnych, grając na marimbach, wibrafonie i KAT-cie, czyli elektronicznej odmianie tych instrumentów.

Koncert ten poprzedzą dwudniowe warsztaty prowadzone przez Wima de Vries i Rene Creemensa czyli duet Drumbassadors (18 i 19 lipca).

W piątek 25 lipca, na zakończenie festiwalowych wydarzeń, odbędzie się koncert finałowy kursów ASTAPER, na którym usłyszymy utwory przygotowane podczas trwania kursów. Będzie to bardzo zróżnicowany i urozmaicony program, prezentujący różnorodne oblicza muzyki perkusyjnej. Usłyszymy m.in. Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcję świetlną, Microphonie Karlheinza Stockhausena na sześciu perkusistów, tam tam i elektronikę, tradycyjną muzykę gamelanową, utwór Lalo Davilla na 16 głosów i wirtualnego perkusistę, a także utwory z nurtu body percussion. Wykonawcami będą połączone zespoły perkusistów z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski.

To będzie pierwsza część jubileuszowej edycji Festiwalu, a jego kontynuacja odbędzie się jesienią - w dniach od 17 do 20 listopada. Wtedy będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez jednego z najwybitniejszych edukatorów jazzowych Chucka Israelsa z USA. Podczas listopadowego koncertu usłyszymy i obejrzymy reaktywację projektu Inside Drumming, który swą premierę miał dokładnie 20 lat wcześniej i był jedną z pierwszych prób łączenia muzyki, plastyki, animacji i video projekcji.

Magazyn Perkusista jest patronem medialnym festiwalu.

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.