Wszystko o nowościach Sonor z okazji 150 rocznicy!
W 2025 obchodzimy 150 rocznicę istnienia fabryki Sonor. W takich sytuacjach nie obejdzie się bez specjalnych instrumentów.
Jest ekskluzywnie, ale też drogo, co chyba nikogo specjalnie nie dziwi. Wiemy też, że coś się zapowiada w kwestii bardziej uroczystej celebracji 150 urodzin, ale o tym, kiedy indziej. Skupmy się na fabryce i ich nowych produktach, które tak naprawdę sięgają 40 lat wstecz.
Sonor Signature i Sonorlite oraz werbel Signature Cast bronze
Oczywiście limitowane. Oba modele dostępne w dwóch konfiguracjach - 50 sztuk we współczesnych rozmiarach oraz 25 w wersji Heritage, czyli niezapomnianych, głębokich z lat 80. Wykonane z drewna bukowego, brzozy i bubingi. Każdy zestaw jest starannie ręcznie wykonany, ponumerowany i posiada rzecz jasna certyfikat.
Jeżeli chodzi o werble to mamy tu odlewane, brązowe instrumenty i są bezpośrednim nawiązaniem do kultowego werbla HLD 590, który został wprowadzony na rynek w 1987 roku. Limitowane instrumenty są dokładną repliką tej konstrukcji wsparte współczesnej jakości hardware. Wyprodukowanych zostało 100 sztuk, także – jakżeby inaczej - ponumerowane i certyfikowane.
Informacje o cenach i dostępności na dole.
Sonor Signature
Oryginalna seria Signature została zaprezentowana na targach Musikmesse we Frankfurcie w 1980 roku. Miał to być najbardziej zaawansowany brzmieniowo i technicznie zestaw perkusyjny swoich czasów. Głębokie i ciężkie 10,5 milimetrowe korpusy to 13 warstw wyselekcjonowanego niemieckiego buku. Do zewnętrznej i wewnętrznej warstwy użyto Bubingi Pommelé (Guibourtia Demeusii). Przezroczysty lakier o wysokim połysku, który jest nakładany ręcznie w wielu etapach. Wszystkie elementy osprzętu bębnów są pokryte 24-karatowym złotem.
Zestaw o współczesnych wymiarach (50 egzemplarzy):
- 22”x16” bas z otworem na holder
- 10”x07” tom
- 12”x08” tom
- 14”x13” floor tom
- 16”x15” floor tom
- 14”x08” werbel
- DTH 675 MC G double tom holder
Zestaw wersji Heritage z oryginalnymi głębokościami z lat 80 tzw. square (25 egzemplarzy).
- 22”x18” bas z otworem na holder
- 10”x10” tom
- 12”x12” tom
- 14”x16” floor tom
- 16”x18” floor tom
- 14”x08” werbel
- DTH 675 MC G double tom holder
Sonor Sonorlite
Oryginalny Sonorlite został wprowadzony w 1983 roku. Producent zastosował fińską brzozę, która właściwościami przypominała niemiecki buk, jednak była lżejsza. Jest to konstrukcja grubości 6 (tomy, floor, werbel) 7 (bas) mm, odpowiednio - 9 i 12 warstwowa, z lakierem półmatowym. Zewnętrzne i wewnętrzne warstwy to pięknie usłojona brzoza omszona (Betula Alba). Obręcze platerowane rutenem. Werbel z obręczami odlewanymi (die-cast). Do tego wspomniane powyżej certyfikaty.
Zestaw o współczesnych wymiarach (50 egzemplarzy):
- 22”x16” bas z otworem na holder
- 10”x07” tom
- 12”x08” tom
- 14”x13” floor tom
- 16”x15” floor tom
- 14”x7.25” werbel
- DTH 675 MC B double tom holder
Zestaw wersji Heritage z oryginalnymi głębokościami z lat 80 (25 egzemplarzy).
- 22”x17” bas z otworem na holder
- 10”x09” tom
- 12”x10” tom
- 14”x15” floor tom
- 16”x17” floor tom
- 14”x7.25” werbel
- DTH 675 MC B double tom holder
Werbel Signature Cast Bronze
Signature Series 14”x08” Cast Bronze Snare Drum HLD 590 został wprowadzony w 1987 roku. Czystość, rezonans i projekcja, to efekt jaki udało się uzyskać. Był to wówczas najlepszy i najbardziej luksusowy werbel Sonor, a tym samym stał się przedmiotem pożądania kolekcjonerów. Oryginalny HLD 590 to odlewany 3 milimetrowy brązowy korpus z 2 milimetrowymi obręczami wzmacniającymi, co daje całkowitą grubość 5 mm na obu krawędziach. Ponieważ obręcze muszą być częścią odlewu, cały korpus został najpierw odlany z 5 milimetrowego brązu. Następnie środek został wyfrezowany do 3 mm. Do dziś Sonor używa tej samej technologii dla wszystkich swoich odlewanych werbli z brązu, dlatego korpus 150th Anniversary Signature Cast Bronze jest dokładną repliką tej w HLD 590. Ale jubileuszowa wersja to coś więcej, bowiem mamy tu współczesny, nowoczesny osprzęt, pokryty 24 karatowym złotem. Werbel wykonany w Niemczech w ilości 100 egzemplarzy.
Ceny i dostępność 150th Sonor
Zestawy, jak i werbel dostępne będą od maja, ale w niektórych przypadkach jest już przedsprzedaż. Jest bardziej niż drogo…
- Werbel Signature Cast Bronze TUTAJ
- Sonor Sonorlite – wersja z rozmiarami współczesnymi TUTAJ
- Sonor Signature - wersja z rozmiarami współczesnymi TUTAJ
Wersje z korpusami głębokimi – Heritage - będą o ok. 1 tysiąc PLN droższe.
150 lat Sonor – kawał historii
Sonor powstał w październiku 1875 roku i jest jednym z najstarszych, nieprzerwanie działających producentów bębnów. Firma została założona przez doświadczonego tokarza i garbarza Johannesa Linka w Weissenfels (niedaleko Lipska). Mimo olbrzymiej konkurencji, nie tylko w najbliższych większych ośrodkach jak Drezno czy Lipsk, ale też małych miejscowościach, Johannes Link stopniowo zwiększał produkcję. W 1906 roku do firmy dołączył syn założyciela - Otto Link. Otto nie tylko wprowadził Sonor w erę jazzu, która lada chwilę eksplodowała, ale też utrzymał fabrykę w niezwykle ciężkich czasach. Pomijając ogromny pożar 1919 roku, który strawił większą część linii produkcyjnej, Otto przeprowadził Sonor przez wielki kryzys i dwie światowe wojny. W 1945 roku miasto znalazło się w radzieckiej strefie okupacyjnej, dlatego też kilka miesięcy po powstaniu NRD, w słusznej obawie przed kolektywizacją i wywłaszczeniem, udało się przenieść firmę do Bad Berleburg (a wówczas części Aue). W kolejnych latach firma budowała swoją pozycję na niemieckim rynku zarówno poprzez bębny, ale też szkolne instrumenty perkusyjne.
Przygotował: Artur Baran i Maciej Nowak