Kto ma nowe sygnatury Gretsch?

Dodano: 21.01.2021

Znany m.in. ze Steely Dan czy Toto Keith Carlock oraz Gergo Borlai dołączyli do grona artystów, którzy mogą poszczycić się sygnowanym werblem z logo marki Gretsch.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Gretsch Keith Carlock Signature Snare

CV Keitha Carlocka obejmuje nie tylko Steely Dan i Toto, ale także takich artystów jak m.in. Wayne Krantz, James Taylor, Tal Wilkenfeld, John Mayer, Sting, czy Chris Botti. Carlock od niemal dekady związany jest z Gretschem, a teraz przyszedł czas na pierwszy, sygnowany przez niego model werbla.

Keith zawsze był wielbicielem werbli z mosiądzu, choć zdecydowanie preferował takie, które cechowały się starzonym, lub 'sfatygowanym' wyglądem. Kluczowym wymogiem był jednak szeroki zakres zastosowań dźwiękowych werbla, aby sprostać zróżnicowanym wymaganiom pracy w studio. To stanowiło dla Gretscha punkt wyjścia.

Podstawą werbla Gretsch Keith Carlock Signature jest mosiężny korpus w rozmiarze 5,5x14” i o grubości 2 mm, wykończony w wersji Vintage Patina. Pracując nad 'antycznym' wyglądem korpusu, w fabryce Gretsch w Ridgeland w Karolinie Południowej opracowano unikalną metodę starzenia materiału. Aby zwiększyć dynamikę i zakres tonacji, Keith wybrał 20-strunową sprężynę werblową zamiast 42-strunowej. Zdecydował się także na standardowy naciąg perkusyjny Permatone zamiast Permatone Control Sound Gretscha. Dodatkowe cechy instrumentu to krawędzie ścięte pod kątem 45 stopni, odlewane obręcze 4 mm i klasyczna maszynka Gretsch Lightning. Każdy werbel ma wewnętrzną etykietę identyfikacyjną z rokiem produkcji i ręcznym podpisem Keitha.

Keith Carlock: "To nie jest tylko kolejny werbel. Ten instrument jest wyjątkowy pod wieloma względami. Komponenty i specyfikacja, które dla niego obmyśliliśmy, aby nadać mu właściwy wygląd, komfort gry i brzmienie, są po prostu niesamowite. Musisz go sprawdzić!"

Gretsch Gergo Borlai Signature Snare

"Czuły, wielofunkcyjny, głośny i nieskrępowany" - tak swój model werbla opisuje znany w Polsce Gergo Borlai, od 2014 roku związany z amerykańską firmą.

Kluczowe elementy modelu Gretsch Gergo Borlai Signature Snare obejmują: mosiężny korpus w rozmiarze 4,25x14" i grubości 1,2 mm, krawędzie ścięte pod kątem 45 stopni, 20-strunową sprężynę werbla i obręcze Die Cast 4 mm, dzięki czemu ten instrument jest jednym z bardziej charakterystycznych w werblowym asortymencie marki Gretsch. Piaskowana powierzchnia korpusu zapewnia dodatkowo wyjątkowy wygląd i zwarty dźwięk.

Osprzęt werbla uzupełniają: maszynka Lightning, naciąg Gretsch Permatone Control Sound od Remo USA oraz wewnętrzna etykieta identyfikacyjna określająca rok produkcji i podpisana przez Gergo Borlai.

Gergo Borlai: "Jedną z największych rzeczy w moim życiu jest posiadanie sygnowanego produktu marki, którą zawsze kochałem i w którą zawsze wierzyłem. Przedstawiam wam mój sygnowany werbel firmy Gretsch Drums. To prawdziwy klejnot. Potrzebowałem werbla, który nie będzie "zwykły", ale bardzo wszechstronny. Użyłem jego prototypu na trzech albumach utrzymanych w trzech zupełnie różnych stylach muzycznych i muszę powiedzieć, że ten werbel jest idealny do wszystkiego. Ale! Ze względu na swój rozmiar (14x4,25") ma bardzo oryginalny dźwięk i można go porównać tylko do jego samego. Jestem pewien, że wam się spodoba."

https://www.gretschdrums.com/

Zdjęcie: Rob Shanahan

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.