Robyn Flans - It's About Time – Jeff Porcaro - The Man and His Music

Dodano: 30.03.2021
Maciej Nowak

Wszyscy jesteśmy lepsi dzięki temu, że go poznaliśmy, bo on sprawił, że muzycy i muzyka brzmiały lepiej. – Vinnie Colaiuta

Napęd: Robyn Flans (Hudson Music, 2020)

Typ silnika: książka w twardej oprawie, 240 stron, dwa zestawy kolorowych zdjęć, język angielski

Trasa: Muzyczne biografie to dość grząski grunt ze względu na częste zapędy autorów do oceniania, spekulowania i wyciągania różnych wniosków. Próba opiniowania na własną rękę, czym mniej lub bardziej świadomie chce się zindoktrynować czytelnika. Także dobór wątków i przedstawienie faktów o określonym światle bywa różne. W autobiografii sprawa wygląda inaczej, wiemy jakie są intencje autora i wszelkie przejawy samokrytyki, czy nawet żali odbierane są jako bezpośrednie deklaracje bohatera i jeżeli w jakieś kwestii się z nim nie zgadzamy, to robimy to już wprost do niego. Czasami jednak nie ma innej opcji i pozostaje nam zapoznanie się z książkową biografią, co ma także swój plus chociażby w postaci zapoznania się z mniej pochlebnymi wypowiedziami. Jak to wygląda w tym przypadku?

Autorką historii Jeffa Porcaro jest dziennikarka z dużym doświadczeniem zarówno w kwestii tworzenia dłuższych form, jak i w temacie bębnów, dodatkowo niejednokrotnie spotykała się z samym perkusistą. We wstępie do książki przedstawia konkretnie zasady i kierunki jakie obrała przy jej tworzeniu. Od razu odcięła się od tematów życia małżeńskiego muzyka ze względu na to, że żona i dzieci Jeffa wciąż żyją, więc grzebanie w tych sprawach mogłoby być i nietaktowne, i nietrafione. Nie czuć tu jednak żadnego zgrzytu na tej linii, co widać chociażby po kilku fotografiach udostępnionych przez małżonkę celem zasygnalizowania swojej obecności. Autorka skupiając się na muzycznym wpływie Jeffa, opisała wiele faktów z jego dzieciństwa, co ma jak najbardziej sens zważywszy na przedstawienie nam osoby, która za chwilę stanie się bardzo wpływową postacią w środowisku. W tym celu nieocenione są wypowiedzi siostry (Joleen) i brata (Steve’a) oraz przyjaciół z tego okresu. Ze względu na wspomniane doświadczenie autorki, wykorzystała sporo materiałów ze swojego archiwum, chodzi tu o wypowiedzi nieżyjących już: ojca – Joe, a także brata – Mike’a. Sięgnęła też do kilku ogólnodostępnych wiarygodnych źródeł i połączyła w całość. Wreszcie, jest też sporo wypowiedzi samego Jeffa, które autorka uzbierała na przestrzeni lat. Szczególnie w jednym z ostatnich rozdziałów, odnośne pracy z producentami.   

To wszystko zostało bardzo sprawnie złożone i niezwykle wygodnie poprowadzone. Prosty zabieg rozbijania treści na mniejsze akapity z odstępami daje duży komfort czytania. Autorka ucieka od własnych ocen sytuacji, których nie była świadkiem i jeżeli mamy do czynienia z jakimś wnioskowaniem, to opiera się ono na konkretnym cytacie, co podkreśla, że jest to punkt widzenia wyłącznie tej właśnie osoby. W takiej sytuacji nie da się uniknąć pewnych luk, co jednak nie razi, a ze względu na jasny podział kolejnych rozdziałów wszystko ma swój naturalny bieg od narodzin muzyka, po jego tragiczną śmierć, czego autorka też szczegółowo nie porusza (i chyba dobrze). Z pewnością nie można narzekać na ilość i jakość postaci, które przewijają się przez całą książkę i dzielą się swoimi komentarzami, zarówno tymi w formie wspomnień lub archiwalnymi, a także tymi niemal bezpośrednimi.  

A sama treść? Jest bardzo dużo ciekawostek (np. wielki talent graficzny Jeffa) i opisów sytuacji, które dla nas zawsze były czymś odległym czy wręcz nierealnym ze względu na przepaść dzielącą świat muzyczny USA od Polski. Czytelnie opisane kolejne kroki rozwijania kariery i wchodzenie na coraz to wyższe zawodowe pułapy, przyczynowość i skutkowość. Siła zbudowanych relacji, które byłyby jednak niczym, gdyby nie rzetelność, umiejętność wyciąganie wniosków, pracowitość. I to jest chyba podstawowym przekazem tej książki.

Wrażenia z jazdy: Sprawnie i przejrzyście napisana biografia jednego z najważniejszych perkusistów w historii. Czytelna podróż przez wydarzenia, oparta na wypowiedziach bezpośrednich świadków, a także z archiwalnymi cytatami samego Porcaro. Historia skupiona na jego zawodowym życiu i twórczości. Bardzo ciekawa i przyjemna lektura przybliżająca postać czołowego amerykańskiego perkusisty sesyjnego.

Odcinki specjalne: Samo wypisanie dyskografii Jeffa, bez komentarzy czy zdjęć, zajęło… 30 stron! Krótki, ale esencjonalny wywiad z technicznym Paulem „Jamie” Jamiesonem. Bardzo interesujący rozdział na temat producentów i realizatorów.

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"