Nietaktownie z Wojtkiem Deręgowskim: Linearne groovy i przejścia

Dodano: 01.06.2020

Pojęcie „linearne” w moim myśleniu o grze na perkusji jest bardzo teoretyczne. Zakłada ono konkretne podejście, w którym wszystkie instrumenty grane są osobno – innymi słowy unikamy uderzenia wielu instrumentów jednocześnie.

W powyższej koncepcji zderzają się dwa bieguny, między którymi powinniśmy utrzymać balans i pamiętać o niezbędnych kompromisach. Z jednej strony linearne granie stworzone jest dla urozmaicenia oraz uzyskania efektywności i oszczędności energii. Z drugiej jednak strony nieraz powoduje zubożenie partii – równoczesne uderzanie kilku instrumentów nadaje kolorytu, pozwala na łączenie brzmień i uzyskiwanie nowych barw. W kilku krokach pokażę przykładowe linearne groove’y i przejścia oraz sposoby na ich wykorzystanie, umiejętne wplatanie i łączenie z tradycyjnym podejściem. Zacznijmy od groove’u, w którym hi-hat grany jest ósemkowo, a werbel przypada na 2 i 4, a więc bardzo standardowa i częsta sytuacja. Chcąc przerobić go na linearny, zacznijmy od umiejscowienia najmocniejszych elementów, a więc...
Ten artykuł przeczytasz jedynie w ramach pełnego dostępu cyfrowego. Dołącz do grona naszych czytelników i korzystaj z pełnej zawartości serwisu!
Perkusista
Tylko teraz:
Promocja na start: 1 miesiąc za 1 zł!
Quiz – Yamaha (You’re My Soul)
1 / 12
Yamaha produkuje bębny od roku…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Tylko teraz:
Promocja na start: 1 miesiąc za 1 zł!