Elegancki urodzinowy Gretsch, tylko te ceny…

Dodano: 13.05.2023
Autor: Magazyn Perkusista

140 lat - firma Gretsch świętuje limitowanymi instrumentami. Zestawy bębnów oraz oddzielnie werbel w ilościach 140 sztuk – rzecz jasna.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Ostatnio prezentowaliśmy zestaw Renown, teraz czas na absolutny kosmos cenowy związany z zestawami perkusyjnymi i werblem, którym jednak nie da się odmówić uroku. Z drugiej strony chyba nie ma co się dziwić, że tak uznana marka stara się przedstawiać z jak najbardziej ekskluzywnej strony.

Wszystkie poniższe pozycje wykonane są ręcznie w Ridgeland w Południowej Karolinie, pod hasłem „Great Gretsch Sound”.

Pamiątkowy werbel Gretsch 140th

Rozmiar werbla USA Custom jest solidny, bo 14”x7”. Wykonany z wdzięcznego układu drewna maple-gum (znanego chociażby z zestawów Pearl Masters) z zewnętrzną warstwą jesionu. Wykończony naturalnym błyszczącym lakierem. Do tego niklowane odlewane obręcze (die-cast) i lugi oraz klasyczna maszynka typu Lightning. Werbel zapakowany jest w pokrowiec z oczywistym w takich przypadkach certyfikatem autentyczności podpisanym przez samego Freda Gretscha oraz rzemieślników pracujących nad konstrukcją instrumentu.

Dostępnych jest 140 sztuk. Szacowana cena to około 7800 zł.

Limitowane zestawy Gretsch 140th


Czas sięgnąć jeszcze głębiej do portfela. Korpusy to hybrydowa kombinacja klonu, ambrowca (gum) i topoli. Wykończenie błyszczącym lakierem Ebony Stardust. Klasyczne dla produktów firmy 30-stopniowe krawędzie, niklowany osprzęt i pamiątkowe naciągi Gretsch Permatone z logo 140th. Tu także mamy komplet pokrowców i certyfikat autentyczności.

Dostępne są dwie konfiguracje:

1 - (GH-J484-140th)

  • 12”x8” tom
  • 14”x14” floor tom
  • 18”x 14” bass
  • 14”x5” werbel

2 - (GH-E6256-140th)

  • 10”x7” tom
  • 12”x8” tom
  • 16”x14” floor tom
  • 22”x16” bass
  • 14”x6,5” werbel

Wykonano po 70 zestawów każdej konfiguracji. Szacowane ceny to około 32000 zł za pierwszy set i około 40000 za drugi set. Uprzedzaliśmy… 


 „Zestawy perkusyjne 140th Anniversary to wspólny wysiłek ponad dwóch lat ciężkiej pracy, a rezultaty zapierają dech w piersiach. Wiele składowych tych zestawów, od ich unikalnego wykończenia, hybrydowych korpusów, po niklowane elementy konstrukcyjne, sprawia, że każdy z nich jest dziełem kolekcjonerskim firmy Gretsch” – skomentował Andrew Shreve - Gretsch Brand Manager.

140 lat Gretsch

Firma Gretsch powstała w 1883 roku w USA, ale podobnie jak Ludwig może pochwalić się niemieckim pochodzeniem. Po płynnym okresie rozwoju, mocno związana z firmą Zildjian, osiągnęła szczyt w latach 50, z którego w przeciągu raptem kilku lat z hukiem spadła i w efekcie została sprzedana. Po kilkunastu latach markę odkupiono. Trafiła z powrotem w ręce rodziny, stopniowo osiągając względną stabilizację. Była jednak wciąż pod wpływem zarządzających nią firm, które traktowały ją po macoszemu. Wreszcie z ratunkiem przyszedł gigant z DW, który wyciągnął Gretsch ze ślepego zaułka, w jakim się znalazł, pod skrzydłami Fender. Jak to bywa w takich sytuacjach, wiele osób wieszczyło definitywny upadek, tymczasem efekt jest z goła odwrotny i Gretsch ponownie przeżywa lata świetności. Teraz, na swoje 140 urodziny prezentuje się – delikatnie mówiąc – na bogato.

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.