Polska perkusja 2018

Dodano: 31.12.2018

Warto przysiąść i się zastanowić, co się działo przez ostatnie miesiące. Koniec roku jest doskonałą okazją do takich podsumowań, które pomagają w dalszym rozwoju.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Działo się oczywiście dużo, kwestia czy były to wydarzenia pozytywne, budujące, a może jakieś spektakularne wpadki? Zobaczmy.

W kwestii imprez perkusyjnych było bardzo kolorowo. Oprócz stałych imprez z długoletnią tradycją jak Drumfest czy też krakowskie „Źródła i inspiracje” lub Drums Fusion w Bydgoszczy, kilka wydarzeń zaczyna urastać do rangi cyklicznych m.in. Caban Drum Festiwal lub Open Minded Drumming, który jest jednym z najlepiej zorganizowanych obozów perkusyjnych w historii. Ogólnopolskie Warsztaty Perkusyjne w Gdańsku w kolejnej już VII edycji. Podczas Drumfest mieliśmy także kolejną edycją ekskluzywnego Young Drum Hero, czyli konkursu gry na zestawie. Tym razem patronem była firma Zildjian. Nie spał także Grodzisk Mazowiecki i niezmordowana Emilia Benedykcińska, występ Calvina Rodgersa był fantastyczny! Integration and Groove w Błażowej działa regularnie i powstają kolejne edycje.

Cała masa pojedynczych pokazów i prezentacji Czarka Konrada, Bartka Pawlusa i kilku innych wartościowych muzyków. Wreszcie Śląski Festiwal Perkusyjny, który podobnie jak Open Minded w Żywcu, tak tu w Chorzowie pokazał, że Polacy są w stanie robić imprezy, z których mogą brać przykład takie kraje jak Niemcy czy Anglia. Zagraniczni goście byli pod wielkim wrażeniem działań śląskiego sklepu, my także.

Czołowe szkoły perkusyjne także idą krok do przodu, co bardzo cieszy. Drumset Academy i ich imprezy jak Hajer Level. Drum Academy z zawsze trudnej rynkowo Warszawy z bogatą paletą imprez, często o charakterze charytatywnym. Drumset Pro School i ich spotkania z mistrzami. Pojawiła się też nowa placówka w Krakowie – szkoła Artura Malika, wybitnego perkusisty i nauczyciela. Z wielką radością informujemy o działaniach w Suwałkach i Olsztynie, gdzie przecież jeszcze niedawno była perkusyjna pustynia. Pojawili się ludzie, zaczęło się dziać! Brawo! Polish Drummers jako forum kwitnie i na tej bazie Krzysztof Dziedzic powoli rozwija swoje warsztaty Natural Grip. 

Na rynku wydawniczym mamy dwie pozycje edukacyjne stworzone przez wrocławskiego perkusistę Pawła Ostrowskiego „Szkoła na perkusję. Kompletny trening” oraz „Perkusista stylowy”. Tomek Łosowski wznawia swoją kultową płytę „C.V.” tym razem dodatkowo z podkładami do grania.

Doszło do ważnej zmiany w dystrybucji sprzętu. Zildjian wszedł w sferę działań niemieckiej firmy Musik Meyer, która wspólnie z Meinl Distribution i Gewa Drums stały się czołowymi dostarczycielami sprzętu perkusyjnego w Polsce. Niemiecka dominacja staje się faktem.

Jednym z ważniejszych wydarzeń było z pewnością otwarcie krakowskiego sklepu Pro Drum. Jest to sygnał informujący, że przemysł perkusyjny się rozwija. Niestety wciąż wielu bębniarzy małopolskich nie wie, że jest dedykowany sklep dla nich w Krakowie, co jest konsekwencją braku postawienia kolejnego kroku przez Pro Drum.

Legendarny sklep Drum Center zmienił swoją siedzibę na ogromne 850 metrów w centrum Bydgoszczy i od razu zaprasza Dirka Verbeurean z Megadeth na otwarcie, co kończy się świetną imprezą!

Kilka nowości podkreśliło chęć poszukiwań u producentów:

Gewa wystawia swój potężny zestaw elektroniczny G9.

Pearl rozpoczyna działanie z elektronikiem e/Merge.

Roland nie odpuszcza i promuje zestaw TD-17, który szybko staje się bestselerem.

Nasi bębniarze podróżują i grają dziesiątki koncertów. Tutaj nazwiska będą się powtarzać: Inferno, Daray, Piotr Kozieradzki, Michał Łysejko. Kilka pojedynczych koncertów polskich jazzmanów za wielką wodą także nam nie umknęło. Igor Falecki zaliczył kilka występów na arenie międzynarodowej, gdzie poradził sobie wyśmienicie. Beata Polak została zaproszona do współpracy przez słynnego wokalistę metalowego Jorna Lande. Doszło do ciekawego mariażu perkusyjnego z racji dołączenia Ślimaka (Acid Drinkers) do zespołu Hunter.

Niestety, nie obyło się bez tragicznych wydarzeń, jak np. tragiczna śmierć Grzegorza Grzyba wstrząsnęła całym środowiskiem. 

Mamy się czym pochwalić! Wielkie wywiady z Nicko McBrainem z Iron Maiden oraz z Larsem Ulrichem z Metalliki. Wielkie wyznanie Inferno z Behemoth zaskoczyło wiele osób. Rewelacyjne, nowoczesne podejście Kerima Lechnera oraz perkusyjnie na nowo narodzony Czarek Konrad. Do tego wyjątkowy wywiad z Mikkeyem Dee podczas jego wizyty na festiwalu whisky w Warszawie.

Dodatkowo dwa numery specjalne: z perkusją w obiektywie oraz 100 najważniejszych polskich płyt pod kątem perkusji. Oba magazyny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pięknie nam zagrał Igor Falecki w wielkim odcinku o perkusji w prog rocku. Wreszcie dwie najważniejsze dla nas rzeczy. Pierwsza to 10 urodziny Perkusisty, druga to nawiązanie współpracy ze słynnym Drumeo, co daje wielkie możliwości promocyjne dla naszych perkusistów. W międzyczasie kolosalna ilość rozdawanego sprzętu, pałki, blachy, naciągi, werble…

 

Reasumując. To był bardzo owocny rok. Działo się dużo i w ogromnej większości były to pozytywne wydarzenia lub miłe kontynuacje.

Niech 2019 będzie rokiem, gdzie te wszystkie ziarenka kiełkują, a dojrzałe działania dalej wydają swoje owoce!

 

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.