Dylematy Gavina Harrisona

Dodano: 08.11.2021
Autor: Maciej Nowak, Magdalena Dudek

Jest jednym z najbardziej lubianych i szanowanych perkusistów na świecie. Anglik bardzo „angielski” w swoim sposobie bycia. Niezwykle opanowany, ale potrafiący inteligentnie zażartować, z typową brytyjską ironią. Wspaniały muzyk, artysta perkusista. 

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Tak naprawdę polska publiczność poznała Gavina Harrisona, gdy ten zadebiutował w Porcupine Tree i nagrał album „In Absentia” (2002 r.), który to był siódmym wydawnictwem zespołu. Wspaniałe muzyczne partie, pełne pulsu, ale też z wieloma płynnie wplecionymi polirytmiami, momentalnie stały się obiektem inspiracji i naśladowania (np. piosenka „Sound Of Muzak” lub „Blackest Eyes”). Jednak zanim Gavin został zaproszony w szeregi zespołu, miał już dość pokaźne portfolio i występował z wieloma uznanymi artystami brytyjskiej sceny. Występy w Porcupine Tree przypięły mu łatkę perkusisty rocka progresywnego, tymczasem muzyk doskonale operuje w wielu stylistykach muzycznych, od klasycznego jazzu, big band przez fusion, pop, rock po metal. Wszędzie pozostawia za sobą doskonałe wrażenie, a jego gra ma duży wpływ na finalne wrażenie odbioru całości.

Ostatnimi czasy pracował w grupie trzech perkusistów w legendarnej formacji King Crimson, a także w prog rockowym zespole The Pineapple Thief. I to właśnie „Złodzieje Ananasów” zawitali w październiku do Polski na dwa koncerty, co było doskonałą okazją do przeprowadzenia dłuższej rozmowy.   

W naszej rozmowie Gavin rozwija następujące tematy:

1 - Perkusista sesyjny czy członek zespołu?
2 - Na scenie ze Stevem Gaddem czy z Jeffem Porcaro?
3 - Bęben basowy, 26” czy 18”?
4 - W studio, rano czy wieczorem?
5 - Relaks z muzyką czy bez muzyki?
6 - Trasa “Cheating The Polygraph” Big Band czy światowa trasa z Porcupine Tree?
7 - Występ na festiwalu perkusyjnym czy koncert na stadionie z jakąś gwiazdą?
8 - Bez talerza ride czy bez tomów?
9 - Nagrywanie na 100% czy krok po kroku?
10 - Zagrać w zespole: Franka Zappy, Allana Holdswortha czy Chicka Corea?

(ważne - w chwili robienia materiału, nie wiedzieliśmy jeszcze o reaktywacji Porcupine Tree, co zostało ogłoszone tydzień później)

 

 

Wywiad prowadzili: Maciej Nowak i Magdalena Dudek
Edycja video: Drumset Academy

Quiz – Co wiesz o Gretsch?
1 / 16
Gretsch, firma amerykańska, ale jej korzenie to emigracja…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.