Stopka DW Drums 5000 (AD4)

Dodano: 13.11.2012
Rodzaj sprzętu: Hardware

Firma DW Drums odświeżyła swoje słynne stopki 5000. Firma PMI DW Drums Polska dostarczyła nam jeden zestaw w wersji Accelerator. Sprawdźmy jej budowę, a później pograjmy na niej trochę, by zobaczyć, czego możemy się spodziewać za bębnami.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.


Stopka zamontowana jest na pojedynczych wspornikach. Jeżeli chodzi o przegub pomimo posiadania swoistego memory locka wciąż wnerwiające jest to, jak czasami podczas ustawiania szerokości, ramiona wypadają z przegubu w momencie zbyt szerokiego rozstawu. Większość twinów niestety tak ma. Sam przegub jest bardzo wygodny i chyba nieco zbyt luźny, co może powodować drobne różnice w stosunku prawa-lewa stopka.

Omówmy kilka elementów, o których wspomina DW. Stabilność zapewnią dwa rozwiązania. Pierwszym jest szeroka chropowata guma na całej powierzchni stopki. Daje praktycznie pełne zabezpieczenie, jeżeli mamy pod stopką dywanik czy wykładzinę. Oczywiście, jeżeli nie mamy dywanu perkusyjnego i gramy na terakocie czy innym lastryko to wiele nam to nie pomoże, ale wtedy jedynym rozwiązaniem jest chyba dowiercenie stopy. Jeżeli mamy dodatkowo w co się wbić (dywanik na deskach) to oczywiście dodajemy do tego kolce i nic nas nie ruszy. Niektórzy wolą rzepy od dołu, ale w przypadku dywaników nie są zbyt wygodne do płynnego przestawiania stopki, stąd DW użyło antypoślizgową gumę. Drugim rozwiązaniem jest potrójne mocowanie do obręczy bębna. Polega to na tym, że obręcz bębna, jak sama nazwa wskazuje, jest zakrzywiona, prawda? System mocowania dopasowuje się do obręczy, która ma czy to 18", 20", 22", 23" czy 24" cale, dociskając na całej szerokości stopki. Mamy więc dobrą stabilność.

Sprężyna napinająca umieszczona jest na dwóch łożyskach. Co do górnego nie ma raczej większej wątpliwości, natomiast nowością jest dolne. Sprężyna podczas ruchu stopki wygina swój kąt, przesuwając się nieco do przodu. DW wprowadziło łożysko, dzięki czemu sprężyna nie wygina się, a przesuwa razem z mocowaniem, zwiększając przez to swoją wydajność poprzez naturalność rozciągnięcia. Tyle, jeżeli chodzi o jakieś bardzo widoczne rozwiązania. DW usprawniło jeszcze zawias mocujący footboard i zapakowało cały sprzęt w bardzo estetyczną i wygodną w transporcie walizeczkę. Tutaj bardzo duży plus, ponieważ kilka znanych firm w nawet wyższych modelach nie zmusza się czasem, by zapakować sprzęt w coś porządnego.

Jeżeli chodzi o grywalność to nasza stopka jest w wersji Accelerator (drugą wersją jest Turbo) czyli w wersji mającej na celu zwiększenie szybkości i czułości stopki. Polega to na odpowiedniej budowie krzywki i przez to układu łańcucha (solidnego, podwójnego). Nasza stopka jest przeznaczona do szybszej gry, jednak nie jest to stopka dla sprinterów, od razu trzeba to zaznaczyć! Nasze DW ma w sobie dużo mocy w postaci siły uderzenia, oczywiście można na niej bez problemu zagrać szybciej, jednak takie 9000 do tego typu pracy będzie znacznie bardziej pasujące. 5000 zdecydowanie czuje się pod nogą i jeżeli ktoś przeskoczy z bardzo gładkich stopek może mieć problemy z przyzwyczajeniem się do 5000. Bardzo dobrym wyznacznikiem stylu gry, do jakiego pasuje 5000, są jej znani użytkownicy np. Jeff Campitelli od Joe Satrianiego czy też jeden z garowych Zappy - Chad Wackerman. Jeżeli chodzi o pracę twina w kontekście miarowości widać, że jest to model niżej 9000 i wymaga nieco przyzwyczajenia i dokładnego ustawienia parametrów. Cena w okolicach 1800 złotych idzie w parze z jakością, która w przypadku DW jest po raz kolejny na wysokim poziomie. Solidne, bardzo stabilne stopy.

Dostarczył: PMI DW Drums Polska (www.dwdrums.com.pl)

Test ukazał się w numerze lipiec/sierpień2012.

{Podsumowanie Plusy:
+ jakość wykonania,
+ pokrowiec,
+ olbrzymia stabilność przy zamontowaniu.
Pomiędzy:
+/- nie jest przeznaczona dla sprinterów.}Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"