Najlepsze perkusyjne stopki

Dodano: 29.09.2015
Rodzaj sprzętu: Hardware

Szybki przegląd dziesięciu - naszym zdaniem - najlepszych stopek perkusyjnych, jakie można kupić w Polsce. Czy rozwialiśmy nieco wasze wątpliwości w kwestii wyboru?

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Zakup perkusyjnej stopki może okazać się nie lada problemem. Sklepy oferują różnego rodzaju urządzenia w szerokim przedziale cenowym. Większość stopek z półki dla początkujących charakteryzuje się bardzo podobnymi właściwościami. Podobna wytrzymałość, podobne ustawienia, dlatego wielkim problemem byłoby zrobienie ogólnej klasyfikacji tych urządzeń, tym bardziej, że ich ilość na rynku jest dość konkretna.

Nie trzeba chyba wspominać, jak ważna jest perkusyjna stopka. Większość perkusistów miała zapewne w swoim życiu ten moment, gdzie musiała zastanowić się nad porządnym urządzeniem, któremu powierzymy nasze nogi na dłuższy okres. Mało kogo stać na to, by przeskakiwać między firmami i raczej staramy się kupić jedno konkretne urządzenie, które będzie nam służyło przez lata.

Na przestrzeni ostatnich lat firmy prześcigają się w kolejnych pomysłach. Postaraliśmy się zebrać 10 naszym zdaniem najlepszych stopek, jakie można kupić w Polsce.

Wysyłajcie swoje spostrzeżenia na perkusista@magazynperkusista.pl lub dzielcie się uwagami na naszym profi lu Facebook - www.facebook. com/MagazynPerkusista.

Jak wybrać?

Trzeba mieć świadomość jednej podstawowej rzeczy! Żadna stopka perkusyjna nie zagra sama i nie ma możliwości, by uniknąć mozolnych ćwiczeń, poprawiających technikę. Thomas Lang mówił, że wyjmuje stopę z pudełka, montuje przy centrali i gra. Bez żadnej głębszej ideologii, zaklęć, czy też kosmicznej technologii. Tomek Goehs w latach 80 potrafił przy pomocy Amati i samoróbki wykonanej w walcowni wygrywać pojedynki prędkościowe z doświadczonymi niemieckimi bębniarzami, uzbrojonymi w najnowszy sprzęt. Nie oznacza to jednak, by się skazywać na kiepskie graty, ale starajmy się zachować równowagę i nie szukać usprawiedliwień słabszej dyspozycji nóg w kiepskim sprzęcie.

Wybór profesjonalnej stopki powinien być podyktowany nie tyle gatunkiem muzyki, jaki uprawiamy, a techniką, jaką się posługujemy. Są urządzenia, które są uniwersalne i sprawdzają się w każdej stylistyce, ale są też urządzenia, które akurat np. lepiej sprawują się w szybkim graniu lub w grze, wymagającej artykulacji. Wielość ustawień nie jest wbrew pozorom jakimś plusem, ponieważ siłą rzeczy gramy na maks 2-3 podobnych ustawieniach, a zasadniczo im mniej bajerów tym lepiej z racji wytrzymałości. Dlatego, jeżeli dana stopka nie będzie nam pasować ze względu na ustawienia, to spokojnie znajdziemy inną stopkę, która spełni nasze oczekiwania. Nie upierajmy się nad jednym modelem!

Podobnie z bijakami - zawsze można je dokupić oddzielnie. Są firmy, które robią same bijaki. Ważne też, by pamiętać w jakich okolicznościach będziemy korzystać z urządzenia. Czy sporo jeździmy? Czy dźwigamy sprzęt? Jak transportujemy? Nie ma sensu nosić pancernego modelu, skoro gramy wesela lub imprezy w knajpach. Bądźmy też ze sobą szczerzy i zapytajmy samych siebie (nie musicie się nikomu zwierzać), jak wygląda u nas dbałość o sprzęt. Jeden perkusista zawsze dokładnie składa graty w walizeczkę, a inny ma zwyczaj niedbałego upychania lub wrzucania rzeczy w torbę. Polecamy odwiedzać sklepy i próbować modele, jest ich bardzo dużo do wyboru, tak więc kupno z katalogu lub "z polecenia" (o zgrozo!) nie ma najmniejszego sensu.

GRAND PRIX - TAMA SPEED COBRA 910


Tama nie zrobiła stopy typu direct-drive i udowodniła, że nie potrzeba tzw. mechanizmu bezpośredniego, by stopka była szybka, precyzyjna i reagowała na każde niuanse gry. Absolutnie uniwersalna, a przy tym prosta w obsłudze. Pamiętajmy też o doskonałych klasycznych Iron Cobrach w cenie ok. 1736 zł za twin i dalszej rodzinie niższych modeli, a także o Speed Cobra Junior (310) za niecałe 1000zł za twin.

Cena zł: 1890 podwójna, 820-890 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: Meinl Distribution

 

1. CZARCIE KOPYTO


Z prawdziwą dumą można chwalić się sprzętem "Made in Poland". Czarcie to obowiązkowe wyposażenie metalowych perkusistów z racji płynności gry, solidności wykonania i jednocześnie olbrzymiej wytrzymałości.

Cena zł: 3035 podwójna, 2650 dwa single, 1650 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: Czarcie Kopyto

 

2. DW9002


Doskonała stopa od DW, na temat której krążą różne teorie, często niepoparte żadnym doświadczeniem. Płynna, wygodna, stabilna, lekka. Bardzo przemyślana konstrukcja, do tego uniwersalna.

Cena zł: 2299-2499 podwójna, 1198-1299 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: DW Drums Polska

 

3. SONOR PERFECT BALANCE


Bardzo zaangażowany w konstrukcję stopki był Jojo Mayer. Nie jest to byle sprzęt sygnowany nazwiskiem muzyka, ale jest to sprzęt opracowany bezpośrednio z Jojo. W oczekiwaniu na wersję podwójną…

Cena zł: 800-859 pojedyncza
Sprawdź: www.sonor.com

 

4. PEARL DEMON DRIVE


Jedna z największych akcji promocyjnych w historii związana z hardware. Demon to olbrzymia ilość ustawień i możliwości. Powstała także wersja z łańcuchem - Chain Drive. Nie wolno zapominać też o nieco tańszych Eliminatorach.

Cena zł: 2299-2635 podwójna, 1089-1139 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: Silesia Music Center

 

5. DW MDD


Prawdziwy Bentley wśród stopek. Genialnie wykonana i wspaniale pracująca stopka od DW w bardzo wysokiej cenie. Ekskluzywny sprzęt, który można u nas zamówić bezpośrednio u dystrybutora, kwestia finansów…

Cena zł: ponad 4000 podwójna i ok 2000 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: DW Drums Polska6. AXIS A21 LASER


Masa użytecznych rozwiązań w produkcie od specjalisty w dziedzinie pędzących nóg. Oczywiście można się pokusić o klasyczne wersje albo też sygnaturę mistrza Dereka Roddy, ale ta akurat jest w cenie ponad 4000 zł.

Cena zł: w okolicach 2800 podwójna i 1250 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: LucDrum Hardware7. DW5002


Różnica między wersją 9002 i MDD jest wystarczająco duża, a jakość stopki dostatecznie dobra, by pokusić się o oddzielne umieszczenie jej w rankingu. Tym bardziej, że bębniarze ogólnie dzielą się na fanów stylu 9000 i właśnie tego, co oferuje 5000.

Cena zł: 1796-1599 podwójna, 750-840 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: DW Drums Polska8. MAPEX FALCON


Długo trzeba było czekać na dobry hardware od Mapex i dwa lata temu pojawiły się pierwsze modele Falcon, prezentujące najwyższy poziom żelastwa w tej firmie. Prosta i estetyczna konstrukcja w przyzwoitej cenie.

Cena zł: 1399-1499 podwójna, 640-690 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: Zibi9. GIBRALTAR G-CLASS


Bardzo niedoceniana stopka w Polsce, a szkoda. Solidne wykonanie, dynamiczna i płynna praca, a do tego interesujący wygląd. Gibraltar specjalizuje się w hardware i tym urządzeniem potwierdził swoją klasę.

Cena zł: 1555 podwójna, 600 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: Gewa Polska10. YAMAHA DFP9500


Japończycy przestali być gigantem perkusji, ale wciąż posiadają w swoim arsenale dobry sprzęt. W oczekiwaniu na nowy hardware pozostaje nam zadowolić się tą sprawdzoną stopą w doskonałym stosunku jakości do ceny.

Cena zł: 1399 podwójna, 695-730 pojedyncza
Odpowiedzialny w Polsce: Yamaha Music PolskaArtykuł ukazał się w numerze: kwiecień 2015

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.