Unikalne prototypy Sabian Area 51

Dodano: 21.01.2020
Autor: Szymon Kubicki

Podczas targów NAMM Sabian zaprezentował pierwsze modele unikalnych talerzy - prototypów, które będą oferowane w Custom Shopie marki w ramach projektu Area 51.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Area 51 to pomieszczenie w fabryce Sabiana, które wszyscy odwiedzający pragną zobaczyć. Mieszczą się w nim setki talerzy, które powstały podczas prac badawczo-rozwojowych nad nowymi modelami, czy też podczas opracowywania nowych instrumentów w ramach współpracy z artystami lub na potrzeby Custom Shopu. Po raz pierwszy Sabian sięgnie do tego przepastnego archiwum i zaoferuje w tym roku - poprzez Custom Shop - wybrane modele prototypów pochodzących z Area 51.

 

Na początek są to cztery talerze, które zostały zaprezentowane podczas targów NAMM 2020: 20" HHX Prototype, 22" Alex Acuña Prototype, 22" HH Bei Bei Prototype oraz 22" HH Jack DeJohnette Prototype.

20" HHX Prototype

To talerz, który powstał na zamówienie klienta w Custom Shopie marki, jednak jego brzmienie spodobało się twórcom tak bardzo, że powstało więcej egzemplarzy. Podstawą talerza jest cienki ride, ale został on wykonany z udziałem dwóch typów powierzchni - surowa część w centrum łączy się tu z poddaną toczeniu powierzchnią o średnicy 4" od strony krawędzi. Przekłada się to na ciemne i złożone brzmienie.

22” Alex Acuña Prototype

Kilka lat temu Alex Acuña pojawił się na NAMM Show ze starym, znalezionym gdzieś modelem talerza i poprosił Sabiana o odtworzenie go. Rzemieślnikom marki udało się sprostać zadaniu i stworzyć model, który zyskał aprobatę Acuñy. Powstało wówczas kilka egzemplarzy blaszki, które przez lata "dojrzewały" w Area 51, a teraz trafią do sprzedaży z myślą o miłośnikach oldschoolwego brzmienia.

22” HH Bei Bei Prototype

Talerz, stworzony dla chińskiego perkusisty Bei Bei cechuje się niewielką kopułą i surowym wykończeniem za wyjątkiem cienkiego, poddanego toczeniu paska wzdłuż krawędzi, który miał uczynić brzmienie bardziej otwartym niż klasyczny charakter surowych talerzy. Dokładna średnica blaszki wynosi 21,5" i jest ona w całości poddana ręcznemu młotkowaniu.

22” HH Jack DeJohnette Prototype

Legendarny Jack DeJohnette znany jest z wielkiego wyczucia, jeśli chodzi o tworzenie nowych produktów i zastosowanie ich do budowania własnego brzmienia. Talerz powstał podczas prac nad sygnowanym, limitowanym modelem Shimmering Ride. Powstało wówczas wiele wersji tego talerza, a ta, która trafi do oferty jako 22” HH Jack DeJohnette Prototype była ulubioną wersją działu badawczo-rozwojowego. Blaszka jest w całości ręcznie młotkowana oraz posiada surową kopułkę. Brzmieniowo przypomina Shimmering Ride, choć ma swój własny charakter.

https://sabian.com/

Quiz – Pieśń o Rolandzie
1 / 12
Na rozgrzewkę – Roland to firma, która została założona w latach 70 w:
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"