Chris Slade, czyli „Łysy z AC/DC”, zadudni z zespołem w Polsce.

Dodano: 12.10.2023
Autor: Magazyn Perkusista

Zdjęcia, które słychać? Patrząc na perkusyjne fotki Chrisa wielu perkusistów, pamiętających go dobrze z AC/DC, od razu słyszy charakterystyczne dudnienie w boczne bębny.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Popularny “Łysy z AC/DC”, jak zwykło się z sympatią mówić o Chrisie, zagra w 2024 roku w Polsce cztery koncerty ze swoja kapelą The Chris Slade Timeline. Na występy grupy składają się utwory zespołów, w których grał Chris, przeplatane jego własnymi kompozycjami. Zapowiadają się więc cztery przyjemne wieczory pełne znanych melodii.

Chris Slade może Cię zaskoczyć! Przeczytaj nasz WYWIAD  Z CHRISEM SLADEM

Fragment wywiadu:Odebrałem rano telefon: "Halo, tu David Gilmour." Powiedziałem: "Daj spokój, Fred, przestań się zgrywać, wiem, że to ty." Głos z drugiej strony powiedział: "Nie, tu na serio David Gilmour." Spojrzałem na telefon z niedowierzaniem. Składał zespół i chciał, żebym grał u niego na bębnach. Odpowiedziałem: "Łał, daj mi pomyśleć przez chw… tak!". Powiedziałem mu jednak, że jestem zaangażowany we współpracę z Mickiem Ralphsem i jego zespołem, na co David powiedział: "W porządku, nie ma problemu, Mick niech robi swoje." To było to. Zadeklarowałem, że się pojawię. Powiedziałem później swojej kobiecie, że idziemy razem do pubu. Wróciliśmy po kilku godzinach i zadzwonił telefon: "Halo, tu Jimmy Page." Odrzekłem: "Fred, naprawdę wiem, że tym razem to ty!". Był to naprawdę Jimmy Page, który powiedział mi, że składa zespół z Paulem Rodgersem i chciał, żebym grał z nimi. Odpowiedziałem mu: "Jim, nie uwierzysz, ale trzy godziny temu David Gilmour zapytał mnie, czy chciałbym zagrać z nim trasę i to co najmniej przez trzy miesiące." Nastąpiła śmiertelna cisza w słuchawce i po chwili rzekł: "W porządku, zaczekamy na ciebie." Nie mogłem w to uwierzyć. Ostatecznie Page i Rodgers czekali na mnie 9 miesięcy. Dzwoniłem do nich ze Stanów informując, że dodano kolejne dwa miesiące do trasy. Wiedziałem wtedy, że mam największe szczęście na świecie. Byłem pierwszym regularnym perkusistą, który grał z Jimmym od czasów Johna Bonhama. Jestem z tego bardzo dumny.

Chris Slade z AC/DC

Największą sławę przyniosła Chrisowi współpraca z AC/DC, gdzie dołączył do kapeli zastępując Simona Wrighta. Tam pokazał się szerzej światu, głównie dzięki teledyskowi do utworu „Thunderstruck” z rewelacyjnej płyty „The Razor’s Edge” (1990), będącej spektakularnym powrotem zespołu na szczyt popularności.

Ówczesna gigantyczna siła telewizji MTV wypromowała wizerunek łysego osiłka, tłukącego niemiłosiernie w rozstawione po bokach bębny basowe. Stało się to swoistą wizytówką artysty, która niezmiennie towarzyszy mu do dziś. Nie zmienia to faktu, że perkusista jest niezwykle solidnym i sprawnym instrumentalistą o czym świadczy bogaty dorobek utkany uznanymi markami muzycznymi. W okresie „zawieruchy” spowodowanej problemami prawnymi Phila Rudda, Chris z powrotem dołączył do zespołu na nieco ponad rok. Wtedy też wystąpił drugi raz w Polsce (2015, pierwszy raz w 1991). Płyta „The Razor’s Edge” to nie tylko „Thunderstruck”, ale też „Are You Ready” czy „Moneytalks”. Dużym hitem był też singiel „Big Gun” do filmu Last Action Hero.

Chris korzysta z talerzy marki Paiste oraz bębnów DW Drums.

Chris Slade – imponujący dorobek

Chris to nie tylko AC/DC! I to delikatnie mówiąc. W trakcie swojej 50-letniej kariery koncertował m.in. z: Jimmym Pagem (Led Zeppelin), David’em Gilmourem (Pink Floyd), a nawet Olivią Newton Jones. Zagrał setki koncertów na wszystkich kontynentach. Pierwszy zespół, w którym występował nazywał się Tommy Scott and the Senators, a jego wokalistą był Tom Jones. Współpracował też z takimi zespołami i artystami jak: Manfred Mann's Earth Band, Count Basie, Paul Rodgers, The Firm, Uriah Heep, Gary Moore, Asia, Michael Schenker czy Gary Numan.

Miejsce, czas i bilety 

The Chris Slade Timeline zagra w 2024 roku w kwietniu:

04.04 – Katowice – Kinoteatr Rialto
05.04 – Warszawa – Proxima
06.04 – Bydgoszcz – Kuźnia
07.04 – Poznań – Klub B17

Bilety w przedsprzedaży: 179 zł, w dniu koncertu 199 zł. 

Sprawdzaj serwisy: eBilet, Eventim, Ticketmaster, Rock Serwis, Rialto.

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.