Nietaktownie z Wojtkiem Deręgowskim: Przekraczanie granic kreski taktowej

Dodano: 17.02.2020
Autor: Wojtek Deręgowski

Niejednokrotnie zauważyć można, że muzyka złożona jest z klocków. Wstęp, zwrotka, refren, bridge, refren… trzy takty groove’u, jeden takt przejścia… Sztuką jest stworzenie z nich pewnej całości, w której klocki nie będą od siebie oderwane, lecz płynnie przejdą z jednego w drugi.

Naszymi podstawowymi perkusyjnymi klockami są takty. Często zamykają nas w pewnych granicach, które skrupulatnie przestrzegamy, co z reguły jest poprawne, lecz z czasem, bądź wraz z nadużyciem, przynosi monotonię i uwydatnienie koncepcji klocków. Chcąc ją przełamać warto poszukać sposobu, aby nasza gra zamiast być przedzielona granicami, płynęła jako logiczna ciągłość. Przedstawię koncepcję, pozwalającą na wyrwanie się poza kreskę taktową w obrębie przejść, a co za tym idzie całej naszej gry.

Przejścia niejednokrotnie zaczynamy na „raz” oraz kończymy na „raz” kolejnego taktu. W krótszej i z pewnością częściej występującej wersji startujemy na „trzy” crashując na „raz” następnego taktu. A co by się stało, gdybyśmy nasze półtaktowe przejście przesunęli przykładowo o jedną ćwierćnutę? Nie kończyłoby się na „raz”, lecz na „dwa”, a więc w miejscu, gdzie zazwyczaj przypada akcent werbla tzw. backbeat. Wtedy nasze „raz” miniemy w trakcie przejścia. Jest to najprostszy przykład wychodzenia poza granicę taktu i frazy.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.