400 lat Zildjian świętuje werblem

Dodano: 18.01.2024
Autor: Magazyn Perkusista

Obchody 400 rocznicy istnienia Zildjian już za nami. Na sam koniec największa firma talerzowa na świecie wypuściła na rynek… werbel.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Werbel w wykonaniu firmy talerzowej nie jest czymś nowym. Przypomnijmy, że taki instrument wypuścił kiedyś Sabian, a firma Paiste ma dwa niesamowite zestawy perkusyjne wykonane z brązu. Oczywiście Zildjian musiał wszystko ubrać w piękne słowa i stworzyć wokół całą otoczkę. Nic dziwnego, 400 lat działalności to wynik jakim nie może pochwalić się żadna firma perkusyjna, a i pozostali producenci sprzętu muzycznego mieliby problem by dorównać amerykańskiemu producentowi o tureckich korzeniach. W zasadzie Zildjian, w formie jakiej znamy, istnieje od 100 lat, ale dokumentacja jasno wskazuje, że bezpośredni potomkowie w linii prostej zajmowali się sztuką odlewania instrumentów z brązu w czasach, gdy w Polsce na tronie siedział Zygmunt III Waza.

Zildjian 400th Limited Edition Alloy Snare Drum

Werbel jest stworzony z brązu B20 z odlewni Zildjian. Jak łatwo się można domyślić, jest to dokładnie ten sam stop brązu, który wykorzystywany jest do produkcji talerzy. Projekt werbla został opracowany z Aaronem Latosem z Latos Drums. Korpus ma konkretną grubość 5 mm. Krawędź uderzeniowa jest zaokrąglona i ścięta do wewnątrz pod kątem 30 stopni, podczas gdy dolna krawędź jest ostrzejsza i ma 45 stopni.

Wszystkie elementy są wykonane i obrabiane ze stali 304 (najczęściej wykorzystywany typ stali nierdzewnej). Bezkołnierzowe obręcze Half Cast odlewane o grubości 3,2 mm. Mają uwydatnić właściwości korpusu, a także stabilizować strojenie, podobnie z lugami i podkładkami pod śruby, które służą wygodniejszemu strojeniu.

Opatentowana przez Latos Drums maszynka wraz ze specjalnym kluczykiem, oznaczonym rzecz jasna literą Z, który jest wygodnie zamontowany na bębnie, tym samym znajduje się wygodnie pod ręką. 26 sprężyn Vic Firth Canopus z japońskiej stali z mniejszymi od standardowych płytkami uchwytu.

Jeżeli chodzi o brzmienie, to wystarczy uruchomić odrobinę wyobraźni i zestawić instrument z podobnymi werblami z grubymi brązowymi korpusami. Konkretna głośność, projekcja i moc - tak w skrócie można określić właściwości tego instrumentu. Wbrew pozorom jest to dość uniwersalny werbel, ale zapewne posłuży bardziej jako element kolekcji niż regularny instrument przy zestawie. Cena? Wiadomo! Lekko nie jest i trzeba wyłożyć na niego ok. 20000 zł (dwadzieścia tysięcy).

 

Dane Zildjian 400th Limited Edition Alloy Snare Drum

Informacje w pigułce:

Rozmiar: 6,5" x 14"​​
Korpus: 5 mm, brąz B20
Krawędzie: 30 stopni strona uderzeniowa i 45 stopni strona rezonansowa
Sprężyny: 26 Vic Firth Canopus
Maszynka: Throw-Off według Latos Drums z logo Zildjian i kluczem na napinaczu
Naciągi: Remo Renaissance Ambasador (uderzeniowy) oraz Remo Hazy Diplomat (rezonansowy)
Obręcz: 3,2 mm Half Cast Flangeless (bez kołnierza) Straight Hoops (10 lugów)
Osprzęt: elektro-polerowana stal 304
Pokrowiec: custom molded Hardcase​​
Dodatki: rękawiczki, certyfikat autentyczności

Polski diler: PRO DRUM

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.