Na co komu nowe Paiste Flat ride?

Dodano: 01.08.2022
Rodzaj sprzętu: Blachy
Magazyn Perkusista

Cienkie, płaskie i delikatne talerze od firmy, która wymyśliła i jako pierwsza wprowadzała na rynek ten typ blach.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Płaski talerz ride, czyli Flat ride to blacha pozbawiona główki/bella. Jej profil jest zupełnie płaski lub lekko wygięty, co jest efektem procesu kucia. Sedno tej blachy tkwi w tym, że wibracje wzbudzone uderzaniem pałeczką wywołują zupełnie inne fale, w odróżnieniu od klasycznego talerza ride, posiadającego nawet małą kopułkę. Instrument jest delikatniejszy, jego brzmienie jest subtelne, z lekko wyczuwalnym atakiem główki pałeczki. Ma przy tym sypki charakter i nie wzbudza się tak mocno jak klasyczny ride.

Flat ride od Paiste

Paiste jest pierwszą firmą, która wprowadziła ten typ blachy do swojej oferty. Miało to miejsce w 1964 roku, gdzie w zestawie Seven Sound Set znajdował się Flat ride 18”. Musimy pamiętać też o tym, że Paiste korzysta z gotowych krążków, ponieważ nie ma własnej odlewni. Dostarczone krążki są dziurkowane i przekazywane do obróbki. W tym roku (czerwiec 2022) Paiste, na targach NAMM, przedstawiło całą grupę nowych talerzy w aż czterech seriach.

Kolekcja 2022 - Flat ride Paiste

Dobór nie jest przypadkowy i wiąże się oczywiście ze sposobem i materiałem, z jakiego zbudowana jest blacha. Ułóżmy je w układzie od najlżejszej do najmocniejszej, chociaż w większości mają wspólne cechy i przeznaczenie, ale o tym później.

Signature Traditionals - Light Flat ride w rozmiarach 20" i 22". Seria wykonana z brązu „Signature”, czyli B15. Są to blachy niezwykle sypkie i delikatne, bardzo wąskie i krótko wybrzmiewające. Ciemny charakter, ale przy tym czytelny. Cena talerzy znajduje się w przedziale 2450–2900 zł.

Masters Dark- Flat ride w rozmiarach 20" i 22". Wykonane z brązu B20, czyli najczęściej wykorzystywanego do tworzenia blach o ciemnym i ciepłym charakterze. Nie inaczej jest tu. Siłą rzeczy, blaszki mają bardziej „zadymiony” charakter od Signature. „Ziarno” jest tu jeszcze bardziej sypkie. Cena talerzy znajduje się w przedziale 1950–2300 zł.

Formula 602 Classic - Thin Flat ride 18", 20" i 22". Tu mamy aż trzy rozmiary. Blachy wykonane są również z brązu B20. Mają głębokie brzmienie, ciemny i ciepły charakter, ale z dużymi przebłyskami. Potrafią być stanowcze – jak na flat. Podobnie jest z atakiem, który jak na ten typ instrumentów jest dobrze wyczuwalny. Cena talerzy znajduje się w przedziale 1900–2600 zł. (Uwaga! Nie mylmy formuły 602 Classic z 602 Modern Essentials!)

2002 - Flat ride 18" i 20". Klasyka Paiste, legendarna seria, która stworzyła muzykę rockową. Blachy wykonane są z brązu B8, więc mamy tu brzmienie jaśniejsze, bardziej przenikliwie i czytelnie. Wyróżniają się najbardziej z całej czwórki, głównie przez zastosowanie innego budulca, którego obróbkę firma opanowała najlepiej ze wszystkich firm na świecie. Uderzenie w blaszkę jest jasne i czytelne, ale nie ma tak dużej pełni i miękkości jak 602. Cena talerzy znajduje się w przedziale 1250–1500 zł.

Przeznaczenie

Mamy do czynienia z grupą instrumentów o dość wąskim przeznaczeniu. Różnice wewnątrz, między chinkami, crashami lub zwykłymi ride’ami, bywają kolosalne. W tym zestawieniu owszem, są one czytelne, ale nie na tyle by wpaść w dużą rozpiętość stylistyczną. Każdy z tych 9 talerzy przeznaczony jest do delikatnego grania, świetnie sprawdzą się w jazzie, głównie Masters i Signature – w zależności od tego jakiego poziomu „zadymionego klubu” poszukujemy.

Sprawdzą się w każdej sytuacji, gdzie nie za bardzo możemy sobie pozwolić na zwykłe bicie w ride, np. w graniu akustycznym czy muzyce filmowej. Największą uniwersalność wydaje się mieć seria 602. Jest subtelna, jak na flat przystało, ale ma w sobie dużo mięsistości i mocy, przez co zakres jej użycia będzie szerszy. 2002 podobnie, ale głównie z racji jasności i większej czytelności od reszty.

Ogólnie są to instrumenty dla świadomych muzyków, co ma swój obraz chociażby w cenie.

Innowacyjne Paiste

Paiste wprowadziło na rynek wiele innowacyjnych produktów. Nie są one wyłącznie ciekawostką, na zasadzie „kto będzie bardziej oryginalny”. Na przestrzeni lat, instrumenty te mocno wryły się w codzienność perkusistów. Oprócz opisywanych Flat ride, firma jako pierwsza wprowadziła w muzyce tzw. zachodniej talerz china, który znany był do tej pory tylko w… Chinach. Kolejnym produktem jest pofalowany dolny talerz hi-hatu nazwany Sound Edge, który z czasem został wprowadzony, pod innymi nazwami, u kolejnych producentów. Paiste wprowadziło też podwójnie wygiętą chinkę Novo, z której korzysta wielu rockowych i metalowych bębniarzy.

 

Dystrybutorem marki Paiste w Polsce jest firma Gewa.

www.paiste.com

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.