75 urodziny Pearl i ciekawe nowości sprzętowe… sprzed 50 lat!

Dodano: 02.04.2021
Autor: Maciej Nowak, Staszek Piotrowski

Jeden z czołowych producentów perkusji, japońska firma Pearl obchodzi dziś 75 urodziny. Z tej okazji pojawiły się specjalne nowości, które przedstawiamy w dwóch odsłonach.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Tak jak pisaliśmy w najnowszym Perkusiście, firma Pearl ogłosi swoje nowości lada dzień. Był ku temu poważny powód. Przyszedł wreszcie dzień, kiedy to Pearl Drums Europe zaprosiło nas do obejrzenia prezentacji najnowszych produktów firmy na rok 2021. Nasze zainteresowanie było tym większe, że Pearl obchodzi 2 kwietnia 75 urodziny! Od lat uczestniczyliśmy w corocznych wiosennych prezentacjach organizowanych w Holandii lub w Niemczech, więc doskonale wiedzieliśmy, jak uroczyście firma podchodzi do takich wydarzeń, nawet w okresie pandemicznym. Nie myliliśmy się!

PEARL DRUMS 75 LAT!

 W 1946 roku Katsumi Yanagisawa założył firmę Pearl w małym warsztacie przydomowym w Sumida-Ku w Tokio. Obecnie firma ma siedzibę w odległej o 50 kilometrów miejscowości Chiba w Japonii. Pierwszymi produktami produkowanymi przez Pearl były statywy na nuty przeznaczone na lokalny rynek japoński. To co nas teraz interesuje najbardziej to rok 1966, kiedy to Pearl przedstawił światu „President Series”, pierwszy profesjonalny zestaw perkusyjny z logo Pearl. W dniu 75 urodzin mamy przyjemność przedstawić triumfalny powrót President w limitowanej edycji. Moda na vintage trwa i Pearl wpisuje się w ten trend. Firma jednak nie tworzy „nowego” zestawu retro, tylko sięga do swojego katalogu i prezentuje fragment swojego dorobku.

Oryginalny Pearl President z lat 60.
Oryginalny Pearl President z lat 60.

PEARL PRESIDENT – PHENOLIC

Pierwszą rzeczą, która przyciągnęła mnie do Pearl, było to, że zawsze wprowadzali innowacje, zawsze szukali nowych materiałów i nowych dźwięków. Przejechałem świat szukając, zbierając i odnawiając kolejne bębny President Phenolic, ponieważ nie ma innego materiału, który brzmiałby tak jak ten." - mówi perkusista KISS Eric Singer, który sam w tym roku obchodzi jubileusz 35 lat korzystania z bębnów Pearl. Specjalnie dla magazynu Perkusista dodał: „Jako wieloletni perkusista Pearl jestem zachwycony nowymi, jubileuszowymi bębnami z serii President. Używałem werbla Phenolic Vintage President przez ostatnie kilka lat podczas tras koncertowych. Jako pasjonata posiadam też wiele starych werbli i całych zestawów. Pokochacie je tak samo jak ja!”.

Bez wątpienia Phenolic mają w sobie to „coś”, czym charakteryzuje się brzmienie bębnów z dawnych lat, mimo że może być dla niektórych zaskoczeniem budulec korpusów (ciśnieniowo formowane tworzywo sztuczne w stylu żywicy fenolowej, od którego pochodzi nazwa serii). Oprócz tego, zestaw ma: dokładnie wykonany hardware, stylizowane wykończenie pozbawione dawnych niedociągnięć, a do tego stabilność i trwałość.

A co wchodzi w skład bębnów?

 • Lugi bębna basowego w stylu „Battleship".
 • Regulowane, wewnętrzne tłumiki tomów.
 • Oryginalna tabliczka znamionowa z klasycznym logo Pearl.
 • Klasyczne wykończenie Pearl White Oyster. 

Każdy z limitowanych do 100 sztuk zestawów President Phenolic jest standardowo wyposażony w:

 • Werbel 75th Anniversary Edition 14"x5,5".
 • Naciągi Remo Ambassador USA.
 • Uchwyt talerza montowany na bębnie basowym.
 • Regulowane nóżki bębna basowego w stylu „Gullwing".

Bębny dostarczane są w pokrowcach Pearl / Nomad.
Rozmiary: 22"x14" bass, 16"x16" floor, 13"x9" tom.
Cena zestawu będzie zapewne w okolicach 12-13 tysięcy złotych – w zależności od kursu Euro.

PEARL PRESIDENT DELUXE – CLASSIC MIJ SOUND

Korpusy z drewna Lauan były podstawą tego, co znamy jako brzmienie „The MIJ (Made in Japan)”- mówi Kevin Packard, menedżer ds. marketingu w Pearl Corporation. „Chociaż wyposażone są w hardware wykonany według współczesnych standardów, bębny President Series Deluxe mają kuszącą prezencję, z naturalnym brzmieniem oryginału”.
Lauan to po prostu filipiński mahoń i właśnie z tego drewna zostały wykonane korpusy President Deluxe.

Poszczególne elementy?

Hardware jest taki sam jak w zestawie Phenolic z tą różnicą, że ustawowymi naciągami są Remo CS "Black Dot". Dostępne w dwóch kolorach (Ocean Ripple i Desert Ripple), w dwóch konfiguracjach 3-elementowych:

 • 22" x14" bass, 16" x16" floor, 13" x9" tom
 • 20" x14" bass, 14" x14" floor, 12" x8" tom

Cena będzie się wahać w okolicach 8 tysięcy złotych (również należy brać poprawkę na kurs Euro). W przypadku President Deluxe werbel jest oddzielnie, w wybranym kolorze 14”x5.5” w cenie ok. 1500 złotych. Oba zestawy z edycji 2021 (Phenolic i Deluxe) są standardowo potwierdzone specjalnym certyfikatem.

 

Ponadto Pearl Drums prezentuje w roku 2021:

 • Stavecraft – klepkowe werble z kołkami.
 • Werbel Matt Halpern – sygnatura.
 • Sensitone Heritage Alloy – 3 rodzaje werbli.
 • Werble Duoluxe – powrót tradycji w nowym wydaniu.
 • Kompletne statywy z zakrzywionymi ramionami.
 • Niski statyw pod głęboki werbel lub floor tom.
 • Travel Timbales – podróżne, składane timbalesy.

Przedstawimy te produkty w kolejnym newsie!

Sprawdź: www.pearldrum.com/eu/

Polskim dystrybutorem Pearl Drums jest firma Silesia Music Center.

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.