Kobiety do garów - Twoja postawa za instrumentem

Kobiety do garów
Dodano: 10.01.2014

No i stało się! Po wielu latach silnej męskiej dominacji kobiety przejmują pałeczkę, a właściwie to dwie…

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Bo czasem trzeba tak niewiele - mała chwila nieuwagi, nadmierna ciekawość lub nagła potrzeba odmiany, no i proszę - gdy nasz wybitnie męski instrument trafia w kobiece ręce to nagle okazuje się, że jest to bardzo wdzięczne połączenie. W tym cyklu będziemy korzystać z zasady kontrastu, poszukiwać kobiecości w męskim świecie perkusji, a przy tym uczyć się wspólnie od naszych napalonych na bębny koleżanek. KOBIETY DO GARÓW to poradnik praktyczny dla początkujących i średniozaawansowanych, chociaż w pewnych okolicznościach przyrody chyba niejeden chciałby zacząć od nowa…

Pierwszy odcinek perkusyjnych porad praktycznych (PPP) rozpocznie Magda, a oto, co ma nam do powiedzenia …

Odc.1: "Twoja postawa za instrumentem"


Zapanuj nad swoim instrumentem, bo inaczej on zapanuje nad tobą! Bądź naturalny w tym, co robisz, poczuj się naprawdę komfortowo za swoim zestawem. Jak osiągnąć swobodę i satysfakcję z grania? Poszukajmy wspólnie przyjemności z grania w 10 prostych krokach, które zapewnią nam lepszą kontrolę nad zestawem...

1 KOMPLETOWANIE ZESTAWU - budując swój zestaw kieruj się brzmieniem i zasadą konsekwencji. Podstawą jest werbel i to od niego zacznij, dodając później kolejne instrumenty. Pamiętaj, że kolejność ma tu znaczenie: werbel, stopa, hi-hat, tomy, talerze… Myśl muzycznie rozbudowując swój zestaw o kolejne instrumenty.

2 WŁAŚCIWE SIEDZENIE - pora na dopasowanie się do zestawu. To ty powinieneś być przedłużeniem swojego instrumentu, a nie odwrotnie. Twoja anatomia podpowie ci, jak dosiąść bębnów. Właściwa wysokość siedzenia to podstawa. Siedząc, pamiętaj o prostym kręgosłupie i o tym, by siedzieć stabilnie, w odpowiedniej odległości od instrumentu. Mechanizmy stopy i hi-hatu ustawiaj pod odpowiednim kątem, zgodnie z linią twoich nóg. Zainwestuj też w stabilne krzesełko i wygodne buty.

3 SWOBODA RUCHOWA - to, jak ustawimy zestaw wpłynie na naszą swobodę ruchów. Musimy czuć przestrzeń wokół siebie - nie za blisko i nie za daleko . Próbuj, ustawiaj, eksperymentuj. Zapomnij o tzw. "ustawieniu sklepowym" bębnów. Twoje ciało samo podpowie ci, jak wysoko i w jakiej odległości.

4 WŁAŚCIWA TECHNIKA - szkoląc swój warsztat, zwracaj uwagę na rozluźnienie ciała tak, by nic nie bolało i by nie męczyć się zbytnio. Każdy pojawiający się ból czy usztywnienie sygnalizuje, że coś jest nie tak i mięśnie spinają się niepotrzebnie. Właściwie technika oznacza sprawność i wytrzymałość, więc będziesz mógł grać do woli i cieszyć się z tego, że możesz robić to aż tak długo!

5 ŚRODEK CIĘŻKOŚCI - by pozycja za instrumentem była swobodna i komfortowa, musimy uzyskać płynność ruchów całego układu mięśniowo-szkieletowego. Jesteśmy wówczas elastyczni i rozluźnieni. Bardzo pomaga w tym odnalezienie środka ciężkości ciała - masz go mniej więcej na wysokości paska od spodni. Ja zresztą też… Skupienie uwagi na tym punkcie naszego ciała poprawia giętkość, rozluźniając ciało podczas gry. Rozwijaj swoją elastyczność, giętkość za instrumentem. Istotna jest stabilność i właściwe wyważenie ciała.


6 ODDECH - jego rytm i głębokość ściśle zależą od poziomu naszego rozluźnienia. Świadoma kontrola oddechu mocno rozwija samokontrolę. Kilka minut dziennie, które poświęcisz na ćwiczenia oddechowe zapewnią ci luz w graniu i właściwą pracę mięśni, dostarczą ci też więcej energii. Oddychaj maksymalnie głęboko, przeponą wprost z samego brzucha. Oddychaj powoli, nie spiesz się, przecież mamy czas… Zrób to dla siebie - 10 głęęęębokich oddechów dziennie - codziennie!

7 ĆWICZENIA FIZYCZNE - dbaj o formę i o kondycję. Jeśli nie masz czasu, bo jesteś zabiegany, wystarczy czasem po prostu… pobiegać. Zdrowy, pełen energii organizm zapewni ci większą sprawność za bębnami i pozwoli uniknąć kontuzji ciała w tym naszym niełatwym sporcie za bębnami. Ćwicz, by mieć siłę !

8 POSTAWA MENTALNA - doznawaj radości grania, wydobywaj z siebie pozytywną energię, prawdziwą pasję i muzykalność. Ucząc się od najlepszych, pielęgnuj w sobie postawę ucznia - chęć rozwoju i otwartość na zmiany. Bądź też wytrwały i doceniaj słowa krytyki.

9 DOSTRZEGAJ DROBIAZGI - wyczul się na większą kontrolę, kup sobie lustro, nagrywaj filmy z sobą w roli głównej tak, by korygować błędy. Jeśli brakuje ci dystansu wobec samego siebie, pytaj o zdanie innych - jak cię widzą, jak odbierają. Unikaj jednak opinii rodziców, bo są dość mało obiektywni, poza tym nie znają się na tatuażach…

10 ODNAJDUJ SIEBIE - czerpiąc wiedzę od innych, zachowaj jednocześnie swój charakter, bądź sobą, dbaj o swój indywidualizm. Miej własne zdanie i pamiętaj, że to ty masz kontrolę nad sobą i swoją muzyką. Żyj z pasją, by grać z pasją!

Pamiętaj, że każdy jest inny, inaczej przeżywa muzykę, więc poszukuj swojej wyjątkowości i stale pracuj nad sobą. Obserwuj siebie z własnej perspektywy oraz oczami innych i znajdź tę najwłaściwszą i jedyną postawę - swoją postawę za bębnami!

Materiał jest częścią cyklu szkoleń DrumMaster School (www.kobietydogarow.pl)

Opracowanie: Paweł Ostrowski
Udział wzięli: Magda
Quiz – Co wiesz o Gretsch?
1 / 16
Gretsch, firma amerykańska, ale jej korzenie to emigracja…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.