Czy AI jest dla nas zagrożeniem czy może inspiracją?

Dodano: 30.03.2024
Autor: Magazyn Perkusista

Przejdźmy z zadawania pytań w luźnych dyskusjach internetowych na poziom oficjalnej debaty połączonej z występem artystycznym.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Czy AI będzie stopniowo wypierać ludzką pracę? Czy będzie znakomitym narzędziem do tworzenia jeszcze ciekawszych treści w muzyce i nie tylko? Pomocnikiem do edycji nut, aranżowania, inspirowania się innymi, treściami przesyłanymi przez AI...

Bębniarz bierze AI za rogi!

Za odpowiedzi na powyższe pytania oraz prezentację w praktyce wziął się… bębniarz. NextBeat.AI to nowatorski projekt muzyczny tworzony przez muzyka, perkusistę Gniewomira Tomczyka oraz inżyniera dźwięku Roberta Szczytowicza. Jest to pierwszy w Polsce zespół / projekt łączący grę na żywo oraz najnowsze zdobycze technologii - sztuczną inteligencję. Obecnie opracowywany jest przez artystów spektakl muzyczno-wizualno-słowny o tytule "Futuropolis" oraz konferencja naukowa

Futuropolis

Spektakl muzyczny, inspirowany twórczością Stanisława Lema, podczas którego oprócz warstwy muzycznej towarzyszą nam różnego rodzaju animacje oraz - przede wszystkim - warstwa liryczna. Głównym bohaterem, oprócz muzyków, jest "Lirael", sztuczna inteligencja, trzeci członek zespołu, który zabiera widzów w podróż do świata wyobrażeń AI odnośnie przyszłości ludzkości, czy jak ma wyglądać współpraca ludzi z AI. Futuropolis składa się z 9 części opowiadań.

Lirael tworzy również opowiadania, w których snuje wyobrażenia odnośnie tego, jak w przyszłości będzie wyglądać proces twórczy i na jakich płaszczyznach Al może pomóc artystom przy tworzeniu. W spektaklu, jako goście specjalni, wezmą udział: Piotr Schmidt - trąbka, Maciej Kądziela - saksofon oraz Michał Salamon - piano. 

Przed spektaklem przewidziana jest konferencja naukowa, na którą zostaną zaproszeni znani artyści oraz ludzie nauki, z którymi poruszane zostaną ważne tematy dotyczące przyszłości muzyki tworzonej wraz ze sztuczną inteligencją.

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.