MiniSub, czyli nowy wymiar subkicka, opowiada twórca - Filip Hałucha

Dodano: 16.06.2021
Autor: Maciej Nowak

Realizator i producent, który o rejestracji bębnów mógłby rozmawiać godzinami. Woli jednak przekuwać słowa w czyn, czego doskonałym przykładem jest jego najnowszy projekt.

Popularny Heinrich już niejednokrotnie prezentował na naszych łamach swoją wiedzę w zakresie rejestracji bębnów. Od tematów czysto technicznych, po czasami wręcz bezwzględny opis pracy w studio. Tym razem opowiada nam o swoim dziele jakim jest MiniSub – subkick, który ma za zadanie podpompować nasze partie bębnów. Temat, który jest dla wielu osób wciąż bardzo tajemniczy. Niby wiemy o co chodzi, ale nie do końca rozumiemy na czym to polega, dlatego skorzystamy z okazji by podpytać także o te podstawowe rzeczy.

Zacznijmy od podstaw, dla tych co nie bardzo orientują się w tym temacie - co to jest w ogóle subkick i do czego służy?

Subkick to idea użycia głośnika jako mikrofonu. Zarówno mikrofon dynamiczny jak i głośnik pracują na tej samej zasadzie, tyle że w przeciwnych kierunkach.Upraszczając zagadnienie, fala akustyczna, która uderza w membranę mikrofonu dynamicznego, powoduje jej wychylenie. Do membrany tej przymocowana jest cewka, która porusza się w polu magnetycznym. W ten sposób fala akustyczna zamieniana jest w prąd. Sygnał ten jest wzmacniany i podawany na głośnik. Cewka drgająca w polu magnetycznym przymocowana do membrany głośnika powoduje jej wychylanie odpowiednio do podanego na nią sygnału wytwarzając falę akustyczną którą słyszymy.Proces ten można odwrócić i podłączyć głośnik jako mikrofon dynamiczny. Z racji budowy głośnika, wielkości i bezwładności mechanicznej membrany, taki „mikrofon” będzie miał tendencję do przenoszenia najniższych częstotliwości, jednocześnie ignorując częstotliwości wyższe.

Ten artykuł przeczytasz jedynie w ramach pełnego dostępu cyfrowego. Dołącz do grona naszych czytelników i korzystaj z pełnej zawartości serwisu!
Perkusista - online
Promocja! Miesiąc za "piątaka"
Quiz – Co wiesz o Sabian?
1 / 16
Na rozgrzewkę - Sabian jest firmą…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"