Wojtek Szadkowski w Pearl

Dodano: 17.12.2016

Już od jakiegoś czasu było wiadomo o tym "małżeństwie", ale dokładnie dziś u słynnego perkusisty z gatunku art i prog rocka - Wojtka Szadkowskiego (zespół Collage) pojawił się nowy zestaw bębnów - Pearl Reference Pure!

Tło całej operacji jest bardzo interesujące, zarówno pod kątem oczekiwań jak i wyboru instrumentu. Wojtek Szadkowski mówi nam: "Krótko mówiąc mój zestaw marzenie był do niedawna jeszcze nie do zrealizowania. A gram już parę ładnych lat. Za każdym razem, gdy próbowałem bębny różnych firm, zmuszały mnie do kompromisu brzmieniowego. Nawet zestawy, na których nagrywałem płyty i koncertowałem. Drogie, z najwyższej półki, drewno, akryl... wszystkiego próbowałem. Mój sposób grania opiera się na rytmie, ale być może jeszcze bardziej na melodii. Gram też czasem bardzo gęsto i nie chciałem, aby przejścia po 5 tomach zlewały się i słychać je było tak jakbym grał na dwóch, zero zróżnicowania. Potrzebowałem zestawu rozbudowanego, dającego stroić się tak jak instrumenty stricte melodyczne, po nagłośnieniu brzmiącego akustycznie, jednocześnie umożliwiającego granie dynamiczne, tzn. doskonale reagującego i brzmiącego zarówno przy delikatnym jak i bardzo mocnym uderzeniu. Większość zestawów oferowała tylko jedną z tych możliwości na raz."

Zestaw jeszcze w magazynie Silesia, dziś trafił w ręce muzyka.

Jak wyglądało więc pierwsze spotkanie z prezentowanym instrumentem? Co takiego ciekawego i wyjątkowego jest w Reference Pure? Muzyk tłumaczy: "Dopiero kiedy przypadkowo wpadłem w necie na Pearl Reference zrozumiałem, że być może dotarłem do kresu poszukiwań. Słucham, Omar Hakim opowiada "tralalala", ale ja nie jestem Hakimem, mam inne oczekiwania. Chambers zachwala, super, posłucham. Brzmienie super, ale jednak pozbawione tego czegoś, co definiowało mój ideał i styl. Zbyt toporne, kwadratowe. Jednak zaciekawiony wszedłem na stronę Pearl i wtedy mnie oświeciło! Pearl Reference wersja Pure. Posłuchałem wszystkich możliwych testów w necie na małych zestawach. Za każdym razem niezależnie od mikrofonów, obróbki dźwięku było super. Istota, jakość pozostawała. Dokładnie tego chciałem. Cieńsze korpusy od Reference, dawały tę właśnie upragnioną dynamikę i melodykę. No i nareszcie bez kompromisów. Genialny pomysł firmy, aby każdy bęben zaprojektować indywidualnie, z inną ilością warstw i z łączonym zróżnicowanym rodzajem drewna podkreślającym właściwości danego rozmiaru tomu tak, aby zapewnić najlepszy możliwy dźwięk w swoim zakresie tonalnym i średnicy."

Jak perkusista odnosi się do wyboru partnera do współpracy? "Rozmawiałem z wieloma firmami, ale żadna nie była tak dobrze nastawiona na współpracę jak Pearl i Silesia Music Center. A jestem bardzo wymagający."

Pearl Reference Pure Chrome - White Marine Pearl
Tom tomy: 6x5,5, 8x6, 10x7, 12x8,13x9
Floor tomy: 15x14, 16x16
Werbel: 14x5
Bęben basowy: 22x16

Dla bardziej wtajemniczonych kilka z tych rozmiarów może wydawać się zaskakujących. Tak komentuje to muzyk, zarówno w kwestii brzmienia jak i rozmiarów bębnów: "Tomy wysokie brzmią mocniej, tomy niskie cieplej, bardziej basowo, ale jednocześnie idealnie słychać atak, nic się nie rozmywa, można szalenie precyzyjnie uzyskać każdy dowolny efekt. Niestety Reference Pure miało swoje limity w postaci rozmiarów tomów. Firma Pearl jednakże stanęła na wysokości zadania oferując mi możliwość "customizacji". Na moją prośbę stworzono dla mnie Tom 6"x5,5" w linii Reference Pure dzięki czemu mam jedyny taki na świecie! Tak samo z kilkoma innymi bębnami np 15" wiszący tom, krótszy niż regularna linia i z inną ilością warstw. Koncepcja bębnów hybrydowych okazała się w moim przypadku idealna. No i ten finish - White Marine Pearl... błagam ... lugi... design po prostu zabija! Jest to dzieło sztuki z najlepszymi na świecie walorami użytkowymi. No i świetny hardware. Nawet grając na bębnach innej firmy zawsze hardware miałem od Pearla."

Kiedy będzie można zobaczyć zestaw na żywo? "Czekałem ponad pół roku na mój zestaw - robili, robili i... zrobili! Cudny prezent pod choinkę. Nową płytę mojego zespołu Collage będę mógł już nagrywać na tym zestawie! Płyta w przyszłym roku. Koncerty w postaci trasy obejmującej Europę, Amerykę i Azję, dopiero w planach. Wszystko zależy od terminu wydania płyty. Być może bębny będzie można usłyszeć na koncercie z okazji Marillion Weekend w Polsce. I na pewno na naszej stronie Facebook."

Dystrybutorem bębnów Pearl w Polsce jest Silesia Music Center (dystrybuuje również talerze Istanbul Agop, pałki Promark oraz Aerodrums)

Aktualności o zespole Collage www.facebook.com/CollageProg