Sabian Anthology

Dodano: 15.03.2022
Autor: Magazyn Perkusista

Rodzina talerzy Sabian HHX doczekała się wewnętrznej serii blach o nazwie Anthology. Przybliżamy bliżej cały koncept, który jest też swoistą celebracją 40-lecia działalności Sabian. 

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Seria była tworzona przez ostatnie półtorej roku wspólnie z Jojo Mayerem, dla którego nie była to pierwsza przygoda przy tworzeniu instrumentów Sabian (np. talerze Sabian Omni lub Fierce). Czy blachy pozostaną dłużej w katalogu firmy? Czas pokaże. Sabian podszedł do tematu bardzo poważnie i całość jest spięta pod kątem brzmieniowym oraz wizualnym.

Lista talerzy Sabian HHX Anthology:

  • 22" Low Bell
  • 22" High Bell
  • 18" Low Bell
  • 18" High Bell
  • 14" Low Bell hats
  • 14" High Bell hats

 

Talerz HHX Anthology High Bell 18”.

Charakterystyka Sabian Anthology

6 typów blach, gdzie zdefiniowane są tak naprawdę tylko hi-haty (co jest dość oczywiste) podczas gdy pozostałe talerze nie mają narzuconej etykietki typu crash lub ride. To artysta ma zdecydować jakie będzie przeznaczenie konkretnej blachy. 

Anthology mają jednak pewien konceptualny podział. Chodzi tu o wersje Low i High, czyli bell (kopułka) każdej z blaszek jest większy (High) lub bardziej płaski (Low), a to jak wiadomo przekłada się na charakter talerza.

Różnica w profilach talerzy High i Low.

Dodatkowa różnica jest też w hi-hatach, które są inaczej wykonane, chociaż zastosowany jest ten sam stosunek blachy górnej do dolnej (średnia górna i grubsza dolna – medium/heavy). Wersja Low jest typowym hi-hatem, wykonanym w standardowy dla Sabian sposób, znany z hi-hatów HHX i AAX. Wersja High Bell ma wewnątrz surowe wykończenie, a główną inspiracją powstania tego hi-hatu był znany już model Fierce Hats, którego twórcą i użytkownikiem był własnej Jojo. Zarówno High jak i Low robią bardzo pozytywne wrażenie i są niezwykle uniwersalnymi instrumentami.

Różnica w wykończeniu wnętrza dolnej blaszki hi-hatu. Od lewej High i Low.

Wygląd i opis Sabian Anthology

Talerze wykonane są w sposób tradycyjny z wyraźnymi śladami kucia tworzącymi eleganckie drobne fale oraz z widocznymi bliznami skrawania. Firma postawiła na minimalizm i wszystkie oznaczenia są mało widoczne przez co „nie zaśmiecają” przestrzeni. Sabian przemyślał nawet samo ułożenie nazwy Anthology w stosunku do nazwy rodziny HHX (na godzinie 10, co widać na zdjęciu poniżej). Oprócz eleganckich opisów firma zdecydowała się również na bardzo użyteczne dla świadomych muzyków zaznaczenie wagi danej blachy (w gramach).

Ułożenie napisów na blaszce (talerz został tu specjalnie przyciemniony).

Talerze będę dostępne w najlepszych polskich sklepach muzycznych, najprawdopodobniej w okolicach kwietnia lub maja, chociaż sprzedaż ma ruszyć już w marcu. Sęk w tym, że promocja blach była przewidziana na styczeń, a startuje dopiero teraz, więc trzeba liczyć się z ewentualnymi poślizgami. Przewidywane ceny instrumentów będą wynosić od ok. 2000 zł wzwyż za model. 

Talerz Low Bell 22” o wadze 2575 g.

Dystrybutorem marki Sabian w Polsce jest firma Music Info z Krakowa.

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.