Ten jeden werbel Gretsch z kolekcji!

Dodano: 21.04.2024
Autor: Maciej Nowak

Dziesięć różnych werbli Gretsch przejechało Polskę, gdzie w trzech sklepach perkusyjnych zaprezentowały swoje właściwości.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Gretsch mówi Polakom „dzień dobry”

Od tego roku właścicielem marki Gretsch jest firma Gewa, znana ze swoich bębnów Gewa Digital, ale też wyłącznej dystrybucji Paiste czy Remo. Zakup ten przełoży się na kontakt z marką, która przecież nie potrzebuje większej rekomendacji. Mimo wszystko Gretsch -w nowym zarządzie - zdecydował się przywitać i zaprezentować polskiej publiczności małą trasą z kolekcją werbli, która uosabia słynne hasło marki "That Great Gretsch Sound".

Kolekcja werbli Gretsch

Zestaw werbli jest autorskim doborem Krystiana Czarneckiego, który odpowiedzialny jest za polski rynek produktów perkusyjnych grupy Gewa, a lata temu dał się poznać jako jeden z najlepszych na świecie dystrybutorów marki DW. Werble reprezentują szeroki wachlarz stylistyczny i cenowy. Mamy tu 10 instrumentów:

 1. Keith Carlock Brass 14”x5,5”
 2. Bell Brass Gold 14”x6,5”
 3. Full Range Hammered Brass 14"x6,5"
 4. Full Range Black Nickel over Steel 14”x6,5”
 5. Brooklyn Steel 14”x6,5”
 6. Full Range Aluminum 14”x5”
 7. Full Range Walnut 14”x6,5”
 8. Full Range Maple 14”x5”
 9. Full Range Ash 13”x7”
 10. Brooklyn (Mike Johnston) 14”x5,5”

Krystian Czarnecki: „Nie chciałem tu sygnatury Asha Soana, uważam, że stosunek instrumentu 12” do ceny był od początku naruszony. Miałem też rozterkę z werblem Vinniego Colaiuty, ale ten instrument jest szeroko dostępny w sklepach i dobrze znany. Nie chciałem epatować nazwiskami, tylko wachlarzem brzmień.”

Ceny modeli to przedział od 800 zł do 7000 zł, ale w większości są to werble w przedziale ok. 1600-2500 zł.

Kolekcja w sklepie Drum Center.

Wizyta Gretsch w sklepach

Werble odwiedziły kolejno:

W Pro Drum zastanawiają się goście: Gniewomir Tomczyk, Tomek Torres i Oskar Podolski.

Jakie były wybory?

Szybko wykrystalizowała się czołówka. Bell Brass (2) oraz Keith Carlock (1) wydawały się od początku pewniakami i tak też się stało, ale szybko dołączył do nich niepozorny Aluminum (6) z racji świetnego stosunku jakości do ceny oraz możliwości. Sporo pozytywnych komentarzy otrzymał Brooklyn (10), jako świetny werbel do edukacji. Wśród drewnianych instrumentów wskazywano też Walnut (7). Jeżeli chodzi o wybór magazynu Perkusista byłby to obiektywnie wspomniany Aluminum (6), ale już w pełni subiektywnie (gust, preferencje muzyczne) jest to klasyczny rockowy Steel (5).

Swoje typy przedstawili również właściciele sklepów, którzy przecież jak mało kto mieli w swej karierze kontakt z setkami instrumentów.

 • Tomasz Klinikowski z Drum Center
 • Jakub Sochacki z Pro Drum
 • Wojciech Węglarczyk z Silesia Drum

Ale tu jednak odsyłamy do naszych materiałów video, które będą (lub już są) dostępne w naszych mediach społecznościowych. Tam też wyżej wymienieni eksperci prezentują swojej wybory!

Facebook

Instagram

Dziękujemy za gościnę!

Za werblami jeździł: Maciej Nowak

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.