„Mózg Perkusisty” czyli… Co dzieje się w Twojej głowie, kiedy grasz?

Dodano: 18.04.2019

Masz problem z koordynacją kończyn podczas nauki gry nowych rytmów? Chcesz dowiedzieć się, dlaczego jakieś ćwiczenia jednego dnia wychodzą nam lepiej, a innego słabiej lub wcale? 

Jak usprawnić relacje z zestawem perkusyjnym bez konieczności wysiadywania przy nim lat świetlnych? Jak lepiej i efektywniej się uczyć zarządzania czterema kończynami? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą prowadzący pierwszy w Polsce warsztat pt. „Mózg Perkusisty”, który odbędzie się 15 maja 2019 o godzinie 17.00 w Najmniejszej Szkole Perkusyjnej w Łodzi (Drum-room.pl).

Celem warsztatu jest wprowadzenie uczestników w neurobiologiczne podstawy praktykowania gry na perkusji. Rzecz jasna - w sposób miły, lekki i przyjemny. Ponadto, zwiększenie świadomości tego, co dzieje się w naszych mózgach, kiedy gramy na tym niezwykłym instrumencie oraz uświadomienie uczestnikom korzyści, jakie odnosi mózg człowieka, który pochłonięty jest pasją muzykowania.

Warsztat poprowadzą znani propagatorzy najnowszej wiedzy o mózgu, lekarze oraz coachowie - Małgorzata i Grzegorz Borowie (mgbora.com.pl). Wspierać ich będzie Wojtek Andrzejewski, łódzki dziennikarz, muzykoterapeuta i nauczyciel gry na perkusji. Wspomniane trio znajdzie odpowiedzi na pytania dotyczące fizjologicznych podstaw tworzenia muzyki, jej bezpośredniego wpływu na mózg, a poprzez to jej wpływu na wszystkie inne sfery naszego życia, które mózg kontroluje.

"Połączenie tych dwóch światów muzyki i nauki, ułatwi zrozumienie, dlaczego gra na instrumentach znacząco wpływa na rozwój mózgu. Wyjaśnimy jak to się dzieje, że ten fragment muzyki jest nam bliższy niż inny. Znajdzie się też odpowiedź jak granie na instrumentach wpływa na stres, rozwija inne umiejętności nie związane z graniem na perkusji oraz przeciwdziała starzeniu mózgu" – zdradza Grzegorz Bora. "Perkusiści krok po kroku poczują, jaki mają wpływ na swoją twórczość, jak to się dzieje, że potrafią skoordynować tyle różnych elementów, aby powstał konkretny rytm, utwór. Dowiedzą się również, dlaczego przerwy w nauce czy pracy z instrumentem mają duże znaczenie" – dodaje Małgorzata Bora.

"Jako pasjonat tego instrumentu, nauczyciel i bębniarz, którego lewe kończyny ciągle nie chodzą tak, jak bym tego chciał, zainteresowałem się neurologicznym podejściem do gry na perkusji. Udało się znaleźć fachowców, którzy choć są lekarzami, nie mówią hermetycznym językiem. W dodatku o tym co dzieje się w naszej głowie, gdy gramy na perkusji, mówią z pasją i radością. W naszych głowach szybko urodził się wspólny pomysł, by zorganizować trochę inny warsztat na temat gry na perkusji, niż zwykle to bywa, gdzie znakomity bębniarz radzi co robić, by dobrze grać. „Mózg Perkusisty”, to droga w zupełnie inną stronę… Bardziej ku zrozumieniu procesów, jakie dzieją się w naszych głowach i jak te procesy możemy usprawniać, by lepiej grać…" - mówi Wojtek Andrzejewski.

Każdy uczestnik warsztatu może się spodziewać przyjaźnie podanej wiedzy o funkcjonowaniu mózgu popartej najnowszymi naukowymi doniesieniami, a także wielu wspólnych ćwiczeń praktycznych, które pomogą nam zrozumieć mechanizmy rządzące naszą głową. W starej, klimatycznej hali fabrycznej Pasażu Lido w Łodzi, zagramy także improwizowane Drum Circle.

Jeżeli grasz, grałeś lub zamierzasz grać na perkusji, a chcesz dowiedzieć się jak to się dzieje oraz jaki a to wpływ na Twój mózg – zapraszamy. 

Wydarzenie na Facebooku