Co potrafi nowy Roland SPD-SX PRO?

Dodano: 20.09.2022

Sampling pad SPD-SX PRO to nowość od firmy Roland. Firma bardzo dokładnie przygotowała opis nowych właściwości urządzenia, dostosowanych do współczesnych wymagań perkusistów.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Fenomen SPD-SX

W 2011 światło dzienne ujrzał sampling pad SPD-SX, następca wysłużonego SPD-S’a. Nowe urządzenie natychmiast stało się wielkim hitem i obiektem pożądania wielu bębniarzy. Wpływ na to miał rozwijający się bardzo dynamicznie homerecording, a sam sampling pad przyłożył się mocno do rozwoju samodzielności muzycznej perkusistów.

Sprzęt jest obowiązkowym narzędziem dla wszystkich profesjonalnych muzyków, myślących o karierze perkusisty sesyjnego, w różnych stylistykach muzycznych. Doskonałe narzędzie do pracy na scenie w czasach dynamicznej różnorodności brzmień.

W 2017 firma zaprezentowała nową, odświeżoną wersję, dostosowaną do czasów głównie z racji pojemności pamięci. Minęły kolejne lata i mamy następny rozdział tej pięknej historii.

SPD-SX PRO

Dziś, 20 września 2022, firma Roland prezentuje kolejny krok w rozwoju idei - SPD-SX PRO.

Widoczny na ciemnych scenach za pomocą dużego, kolorowego wyświetlacza i konfigurowalnych wielokolorowych świateł wyzwalających. Rozszerz swoją konfigurację do występu o więcej wyjść audio, dodatkowe wejścia wyzwalające oraz kontrolę pedału hi-hat i ekspresji FX. Idź dalej dzięki ogromnej pamięci 32 GB, odtwarzaniu dźwięku w 48 kHz, zwiększonej czułości padów bez przesłuchów oraz dedykowanej aplikacji SPD-SX PRO, która ułatwia edycję zestawów.  

Właściwości SPD-SX PRO

Kluczowe właściwości:

 • Dziewięć padów z zaawansowaną technologią wyzwalania Rolanda, w tym sześć dużych padów i trzy pady w górnym rzędzie.
 • Dobrze widoczne, poziome i pionowe diody LED z możliwością ustawienia wielu kolorów.
 • Zwiększona czułość padów na górze i poprawiona wydajność przesłuchu.
 • Kolorowy wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala ułatwia nawigację i przeglądanie podczas występu.
 • Importuj pliki 48/44,1 kHz (16-/24-/32-bit) WAV/AIFF i MP3 (32-320 kb/s) z automatyczną konwersją do 48 kHz/16-bit po załadowaniu.
 • Główne wyjście stereo, cztery bezpośrednie wyjścia mono, symetryczne dla łatwego miksowania na scenie.
 • Możliwość podłączenia do ośmiu zewnętrznych pojedynczych wyzwalaczy/padów (cztery wyzwalacze stereo lub osiem wyzwalaczy mono z kablami Y).
 • Dedykowana aplikacja SPD-SX PRO dla systemów Windows/Mac do łatwego importowania, zarządzania samplami i szczegółowej edycji zestawów.
 • 32 GB pamięci wewnętrznej na sample, podkłady i ścieżki z klikiem.
 • Wejście do sterowania dynamiką hi-hatu lub przełącznika nożnego.
 • Możliwość podłączenia hi-hatu, stopy i werbla, aby stworzyć „mini zestaw perkusyjny”.
 • Do 200 zestawów patchy (43 możliwe do nadpisania zestawy fabryczne i 157 zestawów użytkownika).
 • Ponad 1550 fabrycznie załadowanych, wysokiej jakości sampli i dźwięków.
 • Funkcja 16-krokowego sekwencera padów.
 • Wbudowany silnik efektów z maksymalnie czterema efektami równoległymi oraz sidechain z routingiem wyjściowym.
 • Wbudowany klik/metronom.
 • Możliwość tworzenia w czasie rzeczywistym, nagrywając występy jako pliki WAV i przypisując je do padów.

Szczegóły poszczególnych opcji SPD-SX PRO

Poniżej kolejno opisane możliwości sampling padu zgodnie z opisem i deklaracją producenta (na podstawie informacji prasowej producenta).

OŚWIETLENIE: Konfigurowalne diody LED dzielące pady - Gdy światła zgasną, zaświeci się PRO. Konfigurowalne diody LED dzielące pady i diody wyzwalające pozwalają zobaczyć wszystkie dziewięć padów na ciemnych scenach – żegnaj taśmo gaffer! Przypisz dowolne pionowe lub poziome światło do jednego z dziesięciu wstępnie ustawionych kolorów lub stwórz i nazwij własne. Grupuj razem stopy, werble, podkłady i klik z własnym przypisanym kolorem. Ustaw poziome światła padów tak, aby były stale włączone, zapalały się tylko po uderzeniu w pad lub migały dynamicznie z przypisanym plikiem WAV.

NA WYŚWIETLACZU: Kolorowy Ekran LCD - Gra w ciemności właśnie stała się łatwiejsza. SPD-SX PRO jest wyposażony w duży, kolorowy ekran o przekątnej 4,3 cala z podświetlanymi przyciskami funkcyjnymi, zakładkami i pokrętłem do błyskawicznego wyboru brzmień. Wyświetlacz pokazuje istotne informacje w czasie rzeczywistym, takie jak warstwy sampli A i B, nazwy sampli WAV, postęp odtwarzania sampli i inne. 

UDERZ W TO: Ultra-czułe Pady - SPD-SX PRO ma dziewięć bardzo wytrzymałych padów. Trzy górne pady mają zmienioną konstrukcję czujnika, aby zwiększyć czułość i równomierne uderzenia podczas gry na padzie – bez względu na kąt montażu. Masz również zwiększoną ochronę przed przesłuchami, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu innych padów. A jeśli już posiadasz SPD-SX, rozmiar SPD-SX PRO jest tak zbliżony, że możesz użyć swojego istniejącego futerału i akcesoriów… bez konieczności kupowania dodatkowego sprzętu.

Jakość Dźwięku

Wszystkie Brzmienia, Których Potrzebujesz - Potrzebujesz właściwych brzmień we właściwym czasie. Ogromna pamięć, 32 GB, pomieści cały katalog muzyczny podczas wielu występów. Dzięki 1550 wbudowanym samplom, 200 gotowym do użycia zestawom i symetrycznym wyjściom, możesz uruchomić SPD-SX PRO zaraz po wyjęciu z pudełka. Dodatkowo łatwo sortuj i przeszukuj swoje brzmienia za pomocą tagowania sampli — koniec z szukaniem igły w stogu siana.

POD MASKĄ: Przechowywanie i brzmienia - Problemy z przechowywaniem należą już do przeszłości. Dzięki 32 GB pamięci wewnętrznej, SPD-SX PRO może pomieścić prawie 44 godziny krystalicznie czystego dźwięku stereo 48 kHz/16-bit. Nie ma potrzeby zawracania sobie głowy konwersją formatów źródłowych. Możesz załadować pliki 48/44,1 kHz WAV, AIFF i MP3 o różnej przepływności, a SPD-SX PRO automatycznie przekonwertuje je do natywnego formatu audio 48 kHz/16-bitów — to ogromna oszczędność czasu.

WYŚLIJ TO: Rozszerzone wyjścia audio - SPD-SX PRO ma dwukanałowe symetryczne główne wyjścia stereo — lewe i prawe. Połącz je z czterema w pełni przypisywalnymi monofonicznymi wyjściami audio dla sześciu indywidualnych kanałów audio, dzięki czemu dowolny pad może być wysłany do dowolnego wyjścia w celu uzyskania elastyczności podczas miksowania. Jest też wyjście słuchawkowe stereo z możliwością przypisania do unikalnych scenariuszy monitorowania.

WSZYSTKO NA POKŁADZIE: Załadowane sample i brzmienia - SPD-SX PRO jest wyposażony w 1550 wysokiej jakości brzmień i 200 zestawów (43 możliwe do nadpisania zestawy fabryczne i 157 zestawów użytkownika). W ogniu walki moc obliczeniowa SPD-SX PRO pozwala na zmianę na nowy zestaw bez odcinania dźwięku obecnego zestawu — więc gdy dźwięk zanika pod koniec ostatniego odtwarzanego dźwięku, już zmienione zestawy są gotowe na kolejny utwór. Potrzebujesz jeszcze więcej opcji? Zanurz się w bibliotekach sampli Roland Cloud i odkrywaj stale poszerzający się wybór dźwięków.

ZŁOŻONE BRZMIENIA: Nakładanie warstw A/B - Tworzenie unikalnych warstw dźwiękowych jest łatwe, gdy przypiszesz dwa dźwięki do padu. Możesz przypisać dźwięk jako warstwę MAIN w menu padu, a następnie wybrać inną próbkę do warstwy z oryginalnym samplem, w wyniku czego na tym samym padzie pojawią się dźwięki MAIN i SUB. Następnie przełączaj się między warstwami MAIN i SUB. Masz nawet oddzielną głośność, wysokość, atak transjentów i kontrolę wybrzmienia dla każdego dźwięku, dzięki czemu otrzymujesz idealne połączenie warstw.

Narzędzia do Produkcji i Występów

TWÓRCZA SIŁA - Przygotowanie zabójczego występu wymaga trochę pracy przygotowawczej. SPD-SX PRO jest wyposażony w funkcje ułatwiające planowanie przed koncertem. Pobieraj i organizuj dźwięki za pomocą dedykowanej aplikacji. Bądź kreatywny dzięki czterem silnikom efektów i podłącz kontroler hi-hatu lub pedał ekspresji. Następnie dodaj trochę magii dzięki rozszerzonym wejściom wyzwalającym i wbudowanemu 16-krokowemu sekwencerowi padów.

GŁĘBSZA EDYCJA: Dedykowana aplikacja - Mając prawie nieograniczoną ilość brzmień pod pałkami, musisz zachować porządek. Korzystając z dedykowanej aplikacji SPD-SX PRO App z Roland Cloud, możesz łatwo importować audio i edytować parametry dźwięku lub odtwarzać przez USB na komputerze. Przeciągaj i upuszczaj sample, twórz zestawy, dostosowuj ustawienia i nazywaj je na bieżąco. To samo połączenie USB umożliwia przesyłanie 8-kanałowego audio i MIDI do komputera w celu nagrywania za pomocą DAW.

PEDAŁ DO METALU: Kontrola ekspresji - Dzięki rozszerzonym wejściom dla wyzwalaczy masz jeszcze więcej możliwości grania na wyciągnięcie ręki… lub stopy. Możesz grać na maksymalnie aż dziewiętnastu powierzchniach, gdy zmaksymalizujesz wszystkie pady, zewnętrzne wyzwalacze i wejścia przełącznika nożnego. Podłącz kontroler hi-hat, taki jak Roland VH-10 V-Hi-Hat i graj za pomocą pedałów ekspresji lub dodaj werbel i pady stopy, aby stworzyć mini zestaw perkusyjny. Alternatywnie możesz podłączyć pedał ekspresji, aby kontrolować efekty w czasie rzeczywistym podczas gry. 

BEZPROBLEMOWE SILNIKI: Efekty i sidechain - Skorzystaj z szerokiej gamy wysokiej jakości przetwarzania, aby ulepszyć swoje brzmienia i dodać koloru. Cztery MFX zapewniają wszystko, od efektów modulacji, zniekształceń i filtrów, po opóźnienia i pogłosy, które możesz przypisać do dowolnego padu lub zewnętrznego wyzwalacza w każdym zestawie. Master comp, EQ oraz efekty są dostępne również do przetwarzania całego sygnału na wyjściu. Uwzględniono również kompresję Sidechain, dzięki czemu bębny basowe i inne mocne utwory nigdy nie zostaną zakopane w miksie.

NAWIĄŻ POŁĄCZENIE: Wejścia do łatwego miksowania - Miksowanie ze sceny nigdy nie było łatwiejsze, dzięki symetrycznemu głównemu wyjściu stereo i czterem zbalansowanym wyjściom bezpośrednim. Podłącz do ośmiu monofonicznych, jednostrefowych triggerów lub cztery stereofoniczne triggery naciągu i obręczy. Dzięki zewnętrznym podwójnym wejściom wyzwalającym, wejściom hi-hat i przełączników nożnych możesz zagrać nawet na dziewiętnastu różnych powierzchniach do grania.

PODNIEŚ POZIOM: 16-krokowy sekwencer padów - Usprawnij przygotowanie do występu dzięki wbudowanemu 16-krokowemu sekwencerowi padów. Przypisz od 2 do 16 kroków do pada w każdym zestawie. Następnie koordynuj odtwarzanie różnych padów w wybranej kolejności. Nie ma potrzeby zapamiętywania, na których padach znajdują się dźwięki — po zaprogramowaniu, uderzenie w wybrany pad uruchomi sekwencję, dzięki czemu występ na żywo będzie prostszy. 

W SYNCHRONIZACJI: Więcej linkowania padów - Masz podkład dźwiękowy i ścieżkę klik, które muszą zacząć grać razem? Korzystając z linkowania padów, możesz uderzyć w jeden pad i jednocześnie uruchomić odtwarzanie z dwóch padów. Możesz połączyć pady z dowolną kombinacją padów i zewnętrznych wyzwalaczy. Następnie użyj grupy wyciszania, aby wyciszyć poprzedni pad, gdy uderzysz w następny, tak aby w danym momencie grał tylko jeden pad. Razem, pełne połączenie padów i grupy wyciszania tworzą nieograniczone kombinacje ścieżek, pętli i audio w każdym zestawie.

W RYTMIE: Ścieżka klik - Twoim zadaniem jako perkusisty jest nadawanie rytmu podczas występu. Dzięki elastycznemu klikowi na pokładzie, pozostawanie w rytmie nigdy nie było prostsze. Wewnętrzny klik jest w pełni edytowalny dla wartości dźwięku i nuty, a jako dźwięk kliku można przypisać dowolny sampel. Następnie zacznij klik od uderzenia pada, przycisku lub zewnętrznego wyzwalacza. Nawet gdy gra, nadal masz kontrolę — klik można ustawić na naprzemienne włączanie/wyłączanie za pomocą uderzenia pałki, jednokrotne wydawanie dźwięku po uderzeniu lub ponowne wyzwalanie za każdym razem, gdy je uderzysz.

PRZEJMIJ KONTROLĘ: Edycja padów - Kontrolery do edycji padów są w zasięgu ręki, gdy potrzebujesz dostroić sample w trakcie gry. Dostosuj głośność i wysokość dźwięku za pomocą dedykowanych elementów sterujących w czasie rzeczywistym. Lub naciśnij przycisk, aby dostosować atak i wybrzmienie dla ustawień transjentów padu. A kiedy trzeba zanurzyć się głębiej, kolorowy wyświetlacz daje przejrzysty dostęp do wielu zaawansowanych parametrów.

Strona domowa: ROLAND SPD-SX PRO

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.