Pokrowce Hardcase

Dodano: 02.06.2010
Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Powoli, ale nieubłaganie wkracza na nasze swojskie podwórko nowy typ kejsów. Przyjrzyjmy się z bliska tym brytyjskim wynalazkom.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Dawno, dawno temu, jeżeli byłeś perkusistą i miałeś tę wątpliwą przyjemność taszczenia swojego sprzętu z koncertu na koncert, używałeś wzmocnionych fibrą kejsów firmy Spaulding Russell albo czegoś w tym stylu. Paski i klamry były jakimś nieporozumieniem, a same kejsy rozpadały się na kawałki, kiedy tylko dostały wilgoci. Obecnie masz do wyboru zostać "mięczakiem" albo "twardzielem". Mówię oczywiście o dostępnych rodzajach kejsów: miękko wyściełane torby albo kejsy z twardego plastiku. Jak dotychczas najbardziej znaną marką tych drugich jest firma Hardcase. Niegdyś ograniczała swoją produkcję, niczym Henry Ford swoje autko, tylko do jednego modelu i tylko w czarnym kolorze, ale ostatnio oferta objęła nowe produkty i to w wielu wyrazistych kolorach, byś mógł przenosić swoje perkusjonalia łatwiej i bezpieczniej.

Budowa


Dostaliśmy do oględzin następujący zestaw produktów: trzy kolorowe kejsy do tomów o wymiarach 10, 12 i 14 cali średnicy, kejs na werbel w kolorze lemonki, kejs na kółkach do bębna basowego o średnicy 20 cali, dwa na hardware i dwa na talerze.

Wszystkie kejsy Hardcase?a są zbudowane w ten sam prosty sposób: koliste w kształcie, wodoszczelne korpusy z włókna polietylenowego, bardzo rozciągliwe polipropylenowe rączki i paski zapinane na klipsy oraz wygodne plastikowe uchwyty, przynitowane do korpusu dla dodatkowego wzmocnienia.

Model HN20B dla bębna basowego ma tradycyjny czarny kolor z żółtymi naszywkami. Zawiera zestaw dobrze zaprojektowanych kółek na części spodniej, które ułatwią manewrowanie centralą na dłuższych dystansach. Kejsy na tomy można wybrać w różnych odcieniach niebieskiego i czerwonego, a zamiast żółtych naszywek, mamy tu czarne paski i uchwyty. Werbel spakujemy we fluorescencyjną zieleń z poznanymi wcześniej dodatkami. Model HN40W to mniejszy kejs na hardware, wyposażony w kółka, a HNUTIL3 jest walizką w starym stylu w kształcie prostokąta. Oba modele dostępne są ponownie w kolorze czarnym z żółtymi dodatkami. HN6CYM22 jest kejsem na talerze. Zawiera pięć piankowych przegród, by pomieścić sześć talerzy do 22 cali średnicy. Model z wyższej półki HN9LCYM22 ma kolor ciemnozielony i może pomieścić do dziewięciu talerzy, w tym także niewymiarowe chinki z odwróconą główką.

Sprawdzian


Powierzenie w celach testowych mojego kochanego Gretcha w czułe objęcia firmówek Hardcase?a, okazało się niegłupim posunięciem. Po koncercie jeden z tomów - bezpiecznie schowany we wnętrzu jasnoniebieskiego kejsu 10-tki - został niespodziewanie kopnięty przez jednego z technicznych, stoczył się z krawędzi sceny, pokoziołkował kilka stopni w dół i twardo upadł na podłogę! Szczęśliwie twardy korpus i piankowe pady ochronne wewnątrz spełniły swoje zadanie, udaremniając jakiekolwiek uszkodzenie.

Kejsy na tomy i werbel wykorzystują patent trzech łatwych do spięcia klipsów, zapewniających dodatkową ochronę bębnom. Paski mają regulowaną długość tak, by dopasować ją do głębokości korpusów bębnów mimo, iż firma oferuje kilka rodzajów: standardowy, fusion i głęboki power. Nowa, wyrazista kolorystyka ułatwi ewakuację całego zestawu z ciemnej sceny, a jeśli wszystkie kejsy będą w kolorze fluorescencyjnej zieleni, to może przydadzą się i okulary słoneczne!

Platforma z kółkami na spodzie kejsa od centralki chodzi idealnie i umożliwia łatwy transport z samochodu zaparkowanego najczęściej w pewnym oddaleniu. Podobnie rzecz ma się z kejsem na hardware model HN40W, który pomieścił wszystkie moje statywy i sunął sprawnie przez parking, choć wtaszczenie go na scenę wymagało trochę wysiłku. Kejsowi HNUTIL3 przydałyby się kółka i wnętrze lepiej przystosowane pod kątem spakowania tronu, pulpitu, pałek i może werbla.

Oba kejsy na talerze mają ten sam pancerny design, choć w tańszym HN6CYM22 obie połowy łączy centralnie zamontowana pojedyncza śruba, podczas gdy model HN9LCYM22 posiada wewnątrz dodatkowe rozwiązania chroniące talerze i trzy klipsy na zewnątrz. Te kejsy są przygotowane na ewentualne solidne baty. Przewoziłem w nich kiedyś swoje talerze korzystając z tanich linii lotniczych, które umieściły je w luku bagażowym (uparli się!) i przetrwały tę ciężką próbę bez uszkodzeń.

Ocena


Kejsy Hardcase pozostają jedyną sensowną alternatywą. Można je z czystym sumieniem wrzucić na tył samochodu czy ciężarówki i wozić z koncertu na koncert. Są wytrzymałe i relatywnie lekkie w stosunku do twardości pokryw. Poza tym dostępne są różnorakie modele pasujące niemal do każdego zastosowania.

Nowe kolory umożliwiają nawet daltonistom i osobom o hardcorowych preferencjach dobranie koloru kejsu wedle swego gustu. To praktycznie wyklucza możliwość, że ktoś pomyli twój sprzęt z innym w miejscu, gdzie na scenie znajduje się więcej niż jeden zestaw. Wprowadzone udoskonalenia, a w szczególności kółka w kejsie do bębna basowego, sprowadzają do minimum dyskomfort związany z nieporęcznością tej części zestawu, co zawsze stanowiło piętę achillesową tego typu kejsów. Tak więc ci, którzy nie doczekali się jeszcze swoich technicznych (to znaczy większość z nas :) ), nie muszą już bać się przepukliny za każdym razem, gdy przenoszą perkę do samochodu i na scenę.

{podsumowanie Firma Hardcase podąża tropem szkoły Ronseala w dziedzinie projektowania swoich produktów: są dosłownie takie, jak brzmi ich nazwa. Jeśli zamierzasz powierzyć komuś swoje ukochane bębny, dorzuć mu odpowiednie opakowanie.}
Testowali: Adam Kubacki i Jack Stacey

Wszystkie ceny poszczególnych modeli i zestawów kejsów zarówno do bębnów, talerzy, hardware oraz innych instrumentów, są dostępne na stronie Music Info.
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.