XXI Festiwal Blues nad Bobrem

Dodano: 23.06.2011

Festiwal Blues Nad Bobrem od lat stanowi stały punkt na mapie każdego fana bluesa. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, odbędzie się on w malowniczej scenerii Zamku Kliczków, znajdującego się w Kliczkowie, koło Bolesławca.

Festiwal został podzielony na cztery najważniejsze elementy. Preludium stanowi wystawa zdjęć, będąca podsumowaniem dwudziestoletniej działalności Festiwalu Blues nad Bobrem. Odbędzie się ona 29 czerwca w Bibliotece Miejskiej w Bolesławcu.

Do głównych atrakcji festiwalu należą w tym roku:

I Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna - 8 - 15 sierpnia 2011 r. - Zamek Kliczków

Podczas ośmiu dni nauki młodzi muzycy szkolą swoje umiejętności pod okiem najbardziej znanych gwiazd polskiej i światowej estrady. To największe warsztaty w Polsce: 19 klas, w tym m.in. 6 klas gitary elektrycznej, 3 harmonijki - prowadzący to najwybitniejsi muzycy polscy, a wśród nich: Krystyna Prońko, Jacek Jaguś, Artur Lesicki, Leszek Cichoński, Marek Napiórkowski, Jacek Królik, Marek Raduli, Roman Puchowski, Wojciech Pilichowski, Tomasz Grabowy, Bartosz Łęczycki, Paweł Serafiński.

Codziennie pięć godzin zajęć (od 11:00 do 14:00 i od 16:00 do 18:00). Przed zajęciami tj. od 10:00 do 11:00 oraz po zajęciach - od 18:00 do 20:00 odbywa się wspólne granie w małych zespołach (comba warsztatowe). A po godzinie 20:00 jam sessions, czyli swobodne granie i śpiewanie przed publicznością. Często w jam sessions biorą udział wykładowcy warsztatów.

Ważnym elementem tegorocznych warsztatów będą również wykłady. Warsztatowicze dowiedzą się na nich m.in., na czym polega praca w zespole muzycznym oraz jak go zakładać i nim zarządzać. Zaplanowane są wystąpienia na temat historii muzyki rozrywkowej oraz zagadnień prawnych zwianych z rynkiem muzycznym. Odbędą się zajęcia logopedyczne, które zrealizuje Ola Sozańska-Kut, a tajniki realizacji dźwięku przybliży warsztatowiczom Błażej Domański. Zajęcia typu combo, polegające na praktycznym ćwiczeniu w zespole, poprowadzi specjalista w tym zakresie, mający doświadczenie wyniesione z innych odbywających się w kraju tego typu warsztatów Tomek Świerk.

Dla uczestników warsztatów stworzone zostały 3 pakiety - brązowy w cenie 600 zł, zapewniający udział w warsztatach, srebrny w cenie 1000 zł, gwarantujący dodatkowo 9 noclegów w pensjonatach w Kliczkowie oraz pakiet złoty za 1500 zł, zawierający 9 noclegów w Zamku Kliczków wraz z pełnym wyżywieniem, dostępem do basenu oraz sauny. Każdy z pakietów zawiera ponadto ubezpieczenie.

Zapisy trwają do 30 czerwca. Formularz dostępny jest na stronie www.bluesnadbobrem.pl

II Koncert live zespołu Pilichowski Band połączony z sesją nagraniową płyty DVD na dziedzińcu głównym Zamku Kliczków - 12 sierpnia 2011 r. (piątek), godz. 19. Projekt będący zwieńczeniem trasy koncertowej promującej płytę "Noise Live - koncert
w Trójce".

III Msza w oprawie bluesowej - 13 sierpnia 2011 r. (sobota), godz. 19 - Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (kościół na os. Kwiatowym) w Bolesławcu. Od kilku lat tradycją Festiwalu stała się Msza Święta w oprawie bluesowej. Warsztatowicze i wykładowcy uczestniczą w nabożeństwie, czynnie wzbogacając liturgię pieśniami religijnymi, gospel i bluesowymi. Bluesowe nabożeństwo cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i przyciąga tłumy bolesławian. Po mszy koncert Dominiki Michalak.

IV XVIII Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy - 14 sierpnia 2011 r., godz. 15 - Zamek Kliczków (mały dziedziniec). Od 1993 roku nierozerwalną częścią Festiwalu Blues nad Bobrem jest Przegląd Zespołów Bluesowych. Od 2007 roku Przegląd nosi imię "Ojca Polskiego Bluesa" - Tadeusza Nalepy. Startujące w zmaganiach zespoły muszą obowiązkowo wykonać jeden utwór z repertuaru patrona. Przegląd od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem młodych formacji bluesowych i blues-rockowych. Do tej pory laureatami imprezy były takie grupy jak J.J. Band, Pivo, Tipsy Driver, czy Ścigani. Laureatami Przeglądu byli również obecni wykładowcy warsztatów - Jacek Siciarek i Roman Puchowski.

Po przeglądzie koncert finałowy, a w nim między innymi zespoły Hard Times, Driftin Sheep i Amnezja.

Jednym z ważniejszych punktów programu tegorocznego festiwalu Blues Nad Bobrem będzie koncert zespołu Pilichowski Band połączony z sesją nagraniową płyty DVD.  Niesamowita sceneria zamku w Kliczkowie, na dziedzińcu którego będzie mieć miejsce ten rejestrowany koncert oraz udział w nim uczestników warsztatów już czyni z tego koncertu wydarzenie.  Jednak, nie to powoduje jego wyjątkowość. Po pierwszych dwóch wydawnictwach DVD ("Electric Live" i "Live At Satyr Blues Festiwal") będących podsumowaniem pewnego etapu rozwoju artystycznego Wojtka, koncert ten będzie dokumentował przemianę, jaka nastąpiła w jego podejściu do własnej twórczości po wydaniu płyty "Fair of Nosie". Zupełnie nowy, odmłodzony skład zespołu, przy niepodważalnej, wiodącej roli lidera pokazuje nowatorskie podejście do kompozycji zarówno tych wcześniejszych jak i tych z  najnowszej płyty. Wcześniejsze doświadczenia, związane z rejestracją poprzednich wydawnictw wideo, przy okazji tego wydarzenia zaprocentowały zaangażowaniem niestosowanych dotąd środków technicznych takich jak kamery rejestrujące koncert "z lotu ptaka", specjalne wizualizacje wyświetlane za pomocą ekranów ledowych itp.

Ze względu na to wszystko, o czym mowa powyżej obecność na tym rejestrowanym koncercie będzie niesamowitym przeżyciem, do którego będzie można zawsze wrócić oglądając go na płycie DVD.

Wojtek Pilichowski pracuje jako muzyk od 1992 roku. Pierwszą solową płytę nagrał w 1994. Do tej pory wydał ich osiem (nakład wszystkich przekroczył 100.000 egzemplarzy) oraz cztery szkoły gry na gitarze basowej. Ostatni solowy, koncertowy album ukazał się zarówno w wersji audio jak i DVD. Jako muzyk sesyjny nagrał ponad 120 albumów z czego większość z największymi  gwiazdami sceny polskiej - w sumie kilka milionów nośników i kilka tysięcy koncertów. Wojtek jest także uznanym wykładowcą gitary basowej prowadzącym najbardziej prestiżowe warsztaty w Polsce. Pilichowski był trzykrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Przez czytelników magazynu "Gitara i Bas" siedmiokrotnie wybrany najlepszym polskim basistą, czterokrotny laureat nagrody Play Box - przyznawanej przez Polskie Rozgłośnie Radiowe. Od 2005 r. roku gości na festiwalach: Euro Bass Day (Italy), European Bass Day (Germany), UK Bass Day, Bass Player Live (USA). Na pokazy i koncerty zapraszany jest od Ałmaty do Los Angeles. W 2002 r. Wojtek oparł swoje brzmienie na wzmacniaczach Ashdown. Aktualne składy w których pracuje Wojtek Pilichowski: Pilichowski Band, PiR2, Jan Bo, Rock Loves Chopin, Music Master: Chopin, Cichoński - Pilichowski Quartet.

W marcu 2010 roku ukazała się nowa, studyjna płyta Wojtka pod tytułem "Fair of Noise". Jest to jego dziewiąty, solowy album. Ukazaniu się płyty towarzyszyła trasa koncertowa obejmująca ok. 50 koncertów w całym kraju.

"Wojtek Pilichowski Band - Noise Live - koncert w Trójce" - to dziesiąta, solowa płyta  tego muzyka. Płyta jest podsumowaniem trasy koncertowej promującej studyjny album "Fair of Noise". Trasa objęła swoim zasięgiem całą Polskę a także Niemcy i Holandię, w jej ramach Wojtek z zespołem zagrał 50 koncertów. Finałem trasy była rejestracja koncertu zagranego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej transmitowany przez Program Trzeci. Stanowi to zawartość płyty Wojtek Pilichowski Band - "Fair of Noise" - koncert w Trójce". Materiał w znakomity sposób oddaje radość grania jaka towarzyszyła muzykom na całej trasie. Wirtuozerskie, porywające solowe partie lidera, znalazły znakomite oparcie w grze młodych muzyków: gitarzysty Artura Twarowskiego, Tomasza Świerka grającego na instrumentach klawiszowych, Leny Romul - saxofon, ewi, śpiew, perkusisty Tomasza Mądzielewskiego tworzących aktualny, koncertowy skład Wojtek Pilichowski Band. Utwory wykonane podczas koncertu przedstawione zostały w nowych, często zaskakujących aranżacjach. Niejednokrotnie łączone ze sobą tworzą nową, niespotykaną jakość. Niepowtarzalna atmosfera Studia im. Agnieszki Osieckiej udzieliła się muzykom jak i publiczności - te emocje udało się uchwycić na tym wydawnictwie, co czyni je ważną pozycją w katalogu każdego fana muzyki. Płyta objęta została patronatem PR3 PR. Wydawcą jest Polskie Radio i Warmer Music.

Magazyn Perkusista jest patronem Festiwalu.

www.bluesnadbobrem.pl
Quiz – Perkusyjne intro ze smakiem
1 / 12
Jeff Porcaro wykorzystał do tego rytmu słynny Purdie Shuffle oraz groove Johna Bonhama. Chodzi o rytm w piosence…
Dalej !