Zagraj w to z kobietą - Beata Polak - Odcinek 2A

Zagraj w to z kobietą
Dodano: 16.08.2017

Pierwsza część drugiego odcinka nowej szkoły Beaty Polak.

Witam was w kolejnym odcinku. Nie jest to klasyczna szkółka prowadząca was przez podstawy gry - od trzymania pałek do sukcesywnie rozwijających się zagadnień - bo tego dookoła macie aż nadto. Zajmujemy się rytmami, które mogą okazać się pomocne w waszych działaniach muzycznych. Wspiera mnie w poczynaniach Piotr "Mańkover" Mańkowski - gitarzysta i lider zespołu Wolf Spider/Wilczy Pająk.Drugi odcinek podzielę na 2 części. W pierwszej przedstawię 3 niezależne rytmy, w których stopa i werbel są totalnie podporządkowane riffowi gitary, natomiast w drugiej części - w następnym numerze - zaprezentuję 3 sposoby realizacji tego "podporządkowania" jednemu, niezmieniającemu się riffowi gitary.Charakterystyczny dla dzisiejszych rytmów jest puls ćwierćnutowy grany na hi-hacie i zagęszczenie, jakie powstaje między stopami a werblem. W pierwszym przykładzie uzyskujemy "zrywany" charakter rytmu poprzez umiejscowienie grup szesnastkowych w stopach, na przemian - na mocnej i słabej części taktu.Podobnie rzecz się ma w przykładzie 2, z tą tylko różnicą, że tempo tego rytmu jest szybsze, a mijanki między werblem a stopą są ósemkowe. Mam tu małą sugestię co do wykonania (podczas powtarzania rytmu) ostatniego fragmentu z szesnastkami na stopie, zakończonym ósemką, gdyż powstaje tu ciąg 3 ósemek, granych przez stopę. Ważne, aby wykonując ten rytm nie zapominać, że druga ósemka w tym ciągu jest stopą zagraną na "raz" - czyli na mocną część taktu i taką powinna mieć pulsację.Ostatni przykład to ciąg szesnastkowy w stopach z pominięciem pojedynczych uderzeń, co nadaje rytmowi "szarpany" charakter. Istotny jest tu znowu rzadki hi-hat, co przy motorycznych stopach sprawia, że rytm dostaje pewnej ciężkości.Na dziś to już wszystko. Przypominam, że w następnym odcinku kontynuujemy temat podporządkowania rytmu riffowi gitary.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.