Na kowadle - gitara: Domin (Hate) cz.2

Na kowadle
Dodano: 18.09.2017

Witamy w kolejnej odsłonie naszych warsztatów, bo z pewnością nie są to typowe lekcje, gdzie pokazujemy jedną, jedyną drogę. O nie! Tu się kuje stal!

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Na kowadło kładziemy sposób pracy na linii gitara - bębny. Bierzemy się za aranżowanie partii czyli wykorzystanie technicznych umiejętności w taki sposób, aby to, co zagramy, nie było tylko odtworzeniem ćwiczeń i bezduszną klepaniną, ale integralną częścią kawałka. Czymś, czego chce się słuchać. Po prostu muzyką.

Gitarzysta: Domin (Hate) cz 2


W zeszłym miesiącu przeanalizowaliśmy część wariantów rytmicznych do riffów Domina. W tym numerze dokończymy robotę oraz poskładamy wszystko w całość. Bez zbędnych wstępów przejdźmy więc do konkretów.

Riff 3:


Riff oparty na tłumionej pustej strunie. Nie jest specjalnie ukierunkowany rytmicznie, więc możemy zastosować wiele wariantów, tworząc "drugi głos“ rytmiczny - większość zagrywek będzie pasować. Przyszły mi do głowy takie rozwiązania:

Wariant 3.1 (Postawiony):W zasadzie dość prosty beat - miarowe bicie chiny i werbla, dobarwione stopą, wygrywającą pattern trochę odbiegający od pracy gitar, ale ciekawie się uzupełniający. Powinno dobrze zadziałać zarówno jako zwrotka, jak i refren.

Wariant 3.2 (Tomy):Tym razem gramy dokładnie pod gitarę (ósemkowo) orkiestrujac głównie między tomami a stopą grającą pomiędzy. Ciekawe wypełnienie np. na bridge lub pod koniec numeru.

Wariant 3.3 (Ride):Beat oparty na podobnym patencie co poprzedni - jednak zamiast tomów gramy na bellu, tworząc dość mocno osadzony beat.

Riff 4:


Bliźniaczo podobny do poprzedniego - jednak zamiast tłumionych ósemek mamy szesnastkowy drive z wykończeniem melodyjką.

Wariant 4.1 (Szybkie stopy):Podkreślam kostkowanie gitary stopami grając beat na bellu i dopełniając wyrzucanymi uderzeniami na tomach.

Wariant 4.2 (Podwójny werbel):Ciekawie podwojony werbel zmienia nieco balans całego aranżu.

Wariant 4.3 (Szybkie stopy, szybszy werbel):Stopy pozostawiamy tak, jak w poprzednim wariancie, zagęszczamy jednak werbel, a od połowy frazy double time. Sprawdzi się np. na koniec kawałka.

Riff 5:


Typowy akordowy leśny riff - nasuwają się 3 rozwiązania:

Wariant 5.1 (Stopy z prostym werblem "na raz"):Klasyczny blackmetalowy przelot - szesnastkowe stopy, werbel na raz i ósemkowy ride - wszystko w trójkowym podziale. Klasyczna zwrotka lub inny main riff.

Wariant 5.2 (Bomb blast):Stopy i prawa ręka pozostają bez zmian - zagęszczamy jedynie werbel, osiągając bomb blast - obie ręce jednocześnie ósemkowo pod szesnastkowe stopy.

Wariant 5.3 (Blast):
Najbardziej oczywisty beat pod tego typu riff - trójkowy blast z wyraźnym akcentowaniem na raz w prawej ręce. To się chyba nigdy nie znudzi.

Ok, prześledziliśmy wszystkie riffy i mamy różne rozwiązania. Oczywiście można wymyślić dużo więcej, do czego jak zawsze zachęcam! Kombinujcie po swojemu, a te warianty potraktujcie jako ewentualną wskazówkę. Za miesiąc składamy wszystko do kupy! Owocnej pracy i do zobaczenia!


Pełne wersje wszystkich filmów dostępne na: media.avt.pl

Paweł "Pavulon" Jaroszewicz - Specjalista od galerniczej roboty, który wykuwał stal m.in. w zespołach Vader i Decapitated. Obecnie operuje młotami w Hate i Antigama. Wylewał surową stal niemal w każdym zakątku ziemi. Łączy w swojej grze moc i szybkość, dzięki czemu jego partie bębnów brzmią organicznie i agresywnie.


Lekcja ukazała się w numerze maj 2017Quiz – Co wiesz o Gretsch?
1 / 16
Gretsch, firma amerykańska, ale jej korzenie to emigracja…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.